"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satışın Binlerce Yıllık Kuralı: İlk İntiba

Yeni bir insanla tanıştığımızda, onun bizde bıraktığı ilk izlenime göre ilişkimizin nasıl devam edeceğine karar veririz. İnsanlar bizi ilk etkileşimden itibaren yargılamaya başlarlar. Bu korkunç bir düşünce olsa da, insan doğasının bir gerekliliğidir.

Bir gayrimenkul danışmanı olarak insanlarda iyi bir intiba bırakmak zorundasınız. Sunumlarınız insanların alışkın olduğu “klasik” çizgisinden çıkmadan onlara yenilikçi olduğunuzu da göstermelidir. Peki iyi bir ilk intiba için ne yapmak gerekir?

Mesleğinize Uygun Giyim Tarzı

Her meslek grubunun kendi giyim standartları vardır. Ve nasıl göründüğünüz, işinizi doğrudan etkiler. Bir gayrimenkul danışmanı olarak insanların sizi nasıl gördüklerini ve nasıl görmeleri gerektiğini düşünmelisiniz. Basit bir kural olarak bulunduğunuz meslek grubundan farklı bir profil çizmemelisiniz. Yani bir Wall Street çalışanıysanız elbette günün büyük bir kısmında takım elbise giymek durumundasınızdır ancak İzmir’de bir gayrimenkul danışmanıysanız bir kot ya da haki pantolon çoğu zaman yeterlidir.

         “Eğer kıyafetiniz uygunsa, istediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz” - Edith Head

Nezaket!

Gayrimenkul endüstrisi, hizmet odaklı bir sektördür. Müşterilerinize ve diğer profesyonellere karşı nezaketinizi korumalısınız. İnsanlara yardımcı olun, etkinliklere katılın. Satış dehası Zig Zaglar mottosunu unutmayın: “Satış yapmayı bırak, yardım etmeye başla!”

Doğrusu tek seferlik bir komisyon kazanmaktansa, sayenizde ömür boyu mutlu olacak bir müşteri kazanmak daha sağlam bir adımdır.

"Nezaket içten geIir; fakat her şeyi satın aIır." - Victor Pauchet

Beden Dilinizi İyi Kullanın!

İnsanlarla iletişime geçtiğimizde onlar üstündeki etkimizi belirleyen üç faktör vardır. %55 oranla beden dili, %38 oranla ses tonu ve %7 oranla kurduğumuz cümleler. Iowa Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma insanlarla iletişime geçtiğiniz sırada el sıkışmanın size büyük avantaj sağlayacağını belirlemiştir. Yani doğru bir beden dili doğru iletişimin anahtarıdır.

"Hareketler kelimelerden daha fazla konuşur, daha çok şey ifade eder." - Oscar Wilde

İnternetteki Profilinize Dikkat Edin!

Çağımızda ilk izlenim genelde internette edinilir. Liste sunumundan ya da planlanmış bir toplantıdan önce müşteriniz muhtemelen Google aracılığıyla hakkınızdaki bilgi ve yorumları edinmek isteyecektir. Sosyal ağlardaki hesaplarınızı işinize uygun hale getirin. Uygunsuz fotoğraflara ve güncel olmayan bilgilere yer vermeyin. Öte yandan gönderdiğiniz e-postalarda da yazım hatalarına ve dilbilgisi kurallarına dikkat edin.

“Müşteriyi eğer gerçek dünyada mutsuz ederseniz mutsuzluğunu 6 kişiye söyler. Onu eğer sanal dünyada mutsuz ederseniz 6.000 kişiye söyler.” - Jeff Bozos

Sesli Mesajlar

Potansiyel müşteri adaylarına ne kadar hızlı yanıt verirseniz onları o denli çabuk müşteri ağınıza ekleyebilirsiniz. Telefona cevap veremediğiniz durumlarda iyi bir telesekreter mesajı ilk intibada büyük önem taşır. Telesekreter mesajında, müşterilerinize, sizi aradıkları için teşekkür edebilir, en kısa sürede dönüş yapacağınızı belirtebilirsiniz.

Kendiniz Olun!

Hayattaki paradokslardan biri; Önemsediğimiz kişiler tarafından sevilmek ve önemsenmek istiyoruz. Fakat kendimizi ve kimliğimizi kaybettiğimiz an, artık olmak istediğimiz kişi olamayız. 

Kendinize güvenmenin çoğu zaman kötü olduğuna inanıyoruz. Ama değil. Çünkü kendinize güvendiğinizde, çevrenizdeki insanların, müşterilerin yaşamlarını daha da zenginleştirebilirsiniz.

Kendinize güvenmek başarının gizli sosudur. Profesyonel olmak iş dünyasında elbette büyük önem taşır ancak baskı altında kaldığınız zamanlarda karakterinizden de feragat etmeyin. Çetin geçen rekabet ortamında prensiplerinize bağlı kalın. Kendi yeteneklerinize, kararlarınıza güvenin. Kendinizi sevin, kendinize saygı duyun, geriye kalan her şey elbette rayına oturacaktır!

"Ben çok büyüğüm, içimde çokluğu barındırıyorum." - Walt Whitman

DİĞER HABER
14 Ekim 2019