"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satıcı Müşterilere Yaptığınız Liste Sunumunuzu Değiştirme Vaktiniz Geldi

Liste sunumları… Emlak profesyonellerinin satıcı müşterileri kazanmak için yapacakları sunumlar. Bu sunumlar, sizin işinizin temelini oluşturuyor. Uzun uğraşlar neticesinde elde ettiğiniz potansiyel satıcı müşteriden sonunda bir randevu koparmayı başardınız. Bu randevuda ona öyle bir sunum yapmalısınız ki sizin ona gerçek manada yardımcı olabileceğinize inansın ve sizinle anlaşsın. Peki, bir sunum sırasında onları nasıl etkileyebilirsiniz? Rekabet ettiğiniz onca profesyonel varken, müşterinin gözünde nasıl bir değer oluşturacaksınız?

Özellikle son birkaç yıldır liste sunumlarını standart şekilde yapan ve değişiklik uygulamayan profesyonellerdenseniz, makalemizin tam size göre olduğunu söyleyebiliriz. Şöyle bir düşünün. Aynı malzemeleri ve geçmişte kalan araçları kullanarak yaptığınız bir sunum ile nasıl fark yaratmayı düşünebilirsiniz? Sizi neden seçsinler?

Kendinizi müşterinin yerine koyun. Evlerini pazarlamanızı istiyorlar, ancak daha siz kendinizi bile müşteriye pazarlayamazken bunu yapabileceğinize dair güveni nasıl oluşturacaksınız? O zaman sunumlarınızı güncellemenin ve geliştirmenin vakti geldi.

Randevu Vakti Gelene Kadar Beklemeyin

Eğer randevu saatiniz gelmeden önce henüz müşteriye hiçbir bilgi göndermediyseniz, çok şey kaybetmişsiniz anlamına gelir. Müşteride beklentiler oluşturmak ve onu randevudan önce heyecanlandırmak için görüşme öncesinden çalışmaya başlamanız gerekir. Bunu yaparak yalnızca diğer rakiplerinizden ayrılmazsınız, aynı zamanda müşteriye sizinle yaşayacağı deneyimin ön izlemesini sunmuş olursunuz. Bu şekilde müşteriyi görüşmeden evvel konuya ısındırabilirsiniz.

Bilgilendirici, iyi görünümlü ve faydalı bilgilerin yer aldığı birkaç bilgiyi müşterinizin e-posta adresine gönderebilirsiniz. Buna ek olarak görüşmeniz boyunca hangi konulara değineceğinize dair bir özet metni de yollayabilirsiniz. Bu verileri güzelce hazırlanmış bir PDF dosyası şeklinde göndermeniz, sizi işinizde daha profesyonel gösterecektir.

Şaşırtıcı Bir Sunum Gerçekleştirin

Sunumunuz her şeyden önce sıkıcı olmamalıdır. Sunumunuzu bir iPad’e yerleştirin, duvara yansıtın, farklı araçlar kullanın… Bir dolu kâğıda yazılmış ve kutu içine doldurulmuş şekilde müşterinizin karşısına çıkmayın. Markanızı yansıtan, öz, sade ama müşterinin istediğini net şekilde ona veren bilgiler yansıtın. Onun sizden beklentilerini karşılayacağınızdan emin olarak sunuma gidin. Eleştirel olgulara bağlı kalın, dijital bir sürüm oluşturun ve etkileşimli hale gelin. Hazırladığınız bilgilerin basılı hallerini görüşme sonunda müşteriye bırakabilirsiniz. Bu, görüşme sonrasında sizden bir parça kalmasını da sağlar.

Yaşam Tarzını Pazarlama Becerisi Gösterin

İster bir pazarlama ajansı ile ortak çalışıyor olun ister şirket içinde bir pazarlama ekibiniz olsun, pazarlama uzmanlığı konusunda kendinizi geliştirmek zorundasınız. Satıcılara anlamsız listeleme reklamları oluşturmayacağınızı kanıtlamanız lâzım. Onlara, evlerini satmak için gerekli tüm ilgi çekici noktaları çekip çıkaracağınız konusunda güven verin.

Kaliteli fotoğrafçılık, iyi ifade edilmiş bir pazarlama teminatı ve en ilgi gören listeleme sitelerinde sunum onlar için değerlidir. Daha iyi ve daha hızlı pazarlama yapmanız, sizin için daha yüksek fiyatlı bir satış anlamına gelir. Bu da onları heyecanlandıran şeydir.

Onlara baştan sona kanıtlanmış bir pazarlama stratejisi sunun. Daha önceden elde ettiğiniz satış hikayelerini anlatın ve yaşam tarzını pazarlayarak bu işi yaptığınızı onlara gösterin.

Teknoloji İle Satıcıların Gözlerini Kamaştırın

Teknoloji ve internet hakkında her şeyi biliyor olduğunuzu onlara gösterin. Facebook’tan Youtube’a, bloglardan Twitter’a ve Snapchat’e kadar hepsine hakim olduğunuzu yansıtın. İşte yanınızda bir iPad olması bu anlarda önemlidir.

İnternet dünyasını nasıl etkilediğinizi ve bu sayede evlerini nasıl en hızlı şekilde satabileceğinizi onlara göstermelisiniz. Bir diğer mesele de fotoğraflar. Onların evlerini en iyi şekilde pazarlayabileceğinizi gösteren diğer bir konu kaliteli fotoğraflar çekmektir. Daha önceki satışlarınızda çekmiş olduğunuz örnek resimleri sunum sırasında gösterebilirsiniz.

Sunum Sonrası İzlemek

Sunumunuzu başarılı bir şekilde icra ettikten sonra aradan birkaç saat geçmesini bekleyin ve sonra ona bir e-posta gönderin. Sunum sırasında bahsetmiş olduğunuz bilgilendirici bültenleri göndermek iyi bir fikir olabilir. Siz kendinizi onların temsilcisi olarak konumlandırmalısınız. Onların bilgi kaynağı sizsiniz. Ek bilgi istiyorlarsa, onlara bunu verin.

Kısacası liste sunumları, bir randevudan çok daha fazlasıdır. Daha önce ve sonrasında gerçekleşecek olan her şeydir. Müşteriler üzerinde kalıcı bir iz bırakmalı ve bunun için her fırsatı kullanmalısınız.

DİĞER HABER
06 Ekim 2022