"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Redfin, Danışmanları Aradan Çıkaran Sistemini Test Ediyor

Teknolojide yapılan atılımlara her gün bir yenisi daha eklenirken tüm sektörler tartışmasız bu gelişmelerden nasibini alıyor. Günümüzde şirketlerin tamamına yakını kaynaklarını dijitalleştirmeye yönlendirmiş durumdayken, aracı konumundaki insan faktörü yerini yapay zekâ asistanlarına bırakmaya başladı. Durum böyle olunca emlakçılar da sektördeki yerlerinin geleceği hakkında düşünmeden edemiyor.

Amerika merkezli emlak devlerinden biri olan Redfin sektöre yeni yönünü vermek adına şimdiden kollarını sıvamış durumda. Firma emlakçıyı mümkün olduğunca aradan çıkararak daha az komisyon almayı vadediyor ve bunun için Boston eyaletinde pilot çalışmalarına çoktan başladı. Proje henüz bebek adımlarıyla ilerliyor olsa da Redfin projeyi bütün eyaletlere yaymakta kararlı. Fakat burada sorulması gereken asıl soru: Bu durum emlak sektörünün geleceğini nasıl etkileyecek?

Dijitalleşme ve insan faktörünün aradan çıkması çeşitli sektörler için bir başarı alameti sayılabilir. Ancak bazı pazarlarda geleneksel yöntemlerden temelli vazgeçmek birdenbire olacak iş değildir. İnsanın büyük önem taşıdığı emlak da geleneksel yöntemlerin sıkça kullanıldığı pazarlardan biri. Redfin’in CEO’su Glenn Kelman’ın da belirttiği üzere ev almanın zorlu sürecinden geçen insanların çoğunluğu hâlâ bir emlakçının rehberliğine ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla emlaktaki dijitalleşme süreci diğer sektörlere nazaran daha sakin ilerliyor.

Farklı müşteri profilleri çizen Amerika merkezli bir şirketin CEO’su olmasına rağmen Kelman’ın bu tespiti Türkiye için de oldukça yerindedir. Zira her köşede bir emlak ofisinin bulunduğu ülkemizde, emlak ile emlakçıyı ayrı düşünmek epey güç. Ülkemiz emlakçılarının can damarı olan “akraba ve tanıdık yönlendirmesi” ve emlakçılar arasında süren tatlı rekabet yerini dijitale kolay kolay bırakmayacaktır.

Yine de teknolojik gelişmelerin en sağlam gözüken sektörleri kısacık süreler içinde yerle bir ettiğine ve hiç yoktan yepyeni sektörleri yükselttiğine şahit olduk. Hâliyle alıcıya ve satıcıya kâr olarak dönen aracısızlık yakın zaman içinde bütün emlak sektörünü ele geçirebilir. Bu sebepten ötürü emlakçılar gelecekteki yerlerini sağlamlaştırmak için dijitalin getirilerini tanımalı ve bazı önlemler almalıdır.

İlgili: Bu Emlak Modelleri, Ev Alma/Satma Eğilimini ve Emlak Sektörünü Değiştiriyor!

DİĞER HABER
23 Mayıs 2019