"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Potansiyel Müşterilere Doğru Şekilde Ulaşıyor musunuz?

Ne tür bir başarıya sahip olursanız olun, her zaman daha fazla müşteri isteyeceksiniz. İster dünya şampiyonu olun isterseniz dolabınız kupa ve ödüllerle dolu olsun farketmez. Daha fazla müşteri bulmak her zaman sizi çalışır durumda tutmanın temel bir parçası olacaktır. Gayrimenkul piyasasında başarılı bir gayrimenkul danışmanı olarak kabul edilmek öyle bir gecede halledebileceğiniz bir iş değil. Bu piyasada başarılı olmak için çaba göstermeli, tutarlı olmalı, zaman harcamalı ve çokça çalışmalısınız.

Gayrimenkul piyasası müşterilerle direkt iletişim halinde olması sebebiyle birçok iş kolundan ayrılıyor. Bu piyasada potansiyel müşterilere ulaşmak için kartlar göndermeli, broşürler dağıtmalı ya da maillerle bilgilendirme yapmalısınız. Bu bilgi aktarımını yaparken de sağlam bir pazarlama planınız olmalı.

Planınızın artık eskisi kadar işe yaramadığını ve tıkandığınızı hissettiğiniz noktalar olabilir. Bu tarz durgunluk noktalarıyla karşılaştığınızda iş planlarınız ve pazarlama stratejilerinizde değişiklik yapmanız gerekir.

Bu değişiklikleri nerede yapacağınızı ya da pazarlama stratejinizi ne yönde geliştirmeniz gerektiğini anlamak ise zorlu olabilir.

Gelişim alanlarınızı belirlemeden önce bir değişikliğe gerçekten de ihtiyacınız olup olmadığını saptamanız gerekiyor.

Bu saptamayı yapabilmek için de kullandığınız kanallarla neyi hedeflediğinizi ve hedeflediğiniz sonuçlara ulaşıp ulaşmadığınızı irdelemelisiniz.

Bu makaleyi okumayı bitirdiğinizde, potansiyel müşterilere doğru bir biçimde nasıl ulaşabileceğinizi ve ilişkilerinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğreneceksiniz.

Değişiklik zamanı olup olmadığını aşağıdaki 4 değerlendirmeyi yaparak anlayabilirsiniz:

Güncel Durumunuzu Değerlendirin

Pazarlama metotlarınızda değişikliğe ihtiyacınız olup olmadığını anlamak için öncelikle en başta sahip olduğunuz hedefleri gözden geçirmelisiniz. Kendinize bu işe girerken sahip olduğunuz hedefi ve bu hedefe ulaşmak için yeterince istikrarlı çalışıp çalışmadığınızı sormanız gerekiyor.

Aynı zamanda, şu anda piyasa içerisindeki iş hacminizin ne olduğunu da gözden geçirmelisiniz. İşe yeni başlayıp başlamadığınız ya da sizin gibi bu muhitte yaşayan ve potansiyel müşterilerle iletişime geçmeye çalışan kaç tane gayrimenkul danışmanı olduğu gibi bilgileri edinmeli ve analiz etmelisiniz.

Eğer ki durumunuz parlak görünmüyorsa, değişiklik zamanı gelmiş olabilir.

Müşteri Reaksiyonlarını Takip Edin

İletişim kanallarınızı kullanarak gönderdiğiniz direkt mesajlara gelen cevaplar da kullandığınız metotların doğru olup olmadığını anlamanız için önemlidir.

Doğru iletişim yöntemlerini kullandığınızdan emin olmak için size ulaşan potansiyel müşterilere sizden nasıl haberdar olduklarını sorun. Bu geri dönüş, bilgi toplamak adına güzel bir başlangıç. Ama tek veri kaynağınız bu olmamalı, çünkü size ulaşan müşteriler size ya da ilanlarınıza denk geldikleri her kanalı hatırlamıyor olabilirler.

Bu yüzden, müşterinizin hafızasından daha güvenilir yöntemler de kullanmanız gerekiyor. İnternet çağında olmamız sizin için bir avantaj. Mesela müşterilerinize gönderdiğiniz konut reklamlarına, vereceğiniz bir kodla sanal tur yapmalarını sağlayacak bir özellik ekleyebilirsiniz. Böylelikle, kodu giren potansiyel müşterilerinizin bu kanalla size ulaştığından emin olabilir, dahası kontak bilgilerini edinebilirsiniz.

Ev fiyatları ve güncel ekonomik bilgiler hakkında paylaşım yapmak müşterilerin ilgisini çekmek ve bilgi toplamak için önemlidir. Potansiyel müşterilerin kontak bilgilerini toplamak için sık sık yarışmalar ya da promosyonlar düzenlemelisiniz.

Yaptığınız paylaşımlar sonucu size ulaşan insanların bilgilerini inceleyerek pazarlama yöntemlerinizin ne kadar çalıştığını görebilirsiniz. Sayılarınız hedeflerinizle uyuşmuyorsa, belki de farklı kanallar kullanmalısınız.

İçeriklerinizi Gözden Geçirin

Eğer gönderdiğiniz mesajların birçok insana ulaştığını saptadıysanız, sorununuz mesajların içeriğinin potansiyel müşterilerinize hitap etmiyor olması olabilir. Ev fiyatları ve piyasa hakkındaki bilgiler birçok insanı ilgisini çeker. Siz yine de, ulaşmaya çalıştığınız kitlenin ilgisi çekebilecek konuları saptamalı ve mesajları buna göre biçimlendirmelisiniz.

Potansiyel müşterileriniz hakkında bilgi toplamakta sıkıntı yaşıyorsanız, çevrim içi anket çalışmalarından yararlanabilirsiniz. Birkaç soruluk küçük bir anketi sitenizde veya Facebook sayfanızda paylaşabilir, ya da mail atabilirsiniz.

Müşterilerinizin ilgisini çekecek şekilde paylaşımlar yapabilirseniz, iletişim kanallarınızın efektifliği artar. Bu yüzden, doğru mesajlar paylaşıp paylaşmadığınızı anlamak için çaba gösterin.

Eğer ki kitleye hitap edemiyorsanız, değişim noktanız burası olabilir.

Kampanyalarınızı Test Edin

Gayrimenkul piyasası çok değişkendir, bu yüzden, pazarlama kampanyanızı tek bir kanal ya da tek bir içerik üzerinden yürütmeye çalışmak oldukça yanlış bir tutum.

Hangi kanalın ya da hangi içeriğin müşterilerinize hitap ettiğini anlamak için A/B testini kullanın. Mesela müşterilerinize bir konut ilanını göndereceksiniz. Aynı içeriğe sahip iki farklı mail hazırlayın. Aynı zamanda bu içerikleri broşür olarak da paylaşın ve gelen geri dönüşleri değerlendirin.

Hangi kanal ya da içerik daha çok işe yarıyorsa, gelişim alanınız olarak onu seçebilirsiniz.

Kampanyanızın hedeflerini ve sonuçlarını değerlendirmek, pazarlama taktiğinizde değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğini anlamanız için önemlidir. Yukarıda anlatılan adımlar da, değişikliği nerede yapmanız gerektiğini anlamanızı sağlayacak.

DİĞER HABER
21 Şubat 2019