"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satış Aşamasında, Özelliklerin Değil Ortak Yönlerin Satışını Yapmak

Gayrimenkul satışında özellikler ile ortak yönler genelde aynı kefeye konulur. Ancak ikisi arasında çok belirgin farklar vardır ve gayrimenkul profesyonellerinin bu farkın farkında olarak satış stratejisini belirlemesi çok önemlidir.

Özellikler, bir arazinin, bir parselin veya bir mülkün kendisiyle ve çevresiyle ilgili olan somut özelliklerdir. Örneğin üzerindeki ışıklandırmaların düzgün bir sıraya konulmasını ve arabaların düzgün bir hizada gitmesini sağlayan yollar vardır. Araziler üzerine inşa edilmiş evler vardır ve etrafında bahçe düzenlemeleri, peyzaj alanları bulunur. Bunların her biri birer özelliktir.

Özellikler, aynı zamanda günümüzün tıklama jenerasyonunu yansıtır. Onlar önce mahalle bölgelerine tıklarlar. Sonra alt bölümlere girerek özelliklere bakarlar. Açık garaj kapısına tıklayarak içeri girerler. Televizyona, internete, video oyun konsoluna tıklarlar.

Ancak bu süreç içerisinde kaybettikleri bir şey vardır. Bu, insanların dışarıya çıkarak komşularıyla etkileşime girdiğinde yaşayacakları duygudur. İşte ortak yönler dediğimiz şey budur. Ortak yönler, insan etkileşimini teşvik ettiği için bir aidiyet duygusu oluşturur. Çevredeki özellikler ne kadar önemli olursa olsun, ortak yönler her zaman insandaki düşünceleri, duyguları ve amaçları belirleyici etken olur.

Ortak yönler, özelliklerde olduğu gibi size bağlı olmayan güçlerce yapılmaz. Ortak yönler, bilinçli olarak sokakların düzenini oluşturan, evlerin birbiriyle bağlantılarını kurduran bir yapıdır ve tamamen geliştiricilere ve tasarım ekiplerine bağlıdır.

Az Sayıda Ama Daha Değerli Evlerin Satışı

Açık alanlar ve olanaklar, en uygun güzellik ve faydalılık için tasarlanır. Örneğin ağaçlarla çevrili sokaklarda, bu ağaçların yılın değişik zamanlarında nasıl görüneceği düşünülür. Bitki ve ağaçlarını seçimi yapılırken, yıl boyunca katacağı renkler ve kış aylarında toplum üzerinde oluşturacağı etki açısından hesap edilir. Diğer bir örneği verecek olursak, çevrede eğer bir kulüp binası veya havuz bulunursa, bu projenin toplam maliyetini doğrudan etkilemesinin yanı sıra evlerin değerini arttıracaktır. Eğimli sokaklar, açık alanların oluşturulması gibi daha güzel görünüm kazandıran özellikler, daha zevkli bir yaşam deneyimi sağlayacaktır. Ancak bu unsurların hepsi daha yaşanılabilir bir çevre için gerekli olan özelliklerdir.

Yürüyüş yolları ve parklar ise, sakinlerin dışarıya çıkarak birbirleriyle etkileşime geçmelerini teşvik edici unsurlardır. Bu unsurlar insanlardaki aidiyet duygusunu geliştirir. Örneğin bir proje sahibi, oluşturacağı sitedeki sahip olduğu alanın bir kısmını bu tarz kolaylıklar için kullanarak belki daha az alanı evler için kullanabilir. Ancak bu tür kolaylıklar, az sayıda sahip olduğu evlerin değerini arttıracaktır.

Emlak Danışmanları, Ortak Yönlerin Satışını Nasıl Yapabilir?

Evlere bakmak için aracınıza bindiğinizde, bir adım geri çekilerek ortak yönleri var eden unsurların olup olmadığına bir göz atın. Hem özelliklere dikkat edin hem de ortak yönlere dikkat edin ve arasındaki farkı ayırt etmeye çalışın.

Alıcıların ilgisini çekecek ve güvenini kazanacak ortak yönleri barındıran bir ev, belki de en ucuz seçenek olmayacaktır, ama alıcılara daha iyi bir yaşam biçimi sunacak ve 5-10 yıl içerisinde çok daha fazla değerlenecektir. Bu da alıcıları satış için ikna etmenizi kolaylaştıracaktır.

Peki, bir emlak danışmanı tarafından ortak yönlerin öne çıkarılarak satılması ne demektir ve bu nasıl yapılır? Öncelikli olarak yapmanız gereken şey, bir adım geri çıkarak, yaşam tarzlarını değerlendirmeniz ve önünüzdeki gayrimenkulle birlikte çevresinin alıcının yaşam tarzını yansıtıp yansıtmadığını anlamanız gerekiyor. Kendinizi alıcının yerine koyarak, karşınızda duran mülkte yaşadığınızda hayatınızda ne gibi değişiklikler olabileceğini kestirmeniz gerekiyor.

Mülkün çevresindeki aktiviteler, etkinlikler, kültürel faaliyetler, yemek ve alışveriş mekanları, eğlence fırsatları ve bunlar gibi insanlarla bir araya gelinmesini sağlayacak unsurların olup olmadığına göz atın. Tüm bu unsurlar alıcınızın yaşam biçimi ile uyuşuyorsa veya alıcınızın gelecekte sahip olmak isteyeceği hayalleri arasında yer alıyorsa, işte o zaman bu ortak yönleri ona satmaya başlayabilirsiniz.

Özellikleri değil, ortak yönleri öne çıkararak, daha az bir satış elemanı olmakla birlikte, alıcılar için daha fazla bir yaşam danışmanı olursunuz. Müşterilerin sizden asıl beklediği de bu değil mi zaten? Tembel olmayın ve mülkün çevresinin fotoğraflarını, videolarını çekin. Siz alıcılara mülkün çevresindeki ortak yönleri anlatırken ve bu nedenle 5-10 yıl içerisinde nasıl değerleneceğini söylerken, bir yandan da çektiğiniz fotoğraf ve video gibi somut veriler ile bu söylediklerinizi destekleyin.

DİĞER HABER
08 Kasım 2022