Mail listemize abone oldunuz mu?
Rapor, İpotek Endüstrisinin İklim Değişikliğine Hazırlıklı Olmadığı Konusunda Uyardı

Mortgage Bankacılar Birliği raporuna göre, borç verenler, yatırımcılar ve sigortacılar da dahil olmak üzere ABD ipotek piyasasındaki paydaşların, iklim değişikliğini hızlandırmaya ve getirdiği riske ne yazık ki hazırlıksız olduklarına dair endişeleri dile getirdi.

Sadece kredi verenler ve diğerleri risklerini azaltmaya hazırlıksız olmakla kalmıyor, aynı zamanda Mortgage Bankacılar Birliği'nin Amerika Konut Araştırma Enstitüsü'nün raporuna göre, karşılaştıkları riski yeterince ölçebilecek durumda bile değiller.

Raporun yazarı ve Freddie Mac'te eski bir ekonomist olan Sean Becketti, "Ne yapacaklarını bulmak konusunda endişeliler ama nereden öğreneceklerinden emin değiller" dedi. "Hazırlıksızlar ama artık farkında değiller."

Konut finansmanı dünyası, sadece ipotek sağlayıcıları ve hizmet sağlayıcıları değil, birçok oyuncuyu içeriyor. Tüketiciler, ev sahipleri, inşaatçılar, değerleme uzmanları, sigorta şirketleri, ipotek yatırımcıları, devlet kurumları ve devlet destekli işletmelerin tümü kritik roller oynuyor.

Rapor, iklim değişikliğinin uzun ve karmaşık bir finansal ağ üzerinde önemli bir baskı yaratacağını söylüyor. En önemli baskı olarak, artan ipotek temerrüdü ve ön ödeme riskleri olacağı ifade ediliyor. Rapor ayrıca, daha değişken ev fiyatlarının artış göstereceği ve kitlesel iklim göçüne yol açacağını söylüyor.

Kredilerini GSE'lerle menkul kıymetleştiren borç verenler, büyük finansal işlemlerde sözleşmelerin veya garantilerin ihlalini kapsayan temsil ve garanti sigortası için ek maliyetlerle karşı karşıya kalacağı ön görülüyor. Ayrıca GSE'lerin iklim değişikliğine tepki olarak gereksinimlerini revize etmesi nedeniyle daha yüksek riskle karşı karşıya kalacakları raporda belirtiliyor.

Örneğin, GSE'ler, bir ev kredisinde sel sigortasının gerekli olup olmadığını belirlemek için borç verenlerin ekstra durum tespiti yapmalarında ısrar edebilir. Resmi taşkın haritalarının güncellenmesindeki gecikme, kredi verenleri ek bilgi kaynakları kullanmaya zorlayacaktır. Bu nedenle, GSE'lerin sel riskinin yüksek olduğu belirlenen evlere kredi almasına izin verilmeyebilir.

Becketti, ipotek paydaşları için şu anda en büyük sorunun belirsizlik seviyesi olduğunu söyledi. “Her şeyden çok bundan sonra ne yapacaklarını merak ediyorlar” dedi. Mortgage piyasasındaki firmaları etkileyecek herhangi bir kural değişikliği olmadı ama düşünülüyor. Ulusal Sel Sigortası Programının devam eden revizyonu, ev sahipleri için fiyatların değişmesine neden olacak ve hem ev değerlerini hem de bu evler üzerindeki ipoteklerin değerini etkileyecektir.” dedi.

Belirsizliğin bir nedeni olarak, ipotek piyasasının riskini ölçmek için eski modellere dayanması görülüyor. Rapora göre, bu modellerin çoğu, sigorta şirketleri veya Federal Acil Durum Yönetim Ajansı tarafından garanti altına alınan ve fiyatlandırılan kredi ve işletim riskine odaklanıyor.

DİĞER HABER
28 Eylül 2021