"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Redfin’den Aradığınız Eve Ulaşım Puanı Veren Uygulama: “Fırsat Puanı”

Redfin, yeni nesil gayrimenkul brokerları için Fırsat Puanı adında bir uygulama başlattı. Fırsat Puanı uygulaması, aradığınız gayrimenkulün bulunduğu muhitte araçsız olarak 30 dakika içerisinde önemli yerlere ulaşımın yapılıp yapılamadığına göre 0’dan 100’e kadar derecelendirme yapan bir sistem. Eğer bir mülk Fırsat Puanı olarak 100 almışsa, o bölgede kolay erişim var demektir.

Her gün biraz daha gelişen ve kalabalıklaşan dünyada zaman bizim için her şey demek. Yapacağımız her işi ve her durumu çabuk halletmek durumundayız. Ancak herkes bir araç sahibi değildir veya özellikle araç sahibi olmak istemeyenler muhakkak vardır. Bu anlamda araçsız iş yapabileceği bir yer arayanlar için büyük bir fayda getirecek olan Redfin’in Fırsat Puanı uygulaması şimdiden Amerika nüfusunda yayılmış durumda.

Uygulama şu an için Amerika’daki yaklaşık 350 şehirde uygulamaya konmuş. Yani Amerika’da yatırım yapmayı düşünen gayrimenkul profesyonelleri için bu iyi bir haber. Ancak uygulamanın farklı ülke ve şehirlere de zaman içerisinde yayılması bekleniyor.

İçerisinde Yürüyüş Puanı, Transit Puanı ve Bisiklet Puanı gibi derecelendirmeleri de barındıran uygulama, kullanan insanlara gerçekten ulaşım açısından önemli fikirler veriyor. Bir mülk ararken fiyat veya kiralama bedelinin yanı sıra eğitim alacağı yere veya iş yapacağı yere nasıl ulaşılacağına da son derece dikkat edilir. Bunlar bir ev alırken çok etkili olan faktörlerdir.

Redfin’in ekonomi şefi Nela Richardson diyor ki:

Ailelerin ekonomik durumunun yukarı bir seyirde gitmesi, onların nerede yaşadıkları ile yakından ilgilidir. Bir aile satın almak veya kiralamak için çok iyi bir eve girebilir, ancak girdiği evin çevresinde gidebileceği kaliteli işler, alabileceği kaliteli eğitimler yoksa bu durum ailenin ekonomik durumunu zaman içerisinde aşağı çekecektir.

Aynı şekilde Redfin’de yaşanabilirlik analisti olan Eric Scharnhorst da düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor:

İyi fırsatları herkes hak eder. Bizim Redfin’deki görevimiz, insanların iş imkânları, ev fiyatları, transit ulaşım imkânları ve diğer kamu özelliklerine kolayca ulaşmalarını sağlamaktır. Bu sayede aileler daha uzun ömürlü ekonomik güce sahip olurlar.

Beyaz Saray’ın desteklediği Fırsat Projesi kapsamında Redfin’in başlattığı Fırsat Puanı uygulamasının diğer ülkelerde ve ülkemizde de kullanıma açılmasını canı gönülden bekliyoruz.

DİĞER HABER
08 Temmuz 2016