"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Satışlarınızı Artıran Referans Zinciri: Bu Bahar Geçmiş Müşterilerinize Ulaşın

Eğer ki tüm danışmanlık yeteneklerinizi kullanmanız gereken bir dönem varsa, o da bahardır. Bahar ayları gayrimenkul piyasasının en yoğun olduğu ve yeni ilişkiler kurmaya en açık zamanlar. Bu aylarda yeni işlere girişebilir ya da eski müşterilerinizle tekrar iletişime geçebilirsiniz.

Bilimsel olarak insanların yeni bir konut alma hevesi en çok bu aylarda filizleniyor. Eğer ki eski müşterilerinizin kafasında böyle bir şey yoksa dâhi size yönlendirebilecekleri birileri olabilir.

Peki, eski müşterilerinizle tekrar iletişime geçmenin en iyi yolu nedir?

1. İlan Listeleri

Önce en bariz seçenekten başlayalım. Eski müşterilerinize ilanlarda bulunan konutları gönderebilir ve ilgilerini çeken bir şey olup olmayacağını kontrol edebilirsiniz. Ama EmlakBroker ekibi olarak bu yöntemi çok önermiyoruz, çünkü bu taktik birçok danışman tarafından kullanılıyor ve müşterinizin mail kutusunda yok olup gidebilirsiniz.

Eğer ki bu yöntem konusunda ısrarcıysanız da, her müşteriniz için özel bir çalışma yapmalısınız. Müşterinizin gelir durumu ve demografik özeliklerine hitap eden konutlar seçerseniz, müşterinizin ilgisini çekme ihtimaliniz oldukça artar.

2. Referans Videoları

Umarız sizinle çalışmaktan mutlu olan müşterilerinizin yorumlarını videoya almışsınızdır, çünkü şimdi eski müşterilerinize bu videoları yollayacaksınız. Müşterilerinizin alıcı/satıcı karakteristiğine uygun olarak yollayacağınız bu tarz videolar, gönderdiğiniz konutların bıraktığı etkiyi artıracak. Referans videolarınız ne kadar doğal ve farklıysa, etki de o kadar büyük olacak. Bu tarz videolarınız yoksa da hazırlamaya başlamanın tam zamanı.

3. Sezonsal Fotoğraf ya da Videolar

Şimdi yukarıdaki iki içeriğe göre daha farklı bir yöntemden bahsedeceğiz. Daha önce de söylediğimiz gibi, bir gayrimenkul danışmanının yerel piyasasına hâkim olması çok önemlidir. Aynı muhit içerisinde yakın zamanda konut değiştirmeyi amaçlayan müşterilerinize görsel içerikler ile ulaşabilirsiniz.

Bunun en güzel şekli de sezonsal fotoğraf ya da videoları müşterilerinize göndermek. Uzmanlaştığınız muhitteki geleneksel aktivitelerden fotoğraflar kullanabilirsiniz mesela. Hatta bu tarz görsel paylaşımını destekleyen bir soysal medya yarışması dahi düzenleyebilirsiniz.

4. Etkinlik Videosu

Eğer eski müşterileriniz ile sürekli bir iletişiminiz varsa, onların hoşlandıkları şeyler hakkında bilgi sahibisinizdir. Bu durumda ulaşacağınız insanın hoşuna gidecek etkinlikleri paylaşabilir, hatta bu etkinlikler ile ilgili videolar hazırlayabilirsiniz. Videoları mail ile gönderebilir ya da sosyal medya hesabınızdan paylaşabilirsiniz. Videolarınıza ise etkinlik sahibi ile yapılan bir röportaj ya da etkinlikten enstantaneler koyabilirsiniz. Bu videoları hazırlamak biraz zaman alacak, bu yüzden hedef bir kitle belirlememeniz iyi olabilir.

5. Muhit Profilleri

Yerel muhitiniz hakkında uzman olduğunuzu kanıtlamanın en kolay yolu, muhit hakkında bir profil oluşturmaktır. Müşterinizin ilgisini çekecek bir profilin içerisinde de fotoğraflar, videolar ve canlı yayınlar bulunmalı. Bu profilleri sonradan sosyal medya hesaplarınızdan da paylaşabilirsiniz. Profile sezonsal bağlamda yaklaşın ve baharın getirdiklerini ön plana çıkarın. Muhitte yer alan eğlence mekanları veya restoranlar bu profilde mutlaka yer almalı.

6. Bilgilendirici Videolar

Bilgilendirici videolar da eski müşterilerinizle iletişimde kalmak için iyi bir yöntemdir. Bu videoları sadece şu an değil, süreç içerisinde tekrar tekrar da kullanabilirsiniz. Videoları kendiniz çekebilir ya da profesyonel yardım alabilirsiniz. Bu videolar kesinlikle kısa olmalı. Mümkünse 2 dakikadan kısa, değilse de kesinlikle 5 dakikayı aşmayacak videolar derlemelisiniz. Daha ilgi çekici videolar hazırlamak için videolarınızda başkalarına da yer verebilirsiniz. Mesela yerel bir restoran sahibinin bölge ekonomisi hakkındaki konuşmaları ilgi çekici olabilir.

DİĞER HABER
13 Mart 2024