"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Potansiyel Müşterileri Rahatsız Etmeden Nasıl Akılda Kalırsınız

Artık çoğu insan yüksek baskılı satış taktiklerinin sona erdiğini ve organik pazarlamanın devreye girdiğini biliyor. Ne yazık ki, endüstrilerdeki çok fazla insan organik pazarlamanın temel ilkelerinden birini gözden kaçırmaya devam ediyor: İnsanlar pazarlamanın  işe yaradığını biliyorlar fakat nasıl işe yaradığını bilmiyorlar.

Organik Pazarlamaya Karşı Yüksek Basınçlı Satışlar 

Şu senaryoyu düşünün: Genç bir çift tesadüfen ilk evlerini satın almayı düşünüyor. Önce tasarruf etmeye başladılar, ancak henüz tam olarak hazır değiller. Yine de, aylarca süren araştırma sürecinden sonra, bir mülk hakkında rasgele bilgi almak için bir danışmana ulaşmaya karar verirler. 

İlk konuşma yararlıdır. Çift, emlakçıya teşekkür ediyor. Ayrıca hemen satın almaya hazır olmadıklarını da açıkça belirtiyorlar. Emlakçı bunu çiftin gelecekteki potansiyel müşteriler olduğuna dair açık bir işaret olarak almak yerine, iletişim bilgilerini CRM yazılımlarına bağlar ve onları metin mesajları ve e-postalarla patlatmaya başlar. Birkaç hafta içinde, çift - o zamana kadar kendilerini taciz edilmiş hissederek - danışmanın e-postalarını spam klasörlerine yönlendirir ve gelen metin mesajlarını engeller. İlişki öldü. Peki, ne yanlış gitti?

Organik pazarlama, tanımı gereği, pazarlamayı hissettirmeyen veya pazarlamaya benzemeyen pazarlamadır. Az önce açıklanan senaryoda, danışman organik pazarlamayı mümkün kılan dijital araçları kullanıyordu. Yine de, esasen teknolojik araçları geleneksel yüksek basınçlı satışlarla ilişkili agresif taktiklere girmek için kullanıyordu.

Danışmanın, bu potansiyel müşterilerin radarında kalmak için onları rahatsız etmeden yapabileceği dört şeyi keşfedelim.  

Emlakçılar İçin Organik Pazarlama İpuçları 

1. Alıcı eğitimine odaklanın

İnsanlar ilk evlerini satın almak için yola çıktıklarında, genellikle yerel pazarları, finansman sağlama ve teklif verme süreci, denetim süreci ve ev satın alma yolculuğunda danışmanların oynadıkları rol hakkında çok az şey biliyorlar. Sonuç olarak, emlakçılar alıcı eğitiminde büyük rol oynamaktadır. Potansiyel alıcıların listeleri nerede bulacaklarını anlamalarına ve bunları açıklamaya yardımcı olmaktan, finansman sağlama ve sonunda teklif verme adımlarında yürümeye kadar, paylaşılacak çok fazla bilgi var.

Alıcı eğitimi, potansiyel müşterilerin radarlarında kalmanın en iyi yollarından biridir. Sonuçta, biri henüz satın almaya hazır olmasa bile, çok az sayıda potansiyel alıcı, ilk büyük satın alma işlemlerine hazırlanmalarına yardımcı olacak bir e-postayı silecektir. Başka bir deyişle, danışmanlar alıcı eğitimiyle meşgul olduklarında değer katıyorlar. Deneyimli danışmanlar, potansiyel alıcılardan zaman çizelgelerini değiştirmelerini istemiyorlar, bunun yerine değerli bir şeyi ücretsiz olarak veriyorlar: Uzmanlıklarını. 

2. Güvenilir bir marka olun

Potansiyel alıcıları eğitme sürecinde, sadece müstakbel müşterilerin konut piyasasına girmeye hazırlanmasına yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda onların güvenini de kazanacaksınız. Adınızı ve aracı kurumunuzun adını ne kadar çok yerde görünür hale getirirseniz, müşterilerin bir mülk satın almak veya satmak için eninde sonunda size gelmeleri o kadar olasıdır. Hiçbir zaman Apple veya Coca-Cola gibi bir marka kadar her yerde bulunamayacak olsanız da, amaç esasen kendinizi tanınır hale getirmektir - o kadar tanınır ki, bir müşteri satın almaya veya satmaya hazır olduğunda, kime dönüş yapacağı konusunda hiçbir şüphesi kalmaz. Bunu yapmanın bir yolu, adınızı zaten güvenilen bir markaya eklemektir (örneğin, ilk kez ev alacak müşterilere ipotek adımlarını sunmak için bir banka ile işbirliği içerisinde olun).

3. Bir düşünce liderliği profili oluşturun

Danışmanların, hatta yeni başlayanların bile bunu yapabilmesi için nispeten birçok yol bulunuyor. Topluluk önünde konuşma konusunda rahatsanız, bir podcast başlatmayı deneyin. Bir YouTube kanalı oluşturmak ve düzenli olarak satın alma eğitimi videoları yayınlamak, başka bir etkili stratejidir. Bir blog başlatmak veya emlak sektörünün en popüler ve saygın medya platformu emlakbroker.com için makaleler yazmak, bir düşünce liderliği profili oluşturmanın başka bir yaygın yoludur.

Faydaları iki yönlüdür. İlk olarak, alıcı eğitimine nerede ve nasıl katıldığınızı genişletmenin açık bir yoludur. İkincisi, daha önce belirtildiği gibi, güven güveni doğurur. Adınız, potansiyel müşterilerin zaten güvendiği bir platform olan emlakbroker.com'da görünüyorsa, bu güveni size de yayma olasılıkları daha yüksek olacaktır. 

4. Dürüst ve şeffaf olun.

Son olarak, dürüst ve şeffaf olun. Bu dürüst sorular sormakla başlar. Birisi satın almaya hazır değilse, nedenini sorun. Belki de %20 indirim yapmaları gerektiği gibi yanlış bir izlenime kapılmışlardır. Müşterilerinizle dürüst bir konuşma yapmak, eğitimlerini ilerletmenize ve satın alma seçeneklerini genişletmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, onları nasıl ve neden bilgilendirdiğiniz ve iletişim halinde kaldığınız konusunda şeffaf olun. Günün sonunda, gayrimenkul güven üzerine kuruludur ve dürüstlük ve şeffaflık, güven oluşturmanın kritik parçalarıdır.

DİĞER HABER
17 Mart 2023