"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Rekabet Dolu Bir Piyasada Hayatta Kalmak

Artık emlak piyasasındaki rekabet hiç olmadığı kadar fazla. Piyasada çok fazla danışman var ve çok fazla değişim yaşanıyor. Bu değişime ayak uydurmak ise oldukça yorucu olabiliyor. İşin korkutucu kısmı ise, değişimin en çok müşteri davranışlarında gerçekleşmesi. Günlük işlerinize ara verip müşterinize kulak vermezseniz, rakiplerinizin arasında kaybolabilirsiniz.

Müşterileriniz sizden hizmet bekliyor. Geçmişten farklı olarak ise telefonlarına geri dönmeniz ve temiz bir sözleşme süreci yaşatmanız müşterilerinize yetmiyor. Artık onların çok seçeneği var ve verdikleri paraya anlam katacak gerçek bir uzmanla çalışmayı bekliyorlar. Müşterinize bilginizi aktarmayı ve kendinizi gösterebilmeyi öğrenmelisiniz.

Bu rekabet ortamında bir de komisyon savaşları ile yüzleşmek durumundasınız. Başka birisinin daha düşük komisyonla çalıştığını duyan müşteriniz hemen size indirim talebiyle geliyor. Müşterinizin komisyon konusundaki itirazı aslında parayla değil, aldığı hizmetle ilgili. Eğer rakiplerinizden farklı olduğunuzu gösteremezseniz, müşterileriniz size daha sık bu istekle gelecek. Günümüz müşterileri gerçekten geçmişe göre çok daha fazla şey istiyor.

Biraz içinizi kararttığımızın farkındayız. Ama rekabet ortamında hayatta kalabilmek için önce meselenin önemini kavramalısınız.

Meselenin önemini kavradıktan sonra rahat bir nefes alabilirsiniz, çünkü bugün size rekabetten sıyrılmanızı sağlayacak 6 yöntem hazırladık:

Veri Tabanınızdaki İnsanları Önemseyin

Veri tabanınızın gücünü asla hafife almayın. Veri tabanınız sizin çok değerli bir hazineniz ve bu rekabet ortamında size çok yarar sağlayacak. Herkese pazarlama yapmaya çalışmak yıllardır var olan yanlış bir tutum. Ama günümüzün başarılı danışmanları veri tabanlarından belirli kriterlerle oluşturdukları gözde müşteri listelerine daha çok pazarlama yapıyor. Siz de tanımadığınız insanların peşinde koşmaktansa tanıdığınız insanlara daha çok yatırım yapmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Niş Bir Piyasanın Uzmanı Olun

Artık müşterileriniz hemen her konuda araştırma yapabiliyor. Ama eksik oldukları nokta bir uzmanın bakış açısı. Müşterileriniz sizden verdikleri karara maksimum katkıyı sağlamanızı bekliyor. Bu yüzden de bir konuda uzman danışmanlar artık daha çok tercih ediliyor. Niş bir piyasaya eğilirseniz piyasanın geri kalanındaki fırsatları kaçıracağınızı düşünmeyin. Zaten her şeyle ilgilenmeye çalışan birçok danışman var. Siz kendi niş piyasanızın 1 numarası olmalısınız.

Müşterilerinizle Her Ay İletişim Kurun

Sizce veri tabanınızda kaç müşteri olması gerekiyor? Günümüz müşterileri emlak piyasası hakkındaki güncel bilgilere oldukça açlar. Sizin onlarla sürekli bilgi paylaşmanızı ve bu bilgiler için bir karşılık istememenizi bekliyorlar. Yani işleri olduğunda size gelmek ama sizden baskı görmemek isteğindeler. Bu yüzden müşterilerinizle aylık olarak karşılık beklemeden bilgi paylaşımı yapmalısınız. Uzman olmadığınız konularda anlamsız veriler paylaşmaya çalışmayın.

Kendinize Has Bir Hizmet Menüsü Oluşturun

Rekabet dolu bir ortamda rakiplerinizden farklı bir hizmet sunabiliyor olmanız çok önemli. Bu hizmetinizi de güzel pazarlamanız gerekiyor. Örneğin, kendinizi müşterilerin emlak piyasasındaki ilk yatırımlarına yardımcı olmak konusunda uzman hissediyorsanız, bunu müşterilerinizin bilmesini sağlayın. Müşterileriniz sizin bu konuda mesai harcadığınızı ve kendinizi geliştirdiğinizi fark etmeli. Ya da yeni evli çiftleri hedefiniz olarak belirlediyseniz, bu insanlara özel bir hizmet paketi sunabilirsiniz. Başkalarının yapmadığı şeyleri yapmak konusunda korku hissetmeyin.

Pazarlama Aktivitelerinizi Bir Sonraki Seviyeye Taşıyın

Söylediğimiz gibi, müşterileriniz internetten birçok bilgiye ulaşabiliyor. Bu yüzden pazarlama materyallerinize ekstra önem göstermelisiniz. Vaat ettiğiniz şeylerin materyallerinizde var olduğundan emin olun ve sunduğunuz hizmetleri açıkça dile getirin. Pazarlama konusundaki performansınızı değerlendirin ve kendinize yaptığınız işlerden gurur duyup duymadığınızı sorun. Eğer pazarlama konusunda yeterli hissetmiyorsanız hemen harekete geçmelisiniz.

Kişiye Özel İletişim ve Pazarlama Planları Önerin

Her insanın kendini rahatça ifade ettiği iletişim şekli farklıdır. Her müşterinizin gönderdiğiniz e-maillerden hoşlandığını düşünüyorsanız yanılıyor olabilirsiniz. Müşterilerinize nasıl iletişim kurmayı tercih ettiklerini mutlaka sormalısınız. Örneğin bir çifte sunum yapıyorsanız, ikisine de ayrı ayrı bu soruyu yöneltin. Çiftlerden birisi telefonla aranmaktan hoşlanıyorken diğeri e-mailleri tercih ediyor olabilir. Sormadan bilemezsiniz.

Bu rekabet dolu ortamda hayatta kalmanın yolu değişen müşteri isteklerine cevap verebilmekten geçiyor. Farklı yönlerinizi öne çıkarmaktan asla çekinmeyin.

DİĞER HABER
03 Şubat 2021