"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satış Süreçlerinizdeki Verimi Artıracak 3P Metodu

Gayrimenkul piyasasında beraber çalıştığınız insanların sizden birçok beklentisi olacak. Ama üzücü bir şekilde başarılı olabilmek için genelde sizden beklenenin tam tersini yapmanız gerekiyor. Daha da önemlisi, bunu yapabilecek cesarete sahip olmanız gerekiyor.

İngilizce’de 6P yöntemi olarak geçen ve satış konusunda yaygın olarak kullanılan bir yöntem var. Bu yöntemdeki 6P’nin anlamı şu: ürün (product), fiyat (price), kampanya (promotion), pozisyon (position), dış görünüş (packaging) ve lokasyon (place). Yöntem, başarılı bir satış gerçekleştirmek için bu 6P konusunda çalışma yapılması gerektiğini vurguluyor.

Muhtemelen siz de iş hayatınızda bu yöntemi farkında olmasanız bile sıkça uyguluyorsunuz. Pazarlama materyallerinizin dışarıdan nasıl göründüğüne bakmak, reklamlarınız yeterli mi diye incelemek ya da fiyat analizi yapmak bu yöntemin hayatınızdaki izdüşümlerinden sadece birkaçı.

Satışta Asıl Önemli Olan Nedir?

Emlakbroker ekibi olarak bu yöntemi biraz değiştirecek ve bugün size daha önemli olduğunu düşündüğümüz 3 tane P’den bahsedeceğiz: insan (people), süreç (process) ve sunum (presentation).

Piyasanın hareketli olduğu zamanlarda çok da bir sıkıntı yok. Ama sizin de farkında olduğunuz gibi piyasa durgunlaştığında yarışta geri düşmemek için bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Evet, her zaman yaygın 6P yöntemindeki P’leri takip edeceksiniz. Ama zor zamanlarda asıl ilgilenmeniz gereken konu bizim bahsedeceğimiz 3 öğe.

Yanlış anlamayın, kesinlikle geleneksel 6P yönteminin yanlış olduğunu söylemiyoruz. Biz sadece bakış açınızı genişletmek ve size yararlı olacağını inandığımız başka şeyler üzerinde de durmak istedik.

Peki, bizim öğelerimiz neden önemli?

1. İnsan

Aslında bu konudan çok da bahsetmemize gerek yok. Çünkü tüm gayrimenkul işleri sizin ve müşterinizin ilişkisi üzerinden ilerliyor. Herhangi bir satışı gerçekleştirmek için müşterinizi ikna etmelisiniz. Bu yüzden iyi bir satış yapmanın ilk adımı herhangi bir şeye odaklanmadan önce müşterinize odaklanmanızı gerektiriyor.

2. Süreç

Başarılı bir satışı gerçekleştirmek için 6P yönteminde de bahsedilen birçok bileşen var. Ama aslında önemli olan bu bileşenlerle ilgili yaptığınız çalışmaların süreç boyunca devamlılığını sağlayabilmek. Süreciniz tutarlı ilerlemediği sürece neye odaklanırsanız odaklanın başarılı olamayabilirsiniz.

3. Sunum

Gayrimenkul piyasasında müşteri kazanmak için sahip olduğunuz yetenekler çok önemlidir. Ama daha da önemli olan bu yeteneklerinizi müşterinize nasıl aktarabildiğiniz. Başarılı bir satış gerçekleştirmenin yolu müşterinin ilgisini çekecek ve size güvenmesini sağlayacak başarılı bir sunum yapmaktan geçiyor.

Gerçekten de bu 3 bileşene çok önem vermeli ve her biri hakkında kendinizi geliştirmek için bolca araştırma yapmalısınız. İnsanlara bu 3 bileşenden bahsettiğinizde satış sürecinde daha önemli olan başka faktörler olduğunu söyleyebilir. Ama asla pes etmeyin, bazen alışılmışın dışında düşünmek ve fark yaratmak gerekiyor.

DİĞER HABER
03 Eylül 2018