Mail listemize abone oldunuz mu?
Satıcı Müşteriler ile Yapacağınız Sunumlarda Bu Hataları Yapmayın

Müşterileri büyülercesine etkileyecek bir emlak listesi oluşturmak, yaratıcılığı, sabrı ve ikna kabiliyetini gerektirir. Kısaca söylemek gerekirse basitçe hazırladığınız bir broşür, satıcı müşterilerin evini sizinle birlikte listelemek istemesi için yeterli değildir. Potansiyel müşterilerin sizinle çalışmaya ikna olabilmeleri için en hızlı şekilde ve en yüksek değere evlerini satabilecek olduğunuza inanmaları gerekir. Bu duruma ev satıcılarının üçte ikisinin çalışacakları firmayı seçmeden önce yalnızca tek firma ile görüştüklerini de ekleyince onları ilk izlenim sırasında etkileme beceriniz daha fazla önem kazanır. Eğer onların görüştüğü ilk ve tek emlak firması olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, aşağıdaki emlak liste sunumunuzda sakınmanız gereken unsurları inceleyebilirsiniz.

Kişiselleştirmede Başarısız Olmak

Senaryolar, emlak listeleri için değil filmler ve televizyon şovları içindir. Bunun yerine satıcılara sunum yaparken yaratıcılığınızı ve samimiyetinizi kullanarak onların kişisel özelliklerine göre uyumlu bir sunum yapmanız gerekir. Hepsi bir arada karman çorman verilerin sunulduğu sunumlar, sizi satıcı müşteriler ile bir araya getiremez. Onların evlerini satma konusundaki tercihlerini anlayabildiğinizi onlara gösterirseniz, müşterilerinizi etkilemeyi başarırsınız. Bunu yapmanın en iyi yolu, müşterinin evinin çevresindeki evlerin yakın zamanda neden ve nasıl satıldıklarını araştırmak, genel piyasa raporlarını incelemek ve daha önce benzer ev tipindeki işlerinizin verilerini onlara sunmaktır.

Uzun veya Çok Kısa Olmak

Sunumunuz için benzersiz bir metin hazırlayabilirsiniz. Ancak bu metni çok kısa hazırlamak veya çok uzun tutmak uygun olmayacaktır. Bu işi yaparken satıcı müşterilerinizi düşünerek hareket etmeniz gerekir. Acaba sunumunuzu sonuna kadar dinlemeye vakitleri var mı? Onları etkileyecek kısa sunumlar yapın. Eğer genellikle soru cevap üzerinden gidiliyorsa, o zaman sunum sırasında veya sunum sonrasında müşterilerin sorularını cevaplandırmak için mutlaka zaman ayırın. Geri kalan zamanda hangi konulara değineceğinizi ise önceden hazırlayın. Olabilecek farklı uzunluklara göre sunumunuzu çeşitlendirin.

Saldırgan Satış Tutumu Sergilemek

Aslına bakarsanız bir liste sunumunun nasıl en doğru şekilde yapılacağı, her emlak profesyoneline göre değişebilir. Ancak başarılı emlak listesi sunumlarında ortak olan nokta, çok sert şekilde satışa yönelmemeleridir. Eğer saldırgan bir şekilde müşterilere yoğun bir satış pazarlaması uygularsanız, itici karşılanırsınız. Saldırganlık, sektördeki rakiplerinize karşı tutunmanız gereken bir tutumdur. Satıcıya emlak sektöründeki deneyimlerinizi ve ne kadar uzman olduğunuzu göstermeniz, zaten onun sizinle çalışma isteğini doğrudan etkileyecektir. Elbette ki kartvizitinizi ve firma markanızı onlara teslim edeceksiniz, ancak asıl sergilemeniz gereken şey, onların tercihlerine uygun anlaşmalardan örnekler vererek akıllarındaki soruları yok etmenizdir.

Profesyonelce Olmayan Sunumlar Hazırlamak

Emlak listesi sunumunuzu, bazı parıltılar ekleyerek diğerlerinden ayırmanız gerekir. 2000’li yıllarda hazırlanan PowerPoint sunumları çok rağbet görmüş olabilir. Ancak günümüzde bundan çok daha modern olanlarıa sahibiz. Bilgilendirici ve şık tasarımlar uygulayabileceğiniz çok sayıda teknolojik uygulama olduğunu unutmayın. Örneğin CustomShow amatör tasarımcılar için mükemmel bir sunum seçeneği tanır. Eğer Photoshop gibi araçları kullanmak için yeterli beceriye sahip değilseniz, o zaman online araçlardan faydalanabilirsiniz. Örneğin mobil uygulamalar arasında çok sayıda video görüntüsünü veya fotoğraf ve metinleri bir araya getirebileceğiniz uygulamalar vardır.

Satış ve İş Geçmişi Bilgilerini Kullanmamak

Listeleme sunumunuzun bir parçası olarak satış geçmişiniz ve şirket bilgileriniz çok önemlidir. Elbette ki müşteriler sizinle görüşmeden evvel online olarak hakkınızda bilgi toplayabilirler. Ancak sizin vereceğiniz bilgiler, onlar için çok daha özel olacaktır. O zamana kadar ne kadar ev satışı yaptığınız, toplamda ne kadarlık satış fiyatına ulaştığınız, alanınızda ne kadar uzmanlığa sahip olduğunuz ve başarılı olmanızda size yardımcı olan şey gibi iş geçmişiniz ile ilgili pek çok bilgiyi onlara sunmanız gerekir. Böylece bu bilgilerin hepsi, sizin bu işi yapmaya ehil olduğunuzu gösteren sosyal kanıtlardır.

DİĞER HABER
08 Haziran 2017