"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satıcılarla İşbirliği Yapın

Doğru fiyatlamanın önündeki en büyük engel, motive olmamış bir satıcıdır. İlk etapta motivasyonsuz satıcılarla çalışıyor musunuz? Bu, elbette sizin cevaplamanız gereken bir soru. Ancak kesin olan bir şey var: Gerçekten hiçbir aciliyeti olmayan bir satıcı, fiyat konusunda esnek veya işbirliği içinde olma motivasyonuna sahip olmayacaktır.

Satıcıların fiyat konusunda sizinle işbirliği yapması güven duygusu yaratmanızı ve onları satma aciliyetine ikna etmenizi gerektirir. İlk sohbetiniz sırasında, niçin satmaları gerektiğine ve satış için ne kadarlık zaman çizelgesi öngördüğünüze ilişkin samimi ve ayrıntılı sorular sorarak başlayabilirsiniz.

İşte işbirliği elde etmek için bazı ipuçları:

Fiyat değerlendirme toplantıları planlayın

Bu toplantı, sunumunuzu yapmanızdan üç veya dört hafta sonra gerçekleşecek şekilde planlanmalı ve ortaklık sağlandıktan mülkün satışına kadar her üç ya da dört haftada bir mutlaka yapılmalıdır. Öyle ki fiyat düşürme ihtiyacını hissediyorsanız, konuyu açabileceğiniz asıl yer burasıdır.

İlgili: Fiyatlandırma Hatası: Beceriksizce Fiyat Düşürmek 

Sözünüzde durun

Liste sunumu sırasında, hizmetinizi, pazarlama planınızı ve satıcıların sizden beklentisini doğru tarif edin. Ardından tarif ettiğinizi aynen uygulayın. Unutmayın, satıcılar için söylediklerinizden çok yaptıklarınız önemlidir.

İlgili: Liste Sunumlarından Önce Yapılması Gereken Hazırlıklar

Düzenli iletişim kurun

Sunum sırasında satıcılara onları günün hangi saati ya da haftanın hangi gününde arayabileceğinizi net şekilde belirtin. Aradığınızda da kesinlikle bütün satıcılarla görüştüğünüzden emin olun. (eşlerin her ikisiyle de örneğin) Hepsine sizinle iletişim kurma fırsatı tanıyın.

İlgili: Satıcılar İle Karşılaşılan Sorunlarda Teşhis Ve Tedavi Yöntemleri

Bundan sonrası size kalmış

Fiyatlandırma, kariyerinizi inşa edecek ya da yok edecek en kritik aşamadır. Bu konuda doğuştan yetenekli olabilirsiniz, fakat pek çok gayrimenkul danışmanının güven verici ve etkili olana kadar epey deneyim kazanması gerekiyor. Alıcıların fiyatlandırma sürecini anlamalarına yardımcı olarak ve üzerinize düşeni yaparken onlara güven verirseniz uyumlu bir ekip olarak çalışabilirsiniz. 

Şimdi pratik yapmanın zamanı geldi. Artık gelir, mesleki benlik saygısı ve huzur ortamı oluşturan bir uzmanlık seviyesine erişebilirsiniz. Yukarıda özetlenen adımları, bağlantı linklerini ve bazı özel uygulamaları kullanarak elde edeceğiniz becerinizi de mesleki repertuarınıza ekleyebilirsiniz.

İlgili: Ev Sahiplerinizi Nasıl Eğitirsiniz?

DİĞER HABER
03 Ekim 2022