“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann

Rakiplerinizden Sıyrılın

“Ya karşı çıkarsın, ya da diğerlerinin arasında kaybolur gidersin.” (Joe Niego)

Günümüz emlak piyasasında rekabet oldukça fazla ve bu rekabetçi ortamda sıyrılabilmek için belirli yetenekler edinmeniz ve yeniliklere açık olmanız gerekiyor. İletişim, sunum, liderlik ve münazara konusunda kendinizi geliştirmeniz oldukça önemli. Teknolojiyi işlerinize adapte etmeli, ama en önemlisi de yaratıcı ve farklı olmayı bilmelisiniz.

 

Böyle söyleyince kafanızda karışık imgeler oluştuğunun ve ne yapmanız gerektiğini anlamadığınızın farkındayız.

 

Merak etmeyin, işte bu yüzden bugün sizin için rakiplerinizden farklılaşmanızı ve uzun süreli bir etki bırakmanızı sağlayacak 10 öneri derledik:

 

1# Başarılı olmak için bir markanız olmalı. Bu markayı oluşturabilmek için de güçlü bir yönünüzün olması gerekiyor.  Muhit, ekonomi ya da piyasa uzmanlığı gibi konulardan birisinde kendinizi geliştirmeli ve sonrasındaki pazarlama çalışmalarınızı olabildiğince bu uzmanlığı vurgulayarak yapmalısınız.

 

2# Müşterilerinizle interaktif ilişkiler içinde olmanız çok önemli. Bunun için de sık sık etkinlikler düzenleyeceksiniz. Fakat farklı olmak için yaratıcı aktivite fikirleri bulmalısınız. Temalı partiler ya da evden kaçış oyunları güzel alternatifler olabilir.

 

3# Çalıştığınız bölge ve müşteri kitlesinin ihtiyaçlarını doğru saptamanız ve bu ihtiyaçlara yaratıcı çözümler getirmeniz çok önemli. Hoops reklamını hatırlayın. Yaratıcı olmak ve müşterilerinizi memnun etmek aslında çok kolay.

 

4# Pazarlama materyalleriniz için hazırladığınız içerikler çarpıcı olsun. Farklı olmaktan ve dikkat çekmekten çekinmeyin. Bazen hazırladığınız içeriklerin mesaj içerdiği kaygısı taşıdığınızın farkındayız. Ama bu tarz dokunuşlar müşterileriniz sizi hatırlamasını sağlayacak.

 

5# Müşterilerinize değişen emlak piyasası koşullarından bahsedin ve bu değişime en iyi şekilde ayak uydurarak kar etmeleri için size ne kadar ihtiyaçları olduğunu anlatın. Bu ikna sürecinde yine yaratıcı davranmanız gerekiyor.

 

6# Her müşteriye seslenmeye çalışmayın. Başarılı olmak için hedef müşteri kitlenizin olması ve bu müşteri kitlesine en iyi şekilde nasıl ulaşabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. İşinizi büyütmek için odağınızı küçük bir alanda tutmalısınız.

 

7# Sosyal sorumluluk projelerinde  yer almalı ve desteklediğiniz yardım kuruluşlarını müşterilerinize aktarmalısınız. Toplum için değişim yaratma çabasında olmanız müşterilerinizi daha güvende hissettirecek.

 

8# Müşterilerinize güçlü yönlerinizi aktarmalı ve bu aktarımı yaparken ekstra özelliklerinizden de bahsetmelisiniz. Müşterilerinize cevap verme süreniz, müşterileriniz için tamirci bulmanız, ya da müşterilerinize referans olmanız size artı puan getirecek özelliklerden. Müşterilerinize onlara önem verdiğinizi göstermeniz gerekiyor.

 

9# Kendinizi müşterilerinizin yerine koyun ve onlar olsanız neden sizi seçeceğinizi düşünün. İşinizi farklı kılan özellikler, sizi öne çıkaran yetenekler ve rakipleriniz hakkında kafa yorun. Piyasa bilgilerine hâkim olmanız ve kendi işinizi başkalarıyla karşılaştırabilmeniz size avantaj sağlayacak.

 

10# Başka sektörlerdeki lider iş insanlarının iş yönetim şekillerini ve kendilerini nasıl farklılaştırdıklarını araştırın. Sektör farklı olsa bile kendinize çıkarabileceğiniz dersler mutlaka olacak. Yaratıcı düşünebilmek için ilham almanız önemli.

DİĞER HABER
14 Mart 2018