"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satılık Bir Evi Kaçırmanız İçin 5 Neden

Emlak sektörü kimi zaman kazançlı, kimi zaman da fazlasıyla zorlu olabiliyor. Bütün mesele gayrimenkulü kapmak, ardından müşterinizin cebinde biraz daha fazla paraya sahip olmasını sağlamak için doğru alıcıyı bulmak. En kötüsü ise işi almak için gerçekten sıkı çabalamanıza rağmen başka bir danışmanın sizin yerinize o evi kapması olacaktır.

Belki bu durumu kişisel algılamazsınız fakat yine de epey canınızı sıkar, neyi yanlış yaptığınızı düşünmeye başlarsınız. Yazının kalanında da bu durumun sebebini ve çözüm önerilerini sıralayacağız.

1. Boşa Yatırım

Gittiğiniz her yerde insanlarla konuşuyorsunuz. Dışarı açılıyor, sosyalleşiyorsunuz. Bu sırada emlak sektöründeki çalışmalarından da bahsediyorsunuz. Çünkü ancak bu şekilde insanlar sizin ne iş yaptığınızı bilecek, işleri düştüğünde size gelecekler.

Örneğin aktif olarak bir yardım kuruluşunda çalışıyorsunuz, oldukça hareketlisiniz. Hatta kimi zaman yaşlılar için düzenlenen günlerde dahi gönüllü oluyorsunuz. Bir Pazar günü ise 15 yıldır buradan tanıdığınız bir arkadaşının evini satışa çıkardığını ve size haber vermediğini öğreniyorsunuz. Bundan rahatsız olmanız kadar doğal bir şey yok.

Çözüm: E-posta pazarlaması bu boşa yatırım probleminizi çözebilir. Çünkü bulunduğunuz yerdeki insanlar sizi sadece kişisel özelliklerinizle tanıyor, akıllarına ancak bu seviyede geliyorsunuz. Fakat e-posta adreslerini aldığınızda, onların aklına iş kademesinde de gelebilirsiniz.

Projeleriniz hakkında düzenli bilgilendirmeler yapabilir, böylece ilgilerini çekebilirsiniz. Kendinizi güvenilir bir bilgi ve fikir kaynağı olarak gösterin, böylece ev satacaklarında ya da alacaklarında ilk olarak size başvursunlar.

2. Komşularla İletişim

Aynı mahallede 10 yıldır yaşıyorsunuz. Özellikle lüks evleri satmakta uzmansınız çünkü bu bölgeyi çok iyi tanıyorsunuz. Bir sabah dışarı çıktığınızda ise yolun karşısında oturan komşunuzun evini satılığa çıkardığını görüyorsunuz. Üstelik ilan yazısının üstünde de başka bir gayrimenkul danışmanının ismi var.

Peki bu nasıl oldu?

Çözüm: İçerik pazarlaması hâlâ en önde gelen yöntem. Tanıdığınız insanlarla ilişkili içerikler paylaştığınızda, bu sizi alanınızda uzman konuma getirecektir. Herkes bir ‘uzman’ ile çalışmak ister ve komşularınızın e-posta adresleri, telefonları da elinizde olduğu zaman onlarla düzenli olarak içerik paylaşabilirsiniz. Böylelikle ev satma ya da alma zamanı geldiğinde akıllarına gelen ilk kişi siz olacaksınız.

3. Aile ve Arkadaşlar

Kuzeniniz sizi aile yemeğine davet eder fakat geldiğinizde evin bahçesindeki ya da camındaki ‘Satılık’ yazısı tokat gibi suratınıza çarpar. Hayatınız boyunca bu kadar yakından tanıdığınız birisi nasıl evini sizin yerinize başka birisine emanet eder?

Çözüm: Sosyal medya  pazarlaması bu noktada çözüm olurken, unutmayı ki aileniz ve arkadaşlarınıza çeşitli sosyal medya kanalları aracılığıyla hep bağlısınız. Bu sitelerde sektörel haberler, ipuçları ve bilgiler paylaşarak ilgilerini çekebilirsiniz,

4. Bölgesel Başarısızlık

Zaman zaman mahallenizi, bölgenizi geziyorsunuz. Kapılara üzerinde bilgiler olan broşürler, askılar bırakıyorsunuz. Kısacası bölgesel olarak yoğun çaba harcıyorsunuz fakat bir gün sizin yerinize başka bir emlakçının satışa verdiği daireleri görüyorsunuz. Ne yapacaksınız?

Çözüm: Komşularınızı online pazarlama kampanyalarınıza ekleyerek başlamalısınız. Bu kişiler kapılarına bilgi taşıdığınız dönemde belki de ev alıp satmakla ilgilenmiyordu. Dolayısıyla düzenli iletişimde kalmak ve farklı metodlarla bilgilendirme yapmak önemli.

5. Boşa Çıkan Umutlar

Ofisinizde otururken birden içeri müşteri adayınız giriyor, sizden evi için karşılaştırmalı pazar analizi istiyor. Gerekli bilgileri toplamak için saatlerinizi harcıyor, telefon görüşmeleri yapıyor ve bunların hepsini rapor hâline getiriyorsunuz. Birkaç hafta sonra öğreniyorsunuz ki tüm bu çalışmalarınız aslında boşaymış çünkü başka bir emlakçıyla anlaşmış bile.

Çözüm: İstenilen analiz raporlarını hazırlamanız sizin profesyonel yaklaşımınızı zaten gösterir fakat bazen daha fazlası gerekir. Müşteriyle farklı seviyelerde iletişime geçmek, telefonla arama yapmak ve e-posta listelerine eklemek gerekebilir. Aynı zamanda sosyal medyadan da faydalanabilirsiniz. Düzenli ve hızlı iletişim müşteriyle aranızda güven yaratacaktır.

Son bir şey daha: İlk dört madde için geçerli olacak en etkili yöntemlerin başında etkinlik organizasyonları geliyor. Bu konuda yazdığımız bir çok makalemizi okuyabilirsiniz. 

DİĞER HABER
08 Haziran 2020