"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sırlar: En İyi Müzakere Sırları

Gayrimenkul kariyerinizde kendinizi her zamankinden daha fazla pazarlık yaparken bulabilirsiniz. Ama müzakere etmenin öğrenilebilecek bir yeteneği olduğunu biliyor muydunuz?

“Pek çok insan müzakere yeteneklerini geliştirmek için zaman ayırmaz, bunun hakkında bilgi edinmek için zaman ayırırlar.

Size müzakere oyununuzu hızlandırmayı ve kapanış sürecinde daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacak farklı kaynaklardan derlediğimiz en iyi müzakere sırlarını paylaşıyoruz:

1. Sakin olun, ancak iddialı olun

Sakin kalma yöntemleri, konut amaçlı gayrimenkul satışı, alımı ve bir pazarlık aşamasında çok iyi uygulanabilir.

Sakin ve iddialı olun: Sakin olun çünkü artan duygularla iletişimi bozmak her iki tarafada da fayda sağlamaz. Aynı derecede önemli olan, 'zihinlerin buluşması' ve hem alıcı hem de satıcı için adil bir anlaşma yapılması yolunda iddialı ve tutkulu olmaktır. Müşterilerimiz için gayrimenkul alıp satmak bir iştir; kişisel bir mesele değil. Bu nedenle, başlangıçta duygularınızı kontrol edin ve profesyonel olun. Sakin ve iddialı iletişim, anlaşmaların kolay yapılmasını sağlar.

2. Gerçeklerle destekleyin

Müzakere için en iyi ipucu, bu büyük bilgi çağında elde edebileceğiniz tüm gerçekler ve rakamlarla her zaman hazırlıklı olmaktır. İyi hazırlanmamanın hiçbir mazereti olamaz. Pazarlık masasında kendi isteklerinizi tam olarak açıklayabilir ve ardından karşı taraftan, pozisyonlarını bildirmelerini için tüm gerçeklerini ve rakamlarını sunmasını isteyebilirsiniz. Her iki taraftan da tüm gerçekleri aldıktan sonra, gerçeklere dayalı bir 'kazan-kazan' durumu yaratmaya çalışırsınız.

Job Negotiation During the Pandemic: Readers Weigh In - WSJ

3. Yakından dinleyin

Danışmanlar için 1 numaralı müzakere tavsiyesi, müşteriyi dinlemektir. Her şey orada başlıyor. O zaman kişisel duyguları ortadan kaldırmalı ve iş üzerine konuşan, olayları kişiselleştirmeyen profesyonel bir danışman olmalısınız.

4. Kendinizi onların yerine koyun

Muhtemelen düzenli olarak kullanılan en iyi pazarlık taktiği, satıcıların alıcıların ayakkabılarını giymelerini sağlamak veya bunun tersi de olabilir. Bu taktik, her iki taraf da şartların karşılıklı olarak kabul edilebilir olduğu bir noktaya kadar taleplerinden geri adım atma eğilimidir.

5. Pozitif kalın

Alıcı ve satıcı arasındaki barışı korumanın en iyi yolu, birinin diğerine yaptığı kötü yorumları iletmemektir. Bu durumda taraflara bilgiyi olumlu bir şekilde verebilirsiniz. Bir emlakçı olarak, alıcı veya satıcı hakkında asla kötü bir şey söylemeyin. Müzakereyi bilgilendirici tutun.

6. Görselleştirin

Müşterinize - alıcı veya satıcıya - sürecin olumlu devam ettiğini bildirin.  Evin yeni sahibi olduğunda hayatının nasıl olacağını hayal etmesini sağlayarak ikna edici bir olumlu vizyon yaratın.

DİĞER HABER
06 Kasım 2021