"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Realtor.com ve Airbnb Ortaklığı Sayesinde "Ev Alma, Komşu Al" Atasözümüz Gerçek Oldu

Hep söylenen bir atasözümüz vardır ya “Ev alma, komşu al” diye. Her ne kadar hayatın koşuşturmacası içinde komşuluk ilişkileri bugün eskisi gibi değilse de satın alacağınız evin yeri kadar çevresinde bulunan imkânlar ve komşuluk ilişkisi kuracağınız insanlar da önemlidir.

Ev almak herkes için önemli bir karardır. Bu karar verilirken herkesin zorlandığı da bir gerçek. Taşınmaz alım-satım ve aracılık hizmetleri dünyanın en zor satış süreci. 

Diyelim ki yeni bir iş buldunuz ve şu an ki evinize uzak. Yeni bir ev almak istiyorsunuz. Ama şu an yaşadığınız evin ortamından ve komşularınızdan çok memnunsunuz. Acaba yeni evinizin ortamı da böyle midir?

Belki de ev sahibiniz zam yapmak istiyor ama siz bu evin o kadar etmeyeceğini düşünüyorsunuz? Acaba yeni bir ev almak mı yoksa bu evde kalmak mı doğru karar?

Her iki durumda da deneyip görebilirsiniz.

Sadece ilan yayınlamanın önemini yitirdiği günümüzde emlak sektöründe ki şirketler fark yaratmak için  birbirleri ile yarış halinde. Realtor.com ve Airbnb ortaklığı ile gerçekleşen yeni bir satış modeli geliştirdi. Müşterilere satın almayı düşündükleri evde 1-2 gece konaklama ve çevreyi tanıma fırsatı veren bu uygulama şimdiden emlak çevrelerinde tartışılmaya başlanmıştır.

Müşteriler beğendikleri evleri Realtor.com’un internet sitesinden seçerek rezervasyon yaptırmakta ve satın alma kararı vermeden önce evi ve çevresini deneyimlemektedirler. Müşterinin kaldığı sürenin ücretini ödediği sistemde, konaklama süresi 1-2 günü geçmiyor.

Şimdiden alıcılar tarafından çokça talep görmeye başlayan sistem gerçekten satın alma fikri olan ancak karar veremeyen müşterilerin içleri rahat bir şekilde evlerini satın almalarını sağlıyor. 

Teknolojinin yaşam biçimi olduğu günümüzde Y kuşağı, yani eski tabirle zamane gençliği eski klasikleşmiş satın alma alışkanlıklarını şimdiden değiştiriyor. Dünyaca ünlü yabancı emlak devleri beş yıl içerisinde satın alma kararlarını teknolojiyi etkin kullanan gençliğin alacağını düşünüyor. Yaratıcı pazarlama tekniklerini bu hedef kitleye göre geliştirerek, işbirlikleri ve ortak hareket etme başarısını da sağlamış oluyorlar.

Bize göre Türkiye’de emlak ilan sitelerinde köklü değişiklikler yapılması gerekiyor. Ziyaretçisini anlayamayan birçok emlak ilan sitesi sadece fiyat avantajı sağlama yoluyla birbirleri ile rekabet halinde. Kullanıcıya sundukları farklı bir şey yok, bir iki eklenti dışında.

Henüz Türkiye’de uygulanmayan bu sistemin emlak piyasasında bu yazımızdan sonra birilerini harekete geçireceği kesin :)

EmlakBroker.com ekibi olarak, yenilikçi ve teknoloji uyumlu fikirlerimizi yazılarımızda paylaşarak nitelikli emlak profesyonellerinin artmasına katkıda bulunmaya devam edecek.

Yorumlarınız ve paylaşımlarınız bizim için değerlidir.

DİĞER HABER
17 Şubat 2016