"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rapor: ABD'nin 2035 Yılına Kadar 4,3 Milyon Yeni Konuta İhtiyacı Var

Yeni bir araştırmaya göre, ABD'nin satın alınabilirlik, talep ve açıkla ilgili zorlukların üstesinden gelmek için 2025 yılına kadar 4,3 milyon yeni konut eklemesi gerekecek.

Ulusal Çok Aileli Konut Konseyi ve Ulusal Apartman Birliği tarafından yürütülen araştırma, daire talebinin 50 eyalette ve tüm büyük metropol alanlarında artacağını gösteriyor. Rapora göre, toplam talebin yaklaşık %40'ı Kaliforniya, Florida ve Teksas'tan gelecek ve bu eyaletler önümüzdeki 13 yıl içinde yaklaşık 1,5 milyon yeni birim talep oluşturacak. Çalışma, yalnızca beş veya daha fazla konutun bulunduğu binalardaki kiralık daireleri dikkate alıyor.

NMHC Araştırma Başkan Yardımcısı Caitlin Walter, Multi-Housing News'e verdiği demeçte, Pandemi sırasında ekonomik belirsizliğe ve tek ailelik ev satışlarının büyümesine rağmen araştırmanın çok aileli konut sektörünün altında yatan temellerin nasıl güçlü kaldığını gösterdiğini söyledi. NAA, çoğu metropol bölgesinin daire talebinde büyük bir artış bekleyebileceğini, ancak ulusal ölçekte büyümenin 2035 yılına kadar bodur kalmasını beklediğini söyledi.

Araştırma, yeni konut talebini etkileyen en dikkate değer faktörlerden birinin, COVID-19 pandemisinden önce azalan ve bugün bile düşük kalan ABD'ye göç olduğunu ortaya çıkarıyor - Göç arttıkça yeni konut taleplerininde artış göstereceği öngörülüyor. 

Çalışma aynı zamanda ABD'de 2008 mali krizinden bu yana "yetersiz inşaat"tan kaynaklanan mevcut yaklaşık 600.000 daire açığına da atıfta bulunuyor. Araştırmacılar, 2035 yılına kadar ihtiyaç duyulacak tahmini 4,3 milyon yeni konutun bu açığı içerdiğini söylüyor. Ayrıca, o zamana kadar ev sahibi olma oranlarında tahmini %3.8'lik bir artışı hesaba katıyor.

Bir başka önemli bulguda, NMHC ve NAA araştırmacıları, 2015'ten 2020'ye kadar aylık kiraları 1.000 doların altında olan “uygun fiyatlı konut” olarak tanımlanan yaklaşık 4,7 milyon birimlik bir düşüş olduğunu söylüyor.

Araştırmacılar, Multi-Housing News'e ABD demografisinin “zorlu koşullar” nedeniyle son birkaç yılda büyük ölçüde değiştiğini açıklıyor. 

DİĞER HABER
02 Ağustos 2022