"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satış Profesyonellerinin Bu Alıntıları ile Kendinizi Motive Edin

Emlak işinizde sizi satış yapmaya motive edecek bir ilham kaynağı mı arıyorsunuz? Sonuç olarak hiçbirimiz doğuştan satış temsilcisi değiliz. Ancak bazen meslektaşlarımızın veya herhangi birinin satış konusunda uyguladığı yöntemler ve bakış açıları bize bir fikir verir ve cesaretlendirir. O cesaretle tıkanan satış pazarlamamızı farklı bir bakış açısı ile devam ettirmeye çalışırız. Bu nedenle sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz satış konusundaki bazı alıntıları derledik. İlham olması dileğiyle…

“Seni görmezden gelemeyecekleri kadar iyi olun.” – Steve Martin

İlk başlarda yaptığınız soğuk çağrılarda çok sayıda olumsuz sonuç ile karşılaşabilirsiniz. Ancak o aradığınız kişilerden bazıları sonradan sizin en iyi müşteriniz olabilir. Sonuç olarak onlara sunacağınız şeyin mükemmel olacağından eminseniz daha sonra aramalarınızı görmezden gelemezler. Bu da sizi her zaman daha istekli olmak için motive eder.

“Eğer uzun süreli bir ve başarılı bir şirket olmak istiyorsanız, yalnızca bir satış kapamadığınızı, aynı zamanda bir ilişki başlattığınızı anlamalısınız.” – Patricia Fripp

Satış, ilişkiler ve güven ile ilgilidir. Satış yaptığınız birçok müşterinin ihtiyaçlarına çözümler sunarak onlarla mükemmel ilişkiler geliştirin.

“Hiç vazgeçmeyen birini asla yenemezler.” – Babe Ruth

İşinizi kurduktan sonra geçirdiğiniz yıllarda başarılı olmak için hiç vazgeçmeyin ve bunun için neredeyse her şeyi yapın. Bundan pişman olmayacaksınız. Tutku, özveri, inatçılık, bağlılık… Ne olursa olsun en sonunda söyleyecek bir hikâyeye sahip olacaksınız.

“Bir araya gelmek bir başlangıçtır; bir arada kalmak bir süreçtir; bir arada çalışmak bir başarıdır.” – Henry Ford

Her şeyde başarılı olamazsınız ama farklı fikirler paylaşıldığında birlikte başarıya ulaşmak daha mümkün oluyor. Ekip çalışması nedir? Ekip çalışması, başkalarıyla birlikte çalışmak ve ortak bir hedefe ulaşmak için rekabet etmek yerine birlikte hareket etmektir. Hayatın her alanında bu vardır. Bir evlilik, her iki taraf çabaladığında başarılı olur. Bir takım, her takım üyesinin çalışması ile başarıya ulaşır. Bir satış pazarlama ekibinde de her üye birlikte hareket ettiğinde başarıya ulaşmak mümkündür.

“Başarılı bir kişi ile diğerleri arasındaki fark, bilgi eksikliği veya güç eksikliği değil, irade eksikliğidir.” – Vince Lombardi

Elde edilen bilgiler ve uygulanan teknikler önemlidir, ancak kapıyı kapatan ve bir sonraki kapıyı açacak olan kişi satış personelidir ve onun iradesidir.

“Karşılaştığınız her insanın boynunda ‘Beni değerli hissettirin.’ Yazılı bir pankart varmış gibi düşünün. O zaman sadece satışlarda değil hayatta da başarılı olursunuz.” – Mary Kay Ash

Bu alıntı, aslında size karşılaştığınız her insanı potansiyel bir satış olarak değil değerli bir insan olarak görmeyi hatırlatır. Onlarla ilişki kurmanızın ne kadar önemli olduğunu hatırlatır. Onlara kendilerini değerli hissettirebilirseniz satışlar da arkasından gelecektir.

“İnsanlar, söylediğiniz şeyleri unuturlar, yaptığınız şeyleri unuturlar. Ancak insanlar, onlara nasıl hissettirdiğinizi asla unutmazlar.” – Maya Angelou

Satışlar, hızlı etkileşimlere değil kurulan ilişkilere bağlıdır. Bir süre sonra insanlar satış hakkındaki ayrıntıları unutabilirler. Ama sizin satış sırasında onlara hissettirdiğiniz duyguları akıllarından çıkarmayacaklardır. Müşterileri kendileri ve satın alma kararları hakkında iyi hissettirirseniz gelecekte yeniden size satın almak için geleceklerdir.

“Bir müşteriyi bulmak aylar alır ama kaybetmek saniyeler alır.” – Anonim

Bazı müşterileri elde etmek için haftalarca ve hatta aylarca uğraşırsınız. Ancak onları kaybetmeniz için anlık bir hatanız bile yeterli olur. Rakip bir firma onu kazanabilir veya sunduğunuz hizmetler onları cezbetmeyebilir. Bu durumun önüne geçmek için onlarla iyi ilişkiler kurun.

“Yedi kere düşüp sekiz kere ayağa kalk.” – Japon Atasözü

Satış için çalışan herkesin bildiği gibi, satışlar birer rakam oyunudur ve düşmek (yanıt alamamak, satış yapamamak vb.) yaygın karşılaşılan bir durumdur. Ancak ne kadar olumsuzluk olursa olsun işinize sarılarak devam etmeniz önemlidir.

“Başkalarının istedikleri şeyleri elde etmelerine yardım ederseniz kendi hayatınızda da istediğiniz her şeye sahip olabilirsiniz.” – Zig Ziglar

Satış işinde en önemli bakış açılarından biri budur. Müşterilerinizi ilk sıraya koyduğunuzda güven kazanabilirsiniz. Onların ihtiyaçlarını giderdiğinizde satış yapabilirsiniz. Satış yaptıkça kendi isteklerinizi daha fazla gerçeğe dönüştürme imkânı elde edersiniz.

DİĞER HABER
26 Mayıs 2017