"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Profesyonel Emlak Danışmanlarının Başarı Rotası

Başarı aslında basit ve ulaşılabilirdir, ama ne yazık ki ulaşması kolay değildir. Muhtemelen emlak işine kendi kendinizin patronunuz olmak, kendi kararlarınızı verebilmek ve sevdiğiniz işi yapabilmek istediğiniz için başladınız. Bu sebepler birçok danışmanın mesleğe başlama sebebi. Ama ne yazık ki danışmanların sadece küçük bir kısmı başarıya ulaşmak için başarılı bir rota çizebiliyor.

Başarıya ulaşabilecek rotayı çizebilmek için şu 3 şeye sahip olmalısınız: uzmanlık, özerklik ve hedef. Bu 3 bileşeni doğru şekilde kullanırsanız inanılmaz sonuçlar elde edebilirsiniz.

Uzmanlık

“10.000 çeşit tekme tekniği çalışan adamdan korkmam, ama bir çeşidi 10.000 kez tekrar eden adamdan korkarım.” - Bruce Lee

Bruce Lee’nin bu sözü uzmanlık hakkında söylenmiş en güzel sözlerden birisi. Emlak sektöründe başarılı olabileceğiniz birçok alan var. Ama başarıyı yakalayanlar her alanda uzman olamayacağını fark etmiş olanlar. Yani güçlü yönlerinize odaklanmayı ve zayıflıklarınızı bu yönlerle kapatmayı öğrenmelisiniz.

Güçlü yönleriniz sizin sahip olduğunuz değerli varlıklarınız. Bu yüzden de daha iyi bir danışman olmak için gerçekten de bu yönlerinizin üstüne düşmeniz gerekiyor. Her zaman gelişime açık olmalısınız. Uzmanlık arayışından asla vazgeçmeyin.

Özerklik

Bu özelliğe hem sahip olmalı, hem de başkalarının da sahip olmasını sağlamalısınız. Başarılı bir iş modeli oluşturmanın en önemli gerekliliği herkesin özerkçe karar verebildiği ve gelişebildiği bir ortam yaratmaktır.

Google, Toyota ya da Atlassian gibi büyük şirketlerin yaptığı bir uygulama var: bu şirketlerdeki çalışanların aylık mesailerinin bir kısmı boş bırakılıyor. Çalışanlardan ise bu zamanlarında şirketle ilgili istedikleri herhangi bir işi yapmaları isteniyor. Çalışanlar kendi görevleri olsun ya da olmasın bir konu seçiyor ve yaptıkları çalışmanın sonuçlarını şirkete sunuyor. Şirket yetkililerine göre iş modellerindeki problemlerin çoğu bu zamanda çözülüyor. Hatta Gmail’in ilk çıkışının bu aktiviteye dayandığına dair söylentiler bile var.

İnsanlar daha serbest hissettiğinde daha üretici oluyorlar. Finansal ödüller birçok insan için motivasyon kaynağı değil. Aksine, insanları bir şeyi başarma isteği daha çok motive ediyor. İnsanların kendi seçtikleri problemlere kendi çözümlerini getirmelerine izin vermek inanılmaz başarılı sonuçlar doğurabilir.

"Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil." - Ben Sweetland

Hedef

Eğer ki iyice planlanmış ve düşünülmüş bir hedefiniz yoksa başarılı olmanız mümkün değil. Belirlediğiniz hedef yaptığınız tüm aktivitelerin arkasındaki sebep aslında. Hedefinize göre kararlar veriyor ve hedefinize göre hizmetler sunuyorsunuz. Bir hedefiniz olmadan emlak piyasasında tutunmanız mümkün değil.

Zamanının iyi şirketlerinden olan Kodak, hedef belirlemedeki eksikliği yüzünden iflasın eşiğine geldi. Kodak yetkililerine göre onların hedefi insanlara fotoğraf filmi sağlamaktı. Ama insanların umurlarında olan şey film değil hatıralardı. Gerçek meseleye odaklanamayan ve yapay hedefler belirleyen Kodak rakiplerinden farklılaşmayı beceremeyerek başarısızlığa doğru yol aldı.

Hedeflerinin para kazanmak ya da basitçe ev satmak olduğuna inanan emlak danışmanlarının uzun vadeli bir başarıya sahip olmaları mümkün değil. Daha elle tutulur ve anlam ifade eden bir hedef belirlemeniz ve bu hedefi sizi tanıyan herkesin hissettiğinden emin olmanız gerekiyor. Sonrasında ise hareketlerinizi hedefinize göre planlamalısınız. Bu, başarı için oldukça önemli.

Sonuç

Tekrar etmek istiyoruz ki, başarı aslında basit ve ulaşılabilirdir, ama ne yazık ki ulaşması kolay değildir. Başarıya ulaşmak için kendi adınıza yukarıdaki 3 bileşeni olabildiğince açık şekilde oluşturmanız gerekiyor.

  • Hangi konularda uzmansınız?

  • Ne kadar özerk çalışıyorsunuz?

  • Hedefiniz ne?

Bu sorulara verebileceğiniz cevaplar olması başarı için bir rota belirlemeniz adına çok ama çok önemli.

Görsel: Shutterstock

DİĞER HABER
27 Aralık 2023