"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rakipler Arasında Öne Çıkmak İçin Birkaç Satış Tekniği

Bazı gayrimenkul profesyonelleri gerçekten çok başarılı olurlar ve bu başarılarını sürekli hale getirirler. Bu başarılarını nasıl elde ederler? Zor zamanlarda bile kendilerine olan güvenleriyle mi, saldırgan oluşlarıyla mı yoksa ilerlemek adına gösterdikleri sarsılmaz yetenekleriyle mi?

Bunların hepsi birer etkendir tabi ki. Ama esas olan şey, hedeflere ve amaçlara olan bağlılıktır. Eğer iş felsefenizi oluşturur ve onu benimserseniz, yaratıcılığı ve bir evin satışı için gerekli olan etkili yolları keşfetmiş olursunuz. Daha da önemlisi, gerçek bir gayrimenkul uzmanı olarak sürekli satış istikrarını yakalayabilirsiniz. İşte bu doğrultuda ilham alacağınız birkaç tavsiye…

İlk Adımı Atın: Satmadan Önce Ev Kontrolü Yapın

Eğer rekabetin içinde diğerlerinden bir adım önde olmak istiyorsanız, satılık bir evi listelemeden önce onu kontrol etmeniz gerekir. Çünkü ev sahiplerinin neredeyse tamamı, evini satmaya karar verdikten sonra, bir alıcıdan talep gelene kadar evi gözden geçirmez. Satılık eve potansiyel alıcılar tarafından talep geldiği zaman ise, evle ilgili beklenmedik sorunlar çıkar ve sonuç sizin açınızdan hayal kırıklığı olur. Ya alıcı evi almaktan vazgeçer ya da sunacağı fiyat teklifini aşağı çeker. Bu sektörde sıkça yaşanan bir durum...

Bu durumda biraz daha garantici düşünmeniz gerekir. Alıcı, çıkan sorunlar nedeniyle daha düşük değer sunarak bu evi hala satın almayı istiyor olsa bile, en düşük ihtimali dahi göze almanız size binlerce dolar kaybettirebilir. Böyle bir durumu neden göze alasınız? Tüm bu süreçler ile uğraşmak yerine, satılık bir evi alıcılara sunmadan önce evi baştan aşağı kontrol edebilir ve sonradan sorun olabilecek durumların giderilmesi için satıcı ile görüşebilirsiniz.

Gücü Gösterin: Evinizi Güncelleyin

Hiç kimse, harap olmuş ve eski ışık armatürleri ile donatılmış bir ev ile ilgilenmez. Herkes, yeni görünümlü, temiz ve mutfağı ile banyosu geniş bir ev hayal eder. İster küçük ister büyük bir ev olsun, her alıcı bu özelliklere mutlaka dikkat eder. Odalar, bir evin vitrinidir. Mülkün yaşını ve kondisyonunu ortaya çıkaran ilk özellikleridir. Eğer hızlı ve değerli bir satış yapmak istiyorsanız, evin bu bölümlerini kesinlikle yenilemenizi ve satıcıyı da bu yönde teşvik etmenizi öneririz.

Satıcı, bu durumda tamamen baştan aşağı bir yenileme yapmak zorunda değildir. Boya badana yapmak, elektrik aksamlarını tamir etmek, kapı kolları ve pencere pervazlarındaki zedelenmeleri yenilemek, mutfak tezgahını yenilemek gibi ufak dokunuşlar ile evin genel çehresine yepyeni bir görünüm kazandırılabilir.

Zeki Davranın: Avantaj Kazanmak İçin Duygulara Dokunun

Ev sahipleri için bir evi satmaya karar vermek oldukça zor bir iştir. Pek çok anılara sahip oldukları evlerini terk edip gitmeye kendilerini bir türlü alıştıramazlar. Birkaç gün sonra sizin göstereceğiniz yeni bir eve taşınmak için karar alacaklardır ve bu kararı alırken motivasyonlarını taze tutmaya ihtiyaçları vardır.

Eğer yeni bir eve taşınacak olanların hissettiği bu tür endişe ve kaygıların farkında olursanız avantaj elde edersiniz. Örneğin taşınmaya karar veren bir alıcıya beğendiği eve yönelik yeni bir tablo almanız veya ev ile uyumlu bir hediye almanız, müşteriyi taşınmak ve evi satın almak için motive edecek ve teşvik edecektir. Bu, onu yeni evine alıştıracak bir hamledir. Tıpkı küçük çocuklara, sevmediği bir şeyi sevimli hale getirerek alıştırmak gibi…

Verileri Kullanın: Evlere Doğru Fiyatlar Biçin

Eğer alıcıları bir evi görmesi için cesaretlendirmek istiyorsanız, onların dikkatini çekecek düzeyde bir fiyat belirlemesi yapmanız gerekir. Alıcılar bunun için genellikle online ortamlarda araştırma yaparlar. Dolayısıyla size geldiklerinde belli bir fiyat aralığı hakkında fikir edinmiş olurlar. Eğer sizin elinizdeki ev 300 bin dolar değerindeyse ve siz onu 350 bin dolardan satışa sunuyorsanız, yüksek ihtimalle alıcılar bunu anlarlar ve geri çekilirler.

Bu durumda izlemeniz gereken yol, satmak istediğiniz eve benzer evlere online ortamda nasıl bir değer biçildiğini araştırmak olacaktır. Böylece alıcı size gelmeden önce hangi rakamlarla haşır neşir olmuş görebilirsiniz. Bu rakamlar eğer gerçeği yansıtmıyorsa, alıcı size geldiğinde onu buna nasıl ikna edeceğinizi düşünmeye zaman bulabilirsiniz. Bunun için en iyi yol ise, çevre evlerin ne kadar fiyattan satıldığını rakamlarla alıcıya göstermek veya eski yapmış olduğunuz benzer evlerin satış istatistiklerini ona göstermek olacaktır.

DİĞER HABER
13 Ekim 2023