"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rakiplerinizi Baz Alan Karşılaştırmanın Gücü Neden Gayrimenkul Satış Sunumunu Besler?

Hiç gece yarısı uyanıp televizyonu açtınız mı ve kendinizi bir infomercialin (satış ve tanıtımın aynı anda yapıldığı reklam) karşısında buldunuz mu? Kabul edin, bu programlar hipnotize edici olabilir.

Ekranda yorgun ve bezgin bir insanı (tıpkı kendiniz gibi) tencerelerini ve tavalarını temizleme mücadelesi verirken görürsünüz. Fakat durun! Az sonra aynı kişi, kirli bulaşıklarını yepyeni gibi yapan son teknoloji ürünü kullanarak sanki hiç zorlanmadan temizliyor!

Birkaç dakika izledikten sonra telefonu elinize almak üzere harekete geçersiniz. Çünkü bu alet olmadan nasıl yaşadığınızı hayal bile edemezsiniz - en azından bir an için öyle düşünürsünüz.

Peki infomercialler bu kadar etkili olmalarının sebebi nedir (ölü saatlerde yayınlandıklarından dolayı ucuz ve verimli bir pazarlama alanı olmasının yanı sıra)? Bizim iddiamız, bu programların karşılaştırma gücünden faydalanmaları.

İnfonerciallerden İlham: Rakiplerden Farkınızı Gösterin ve Satış Süresini Kısaltın

Emlakçılar olarak, tıpkı infomercialler gibi biz de kendimizi alternatif ürünle (diğer emlakçılar) karşılaştırarak potansiyel müşteri kazanabiliriz. Bu strateji, satış sunumunuzun etkinliğini artıracak ve aynı zamanda süreyi kısaltarak verimli hale getirecektir.

Çoğu emlakçı, neden dünyanın en iyi emlakçısı olacaklarını saatlerce anlatır; fakat rakipleriyle somut bir karşılaştırma yapmazlar. Siz ise farklılıklarınızı vurgulayarak potansiyel müşterileri dakikalar içinde ikna edebilirsiniz.

Etkili bir karşılaştırmalı satış sunumu oluşturmak için emlakçıların aşağıdakileri eklemesi gerekir:

Karşılaştırmalı satış verileri

Rakamlarınızı biliyor musunuz?

  • Piyasada ortalama gün sayısı
  • Listeleme/satış fiyatı oranı
  • Metrekare satış fiyatı
  • Ortalama bir emlakçıya kıyasla yerel pazardaki başarı oranı

Bunlar her emlakçının bilmesi gereken rakamlardır; bunlar potansiyel müşterilerinize neden farklı olduğunuzu ve neden sizi işe almaları gerektiğini kolayca anlatmanızın anahtarıdır.

Bu sayılara bakın, ardından istatistiklerinizi pazarınızdaki ortalama bir emlakçıyla karşılaştıran bir sayfalık bir grafik oluşturun.

Potansiyel bir müşterinin, sizin bir evi ortalama bir emlakçıdan 32 gün daha hızlı ve yaklaşık yüzde 5 daha fazla fiyata sattığınızı gördüğünde ne kadar etkileneceğini hayal edin.

Sektörde yeni misiniz? Merak etmeyin!

Etkileyici istatistikler üretme fırsatınız olmadıysa, aynı karşılaştırma yöntemini yapmak için ofisinizin veya şirketinizin rakamlarını kullanabilirsiniz. Bu yaklaşım "vay canına" dedirtecek ve etkileyecek, ancak değerinizi etkili bir şekilde gösterdiğinizde komisyon itirazlarını da büyük ölçüde azaltacaktır.

1. Karşılaştırmalı Satış Verileri: Siz Daha Hızlı mı Satıyorsunuz?

Sonuç Odaklı Kanıtlar: Mahallenizde ortalama satış süresi nedir? Sizin elinizdeki evlerin ortalama satış süresi bu süreden daha mı kısa? Listeleme fiyatına satış oranınız ne kadar? Metrekare başına satış fiyatınız ortalamanın üzerinde mi? Siz ve ortalama bir emlakçının yerel pazardaki başarı oranı nedir? Bu soruların cevaplarını bildiğinizden emin olun ve verilerinizi net bir şekilde sunun.

2. Pazarlama Stratejisi Karşılaştırması: Siz Daha Fazla Alıcıya mı Ulaşıyorsunuz?

Yenilikçi Yaklaşım: Siz nasıl pazarlama yapıyorsunuz? Sosyal medya, sanal turlar, profesyonel fotoğraflar ve diğer dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak potansiyel alıcıları mı çekiyorsunuz? Rakipleriniz nasıl pazarlama yapıyor? Siz neler sunuyorsunuz ki rakipleriniz sunmuyor?

3. Müşteri Hizmetleri Karşılaştırması: Siz Daha mı Ulaşılabilir ve Destekleyici misiniz?

Müşteri Odaklılık: Müşterilerinize nasıl hizmet veriyorsunuz? Müşterilerinizin size nasıl ulaşabileceği hakkında bilgi verin. Rakipleriniz müşteri hizmetleri konusunda nasıl bir yaklaşım sergiliyor?

4. Referanslar ve Ödüller: Güven Kazanın ve Başarılarınızı Gösterin

Kanıt Odaklılık: Müşteri başarı hikayelerinizi ve kazandığınız ödülleri sunun. Bu, güvenilirliğinizi ve yeteneklerinizi kanıtlamanıza yardımcı olacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  • Rakiplerinizi kötülemeyin. Odak noktanız, sizin sunduğunuz değer katma alanları olmalıdır.
  • Verilerinizi doğru ve güncel tutun. Potansiyel müşterilerin güvenini sarsacak yanlış bilgilerden kaçının.
  • Sunumunuzu kısa ve özlü tutun. Kimse saatlerce süren bir satış sunumu dinlemek istemez.

Karşılaştırmalı pazarlama planı

Çoğu emlakçı bir mülkü pazarlamak için iki şey yapar:

1. Evi ilan sitelerine koyun

2. Evin satılması için dua edin.

Siz neyi farklı yapıyorsunuz? Bir mülkü pazarlamak için yaptığınız tüm şeylerin bir listesini yapın ve bunu tipik bir emlakçının pazarlamasıyla yan yana koyun.

Bu karşılaştırmayı göstermeniz sizin değerinizi kanıtlayacak ve kıymetinizi gösterecektir.

Karşılaştırmalı listeleme sunumu oluşturma süreci, mevcut pazarlama ve satış istatistiklerinize yakından bakmanızı gerektirecektir.

Gördüklerinizden memnun değilseniz, potansiyel müşterilerinizi daha iyi etkilemek için bu alanları iyileştirmeye odaklanın.

Bunu saygı duyduğunuz diğer emlakçılarla konuşmak ve bir mülkü satmak ve etkili bir şekilde pazarlamak için ne yaptıklarını sormak adına bir fırsat olarak kullanın. Bu en iyi uygulamalardan bazılarını pazarlama planınıza ekleyin.

Bu adımları atarak, en akıl almaz reklam filmleri kadar etkili, karşılaştırmalı bir listeleme sunumu oluşturma yolunda önemli bir mesafe kat etmiş olursunuz.

DİĞER HABER
11 Temmuz 2024