“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Sektörde İlerlemek İçin Çağımızın En Önemli Unsuru: Dijital Varlık

Varlık nedir? Servetten bahsetmiyoruz. Herhangi bir ortamdaki veya alandaki varlığınız, sizin bilinir ve akılda kalan biri olduğunuzu ifade eder. İş yaptığınız yerel emlak piyasasında etkili insanlar ile kurduğunuz bağlantılar neticesinde bir varlık edinirsiniz. Eğer insanlar onları aradığınızda seviniyorsa ve sizin kim olduğunuzu sormaya ihtiyaç duymuyorsa, orada bir varlık sahibisinizdir.

Son on yıldır, hepimizin emlak sektöründe bir de dijital varlığı var. Bu mesele, artık gizli kapılar arkasında saklı değil. Artık 20’li ve 30’lu yaşlardaki genç kuşağın endüstrimize hakim olmaya başladığını görüyoruz ve bu demografik gerçek bize gösteriyor ki on yıldan daha fazla zamandır inşa edilmeye çalışılan şeyler, şimdi iki yıl içerisinde başarılabiliyor. Fakat bu sadece daha genç olanların oynayacağı bir oyun değil.

Manzara değişiyor. Herkes, emlak işinde dijital varlık oluşturmanın güçlü yönlerinden yararlanabiliyor. Aslına bakarsanız günümüzde gelinen nokta, bir satış ve hizmet mesleğindeki herkesin dijital varlığa sahip olmasının zorunluluk haline gelmiş olmasıdır. İşte nedenleri…

Görünürlük

Emlak sektöründe en önemli şeyin konum olduğunu pek çok kere duymuşsunuzdur. Aynı şey online ortamda da geçerlidir. Ne kadar dijital alan işgal ediyorsunuz? Ne kadar görünürsünüz? Sağlam bir online varlığa sahip olmak, kendi yerel alanınızda en üst düzey içerik üreticilerinden biri olmanız anlamına gelir.

Yağlamak

Potansiyel müşteri kazanmak için ulaştığınız kişilerden kaç tanesi size defalarca “Adınız neydi?” veya “Kimsiniz?” diye soruyor? Ya da kaç kere yüksek nüfuzlu insanlardan başvuru alıyorsunuz? Dijital varlık sahibi olmak, tüm bunları kolaylaştırır. Potansiyel müşterilere ulaşma ve onları kazanma hızınızı arttırır. Görüşmelerinizi kolaylaştırır. Dijital varlık, iş makinenizi yağlayarak daha seri çalışmanızı sağlar.

Yetki

İçerik yayıncılığı veya içerik küratörlüğü, size yerel emlak pazarınızda bir yetki ve otorite kazandırır. Eğer web sitenize bağladığınız bir blog sayfası üzerinden menkul kıymetler borsası hakkında bine yakın içerik paylaşıyorsanız, bu sadece potansiyel müşterileri eğitmenizi sağlamaz, aynı zamanda bu alanda ne kadar uzman olduğunuzu da göstererek size bir kanaat önderi titri kazandırır. Bu titri daha hızlı ve kolay kazanmanızın başka bir yolu yoktur.

Bağlantı

Mükemmel içerikleri online ortamda paylaşmak ve yönetmek, kitleniz arasındaki potansiyel müşteriler ile bağlantı kurmanızı sağlar. İçerik hazırlayıp sunarak sadece uzmanlığınızı göstermiş olmazsınız, aynı zamanda kişisel bir çaba sunmuş olursunuz. Bu da karşı taraftakiler ile kişisel bağlantılar kurmanıza sebep olur. Müşteri ilişkileri için bir temel oluşturma fırsatı yakalarsınız.

Karşılık

Karşılık, size bir şey verirsem karşılığında bana bir şey verme isteğinin sizde oluşması anlamına gelir. Tanımadığınız birinin sizinle bir şey paylaşmasını ve size ulaşmasını sağlamak için önce ona bir şeyler vermeniz gerekir. Eğer bunu sağlamazsanız, arada bir gerginlik olur ve asla onların size ulaşmak için harekete geçmesini sağlayamazsınız. İşte dijital varlık oluşturmak için sunduğunuz tüm içerikler, karşı taraf ile aranızda bir bağ oluşturur ve onlara sunduğunuz ücretsiz verilere karşılık onlardan bir cevap verme isteği doğurursunuz.

Ne Ekersen Onu Biçersin

Hedef kitleniz ile iletişim kurduğunuzda ve onlara değerli bir içerik sunduğunuzda, gelecekte müşterileriniz olacak olan potansiyel müşterilerinizi eğitiyorsunuz demektir. Aslında işinizin geleceğine yatırım yapıyorsunuz diyebiliriz. Şu açıdan da düşünebilirsiniz. Örneğin gelecek nesil işletme sahiplerine ve yatırımcılarına eğitim vermenin ve danışmanlık yapmanın faydalı olacağını düşünebiliriz. Başlamaya hazır olduklarında neden danışmak için sizi aramasınlar?

İlk İzlenim

Bu makaleyi hazırlayan emlakbroker.com yazarı olarak kendimden bir örnek verebilirim. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım beni bir meslektaşımıza yönlendirdi. Bu kişi ile görüşmeden önce yaptığım ilk şey neydi dersiniz? Google’da bu kişiyi aramak ve LinkedIn profilini bularak hakkındaki bilgileri incelemek. Böylece onunla görüşmeden önce bazı önemli noktaları fark ettim ve görüşmeye hazır gittim. Dijital varlık dediğimiz şeyi, müşteri görüşmelerimiz için mükemmel şekilde kullanabiliriz. Aynı şekilde kendi dijital varlığımızın da başkaları tarafından görüntüleneceğini unutmamalıyız.

Dijital varlık gerçeğini gözden kaçırırsanız, mükemmel fırsatları kaçırabilirsiniz.

DİĞER HABER
07 Ocak 2020