"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rakipleriniz Duymasın: Emlak İşlerinizi Büyütmek için İhtiyaç Duyacağınız 6 Seneryo (1)

Ne söyleyeceğinizi ve ne zaman söyleyeceğinizi bilmek başarı ile başarısızlık arasındaki fark olabilir. Bu makalemizin ilk bölümünde, emlak işlerinizi büyütmek için kullanabileceğiniz, rakiplerinizin duymasını istemeyeceğiniz altı senaryoyu paylaşıyoruz.

Sizi hayal kırıklığına uğratan alıcılar için senaryo  

Geçtiğimiz yıl, satın almaya sıcak bakan ancak aniden sessizliğe bürünen ve birlikte çalıştıkları emlakçıyı gölgede bırakan alıcılar için büyük bir yıl gibi görünüyordu. Kişisel sorunlar, ekonomik belirsizlikler yol açtığı korku ya da çevrelerindeki herhangi birisinin geçen yılın satın alma için iyi bir zaman olmadığını söylemesi nedeniyle bu potansiyel müşterilerin çoğu bu bahar ve yaz aylarında satın almaya hazırlanıyor.

Peki onlarla nasıl yeniden etkileşime girebilir ve işlerini kazanma sürecini nasıl yeniden başlatabilirsiniz? Süreci aşırı karmaşıklaştırmayın. Telefonu açın (tercihen) veya onlara aşağıdakileri içeren bir mesaj gönderin.

Kısa bir süre oldu. Umarım iyisinizdir. En son konuştuğumuzda yakın zamanda bir ev almayı planlıyordunuz. Kendiniz için mükemmel bir yer bulabildiniz mi, yoksa bu hala planlarınız arasında mı?

Potansiyel müşteri adayınızla iletişimdeki aksaklığı kişisel algılamayın. Geçen yıl neler yaşadıklarını asla bilemezsiniz. Yaz satın alma sezonunda şimdi onlara ulaşma zamanı. Sadece telefonu alıp müşterilerinize yeniden bağlanmanız yeterli.

Sosyal ortamda ev sahipleri için senaryo

Hepimiz ne yaptığınıza ve insanların neden sizinle iş yapması gerektiğine dair kısa bir açıklama yaptığınız bir "asansör konuşması" duymuşuzdur, peki ya "sosyal satıcı konuşması?" Kendinizi sosyal bir ortamda ev sahipleriyle konuşurken bulduğunuzda potansiyel ilanları belirlemenin hızlı bir yolu var mı?

Önemli olan bu senaryoyu zorlamak değil, ancak fırsat kendini gösterdiğinde ve bir ev sahibi piyasada ne gördüğünüzü sorduğunda, bu senaryo şimdi ve gelecekte listeleme fırsatları yaratacaktır.

Mahallenizdeki evlere yönelik güçlü talep görmeye devam ediyoruz. En azından şunu sormasaydım çok iyi bir emlakçı olmazdım, önümüzdeki yıl evinizi satmayı düşünebileceğiniz bir senaryo var mı?

Unutmayın, bu bir konuşmanın başlangıcına uygun bir senaryo değil. Müşterinizle yakınlık kurduktan veya konuştuğunuz kişinin mevcut emlak piyasasıyla gerçekten ilgilendiğini gösteren sorular sorması bu senaryoya daha uygundur.

Ev sahibi görüşmesi kapanış senaryosu

Kariyerinizin ilk başlarında ev sahiplerine satmayı düşünüp düşünmediklerini sormanın sıradan bir yolu olup olmadığını merak ediyordunuz değil mi? Garip görünmeyen doğru kelimeleri bulmakta zorlandığımız zamanlar hepimizin oldu. Bir davette bir ev sahibiyle tanışmış olsak da, ya da  uzmanlık bölgenizde bir evin kapısını çalarken, aramalarda veya başka bir araştırma faaliyetinde bulunsak da, evlerinin konusu gündeme gelmediğinde bu tür durumlarda söyleyecek doğru şeyi bulmakta zorlanabiliriz.

Yol boyunca bir yerlerde, bizi bir konuşmanın sonunda doğru soruyu sorabilecek konuma getiren aşağıdaki senaryoyu not alın. İşte tüm farkı yaratan senaryo.

Sizinle konuşmak çok güzeldi. En azından evinizi satmayı düşünebileceğiniz bir fiyat olup olmadığını sormasaydım, dünyadaki en kötü emlakçı olurdum. 

Bu tek cümle size şimdiye kadar söylediğiniz her şeyden daha fazla listeleme fırsatı sağlar. Bunu işinizde önceden bol prova yaparak kullanın :) Bu senaryoda istediğiniz birçok portföyü edinmiş olacaksınız.

Makalemizin devamı için yarını bekleyin ve biraz daha sabısızlanın :)

DİĞER HABER
25 Haziran 2024