"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Real Trends’ten Çarpıcı Rapor: Gayrimenkul Ekipleri İçin Taktik Kitabı

Yılların gayrimenkul sektörüne kazandırdığı vitrin görünümüne rağmen, çalışma ekipleri hala kendilerini nasıl tanımlayacakları ve nasıl daha iyi iş çıkarabilecek takımlar oluşturabilecekleri hakkında bir belirsizlik yaşıyorlar.

REAL Trends, bu konuda BoomTown, Dotloop ve ERA Real Estate ile bir işbirliği yaparak çok önemli bir araştırmaya imza attı. Firmalar bu araştırmada, günümüzün en başarılı ekiplerinin karakteristik özelliklerini ve kuruluş özelliklerini anlamak için binlerce gayrimenkul profesyoneli ile röportaj ve anket yaptılar.

Yaptıkları araştırmalar sonucunda çok önemli veriler elde ettiklerini dile getiren REAL Trends’in Araştırma Stratejisti Deirdre LePera bu konuda şu açıklamaları yapıyor:

Ekipler, gayrimenkul topluluklarının devamı için başvurulabilecek yollardan sadece biridir. Onlar, iş hayatındaki denge unsurundan taviz vermeden günün her saatinde müşteri hizmeti sunmak için benzersiz bir fırsattırlar. Onlarla partner ilişkisi kuran firmaların ise ekipler için harika fırsatlar yarattığına inanıyoruz.

ERA Real Estate’in Williamsville’deki Başkanı ve CEO’su Peter Hunt ise firmalar ile gayrimenkul ekiplerinin arasındaki bu ilişkinin getirisini şu sözlerle ifade ediyor:

Ekip üyeleri firmalar ile işbirliği içerisinde çalışarak büyük enerji topluyorlar ve bu enerji onları müşterilerin yararına olacak şekilde daha verimli bir şekilde çalışmaya itiyor.

Araştırmalar Sonucu Ortaya Çıkan Rapor: Gayrimenkul Taktik Kitabı

Sadece Amerika’da tahmini olarak 35 bin ile 50 bin arasında gayrimenkul ekibinin var olduğunu belirten REAL Trends, yaptıkları araştırmalar sonucunda, bir ekibin sahip olması gereken en iyi pratikleri içeren Gayrimenkul Taktik Kitabı adında bir rapor çalışması ortaya çıkardılar.

Bu raporda ortaya çıkarılan ana bulgular şöyle:

- Gayrimenkul endüstrisindeki ekiplerin yoğunluğu, müşteri üretme ve ekip kültüründen beslenerek hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor.

- Günümüzün gayrimenkul ekiplerinin yüzde 41’i, 4-9 kişi arasında üye sayısına sahip ve yüzde 38’i ise 2-3 kişilik bir takımdan oluşuyor.

- Bir ekipteki üyelerin bireysel amaçları, ekibin desteklediği sisteme uygun olduğu sürece, ekip kültürüne eşit derecede etki gücüne sahip.

- Ekiplerin gayrimenkul endüstrisindeki pozitif etkisi, bir gayrimenkul ekibinin ne olduğuna ve ne olmadığına dair yapılacak tanım için anahtar noktadır.

- Bir ekibin yola başlaması ve büyüme göstermesi, takım liderinin ekip kültürünü besleme ve müşteri yaratma alanındaki stratejik planı oluşturma yeteneğine bağlıdır.

- Takım liderleri hariç ekip üyelerinin ortalama aylık maaşı, ekip içerisinde üstlendikleri rollere göre 2 bin dolardan 12.700 dolara kadar değişiklik gösteriyor.

- Ekip liderlerinin küçük bir yüzdesi, 20 veya daha fazla üyesi olan bir takım istiyor.

- Ekiplerin uzun vadeli başarısı, büyük oranda yöntemlere, amaçlara ve takım liderliğine bağlıdır.

- Marka liderleri, broker sahipleri ve koçlar, gayrimenkul endüstrisindeki fonksiyonları ve takımı nasıl yönetecekleri konusunda aktif yol oynamak durumundalar.

DİĞER HABER
20 Ağustos 2016