"Emlak dünyasını sıkıcı buluyorsanız, okuduğunuz yazıda altını çizdiğiniz cümleler yoksa yanlış bir yerde okuyorsunuz demektir." Emlak Broker
Sevgili Müşterilerim

Bugün sizin için bir gayrimenkul danışmanının ağzından müşterilerine hitaben yazılmış bir yazı derledik. Bu yazıda siz de kendinizden bir şeyler bulacaksınız. Lütfen bu yazıyı müşterilerinizle paylaşmaktan çekinmeyin.

"Sevgili Müşterilerim,

Evet, tıpkı diğer sektörlerdeki gibi, emlak piyasasında da dürüst olmayan birçok gayrimenkul danışmanı var. Bu insanlar toplum algısını yaralıyor ve insanların gayrimenkul danışmanlarından çekinmesine sebep oluyor. Kesinlikle meslekten men edilmeliler.

Ama aynı zamanda çok çalışan ve güvenilir danışmanlar da var. Bazen zarar etmek pahasına durmaksızın çalışıyorlar. Duymak istemeseniz dahi size doğruyu söylüyorlar. Onlar için dürüstlük her şeyden ön planda.

Dürüst olmayan gayrimenkul danışmanları ile çalışmak zorunda kalmış ve zarar görmüş her biriniz için sizinle beraber derin üzüntü duyuyoruz ve onlar adına özür diliyoruz. Saygınlığımızın bu insanlar yüzünden azalması bizi de çok üzüyor ve sinirlendiriyor.

Biz size yardımcı olabilmek için çok çalışıyoruz. Gecemiz, gündüzümüz, hafta sonumuz ya da tatil günlerimiz yok. Gerekirse boş zamanımızdan, gerekirse de aile zamanımızdan fedakarlık ederek ihtiyaçlarınızı karşılamaya çalışıyoruz. Evet bazen bizim de kendimize zaman ayırmamız gerekebiliyor. Ama böyle olduğunda bile sizinle ilgilenmeye devam etmeleri için başkalarına para ödüyoruz.

Aslında zamanımızı harcamaktan endişe duyan müşterilerimiz asla zamanımızı harcayanlar değil. Lütfen herhangi bir konuda bizi aramaktan çekinmeyin. Bazen bizi rahatsız etmemek adına başka insanlardan bilgi almaya çalışıyorsunuz. Ama sıkıntı yok. Bize ulaşın ki biz her şeyin yolunda gittiğinden emin olabilelim.

Aynı şekilde lütfen ama lütfen başka birisi ile çalışmayı planlıyorsanız bize söyleyin. Çalışmaya karar verdiğiniz kişi benim meslektaşım ve eminim size çok yardımcı olacak. Merak etmeyin kırılmam, ama söyleyin ki yolumu çizebileyim ve eksiklerim üzerine düşünebileyim.

Biz müşteri ilişkilerine çok önem veriyoruz. Bir evi satın almanın ne kadar duygusal bir süreç olduğunun farkındayız. Bu yüzden de sizinle zaman geçirmek, sizi tanımak ve isteklerinizi en iyi şekilde karşılamak istiyoruz. Çocuklarınızı da seviyoruz, çünkü en önemli önceliklerimizden birisi onların mutluluğu. Bu yüzden sizden de mutlu biten sürecin sonunda bize referans olmanızı istiyoruz ki, size verdiğimiz değerin karşılıklı olduğunu hissedelim.

Tabi ki hata yaptığımız zamanlar oluyor, ne de olsa insanız. Ama inanın her zaman elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Lütfen bir sıkıntı olduğunda önce bizimle konuşun ve problemi çözmemiz için bize fırsat verin. Eğer beklentilerinizden haberimiz olmazsa onları karşılayamayız. Bizim de sizden beklentilerimiz oluyor. Bu yüzden iletişim kurmak, ortak kararlar alabilmek çok önemli.

Bir gayrimenkul ile ilgili birçok probleminizi çözebiliriz. Ama ne yazık ki tesisatçı, elektrikçi ya da marangoz değiliz. Evinizde yapılacak tadilatları saptaması için birilerini çağırmanız yararınıza olabilir. Size böyle bir şey önerdiğimizde sakın komisyon aldığımızı falan düşünmeyin, biz sadece küçük değişikliklerle evin değerini artırmak istiyoruz.

Gayrimenkul danışmanı olmak pahalı bir iş. Kendi işiniz olmadığı sürece sahip olduğumuz riskleri ve masrafları anlamayabilirsiniz. Bazen aldığımız ödemeler arasına aylar giriyor ve bazen de bir ay içerisinde birden fazla ödeme alabiliyoruz. Bu yüzden paramızı yönetmek zorundayız. Sigortamızdan kaskomuza, gelir vergimize, personel maaşlarından eğitim masraflarına her şeyi kendimiz ödüyoruz. Eğer bir broker için çalışıyorsak, aldığımız her parayı onlara veriyoruz ve komisyonumuzu bekliyoruz. Bu yüzden sizin gözünüze çok gelen komisyon miktarlarından aslında çok azı bizim cebimize giriyor.

Üstelik, ödeme almadığımız birçok iş yapıyoruz. Verdiğimiz tavsiyeler, sizin için yaptığımız araştırmalar, ev sunumları, analizlerimiz... Bunların hepsi size direkt sunduğumuz hizmetler. Evet bu hizmetleri vererek sonunda para kazanmak da istiyoruz, ama en büyük önceliğimiz müşteri ilişkilerimiz.

Size değer veriyoruz. Bizim için önemlisiniz ve emlak işlerinde geçtiğiniz zorlu karar verme sürecine saygı duyuyoruz. Lütfen siz de bize karşı biraz daha sabırlı olun ve iletişim konusunda istek gösterin.

Böylelikle sizi daha mutlu edecek işler yapabiliriz.

Sevgilerle."

DİĞER HABER
08 Mart 2018