"Tüm doğru malzemelere sahip olmakla her zaman iyi bir pasta yapılmaz." Emlak Broker
Sektörün Değişen Durumuna Ayak Uydurmak İçin Ekip Kurma Zamanıdır

Gayrimenkul iş dünyası, bireysel takılanların yanı sıra ekip çalışması ile bu işe atılanları da içerir. Yıllar önce, gayrimenkul işinde bu tarz emlak ekipleri ortaya çıkmıştır ve varlıklarını sürdürmektedirler. Ancak hala emlak ekiplerinin nasıl tanımlanacakları konusunda bir belirsizlik vardır. Onları neyin yönlendirdiği ve hangi iş için en iyi nasıl kullanılabilecekleri konusunda hala bir belirsizlik hakimdir. Bu belirsizlik, hem meslektaşlar hem de müşteriler tarafında da mevcuttur.

Şunu belirtmek gerekir ki gayrimenkul ekipleri, farklı amaçlarla kurulabiliyor. Bazen sektörü yakından takip edebilmek ve gelişmelere uyum sağlayabilmek için diğer meslektaşları ile bir araya gelerek işini sürdürmek isteyen emlak broker/danışmanları olabileceği gibi, satış kapasitelerini arttırmak için toplanan emlak ekipleri de olabiliyor. Böylece tek başına tüm işlere yetişemeyen emlak danışmanlar, bir emlak ekibi içerisinde, 24 saat müşterilere hizmet verme imkanı elde edebiliyor.

Yani gayrimenkul ekipleri, ortak bir amaca sahip brokerların bir bütün olarak hem kendileri için hem de sektör için daha büyük fırsatlar oluşturması anlamına geliyor. Ekip üyeleri, başkalarıyla işbirliği içerisindeyken daha fazla enerji alırlar ve bir ekibin ortak enerjisi, müşterilere fayda sağlamak için onları daha fazla bir araya getirmeye teşvik eder.

REAL Trends’in BoomTown, dotloop ve ERA ile bir araya gelerek gerçekleştirdikleri bir anketin sonuçları, bize bu konuda bazı ipuçları veriyor. Günümüzün en başarılı emlak ekiplerinin karakteristik özelliklerini ve temellerini anlamak amacı ile yapılan bu anket çalışmasında, aynı zamanda binlerce gayrimenkul profesyoneli ile röportajlar da yapıldı.

Bu araştırmanın sonucunda elde edilen veriler bizlere oldukça önemli bilgiler veriyor:

  • Gayrimenkul ekiplerinin varlığı ve etkisi, ekip kültürü oluşturma ve müşteri kazanma anlamında büyük bir hızla artmaya devam ediyor.
  • Günümüzün ekiplerinin yüzde 41’i, dört ile dokuz arasında üyeye sahip ve yüzde 38’i ise iki veya üç kişiden oluşuyor.
  • Bir ekipteki üyelerin kişilikleri ve bireysel hedefleri ile mevcut destek sistemleri, takım kültürü üzerinde eşit etkiye sahiptir.
  • Bir gayrimenkul ekibinin kesin tanımının ne olduğu ya da ne olmadığı, bir bütün olarak gayrimenkul endüstrisindeki pozitif etkilerine göre anlaşılabilir.
  • Bir ekibin kurulması ve büyümesi, ekip liderinin bir ekip kültürü oluşturma, kavramsallaştırma ve müşteri kazanmak için stratejik bir plan sunma yeteneğine bağlıdır.
  • Ekip üyelerinin aylık ortalama maaşları (ekip lideri hariç), ekipteki rollerine göre 4 bin ile 20 bin lira arasında değişiyor.
  • Ekip liderlerinin küçük bir bölümü, 20 veya daha fazla üyeli bir ekip ile çalışmak istiyor ve onları kendi kurumlarının dışında geliştirmek istiyor.
  • Bir ekibin uzun vadede başarılı olması, büyük oranda yöntemlere, hedeflere ve ekip liderinin liderliğine bağlıdır.
  • Brokerlar, marka liderleri ve emlak koçları, ekiplerin nasıl yönetildikleri konusunda ve gayrimenkul endüstrisinde genel olarak daha fazla aktif olmalılar.
  • Gayrimenkul ekipleri hakkında tepeden aşağı bir yönetim geliştirmesi ve açıklık ile bir ekip ile çalışma deneyimi arttırılabilir.

Tüm bu araştırma sonuçları gösteriyor ki günümüz emlak danışmanları, bir ekip kültürü ve doğru bir strateji ile bir araya gelerek çok daha iyi sonuçlar elde edebilirler. Özellikle yoğun rekabet ortamında bireysel olarak ayakta duramayan veya sektöre yeni girmiş olan danışmanlar için, bu tür emlak ekipleri çok daha önem kazanıyor.

Ancak bugünün ekipleri, geçmişin danışman modelinin ötesinde, kişilik, yetenek ve bireysel hedefleri de hem kişisel hem de profesyonel anlamda işlerine katmasını başarıyor. Yani emlak ekipleri üyesi olarak hizmetini sürdüren günümüzün emlak brokerları, yaşam ile iş dengesini kurabilen kişilerden oluşuyor.

Ekipleri gayrimenkul hakkında benzersiz kılan nedir?

Ekipler, sadece endüstri içinde yaptıkları şeyleri yapmaya devam etmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm bu işleri birlik gücü ile daha fazla müşteriye yayma potansiyeline sahip oluyorlar. Ayrıca emlak sektöründe ekip modeli ile çalışmak, sektörü de derinden etkiliyor. Emlak sektöründeki değişimlere birlikte göğüs germe imkanı bulan danışmanlar, sektörde daha uzun süre ayakta kalabiliyor. Bu da sektördeki dengeleri değiştirebiliyor.

Bu karşılıklı etkileşim, sektörün en çok ihtiyaç duyduğu anda emlak uzmanlarının potansiyellerini yeniden kazanmalarına neden oluyor. Geçmişte alıcılar emlak danışmanlarından istedikleri evi bulmalarını ve teklif pazarlığı yapmalarını isteyerek onlara rehber olmalarını bekliyorlardı. Günümüzün alıcıları ise istedikleri evleri nasıl arayacaklarını artık çok iyi biliyorlar. Böyle bir değişime ayak uydurmakta zorlanan emlak danışmanları ise, çareyi bazen emlak ekiplerinde bir araya gelerek güçlerini toplamakta buluyor.

DİĞER HABER
19 Nisan 2021