“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Sistemli Bir Şekilde Başarıya Ulaşmak

Emlak sektöründe de diğer sektörlerde olduğu gibi inişli çıkışlı zamanlar vardır. Kimi çalışanlar bu dönemleri çok daha başarılı olacak bir şekilde atlatırken kimi çalışanlar ise ne yazık ki başarısızlık ile karşılaşabiliyor. Düzensiz gelir ve yapı eksikliği gibi durumlar ile karşılaşan emlak danışmanları bunu önlemek adına belirli bir sistem kurmalılar.

Takip etmeniz gereken bir sistem olduğunda, işinizi oluşturmak ve yürütmek için odaklanmanız gereken noktaya, araçlara ve stratejiye sahip olursunuz. Üstelik oluşturacağınız sistem sadece daha fazla para kazanmanızı desteklemekle kalmaz ayrıca zamandan tasarruf etmenize yardımcı olur ve tutarlılık ile öngörü oluşturur.


Müşteri ilişkilerinizi geliştirin

Mevcut müşterileriniz ile var olan bağlantılarınız, sizin için en mükemmel referans olarak görülebilir. Bu nedenden ötürü bağlantılarınızı güçlü tutmaya özen gösterin. Buradaki asıl nokta ise elbette referans. Elde edeceğiniz güçlü referanslar neticesinde müşterilerinize üst düzey hizmet kalitesi sunabilirsiniz. Bunu sağlamak ve müşteriniz ile aranızdaki bağı kuvvetlendirmek içinse onu can kulağıyla dinleyin. İhtiyaçları neler, ne gibi endişelere sahipler,  hemen iletişime geçin.

Eğer bir müşteriniz yeni bir iş kurmayı düşünüyorsa ona konuyla alakalı bir kitap dahi hediye edebilirsiniz. Bu tarz küçük jestler, çok daha kuvvetli bir ilişkinin oluşmasına yardımcı olur.

Ayrıca oluşturacağınız mükemmel bir müşteri ilişkisi sonucunda müşterinize benzer diğer insanlara da ulaşma imkanı oluşacaktır. Memnun kalan birinin arkadaşlarına, ailesine ya da tanıdıklarına sizden bahsedebileceğini unutmayın.

Müşteri memnuniyetinden daha iyi bir iş stratejisi yoktur. 

Kendi veri tabanınızı oluşturmanız ve bu doğrultuda hareket etmeniz, zamanınızı daha iyi yönetmenize ve günün öncelikli listesini oluşturmanıza olumlu katkılar sağlar. Nitekim veri tabanı oluştururken de var olan müşteri kitlenizi göz önünde bulundurmalısınız.

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere aradaki bağların kuvvetli oluşu, veri tabanında göz önünde bulundurmanız gereken noktalardan.

Veri tabanınızdan yola çıkarak oluşturacağınız reklam ya da etkinlikler, sonraki aşamalarda size fayda sağlayacaktır. Etkinliklerinizi ve sonuçlarınızı yakından takip ederek etkileşim değerinizi arttırabilir, böylelikle işinizde hangi noktada bulunduğunuzu görebilirsiniz.

“Lead generation” (potansiyel yeni müşteriler oluşturma) gücünü kullanın

Eğer başarılı olmak ve belirli bir sistemi işinizde oturtmak istiyorsanız “Lead generation” çerçevesinde belli başlı alışkanlıkları edinmiş olmanız gerekiyor. Bu sayede kârlı ve ön görülebilir bir iş performansı elde etmeniz kolaylaşabilir. Yapabileceğiniz faaliyetler ise şu şekilde:

  • Her gün 2 saatinizi Lead generation işlemlerine ayırın. Proaktif olun. Bu bağlamda müşterilerinizi arayabilir, teşekkürlerinizi sunabilir, kişisel bir not yazabilir ya da küçük hediyeler gönderebilirsiniz.

  • Her ay zengin içeriklere sahip bir mail gönderin. Bu mailde sadece gayrimenkul ile ilgili bir içeriğin olması gerekmez. Son zamanlarda sıkça konuşulan ve karşı tarafın ilgisini çekeceğini düşündüğünüz ya da ev sahiplerinin işlerine yarayacak türden bilgiler gibi paylaşımlar gerçekleştirebilirsiniz.

  • Pazarlama faaliyetleri adına hediye gönderdiğinizde ya da bu tarz herhangi bir şey gerçekleştirdiğinizde gönderimi sağladıktan sonra karşı tarafı arayın. Telefon görüşmesi, müşterinize yardımcı olabileceğiniz bir konu var mı, öğrenmenizi destekler.

  • Müşterinizle kişisel bir telefon görüşmesi gerçekleştirdikten sonra ona bir not gönderin. Bu, müşterinizle ne kadar ilgilendiğinizi ve onu ne kadar önemsediğinizi göstermenizi sağlar.

  • Yine müşterinize evi ya da ofisi için küçük bir hediye verin. Böylelikle ilişkinizi çok daha geliştirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Tüm bunları yaparken müşterinize referans konusunda bir hatırlatma yapmanız da mümkün. Nazikçe yapacağınız bir referans isteği, müşterinizin aile içerisinde ya da arkadaş grubunda karşılaştığı çeşitli ev problemlerinde sizi hatırlamasını sağlayabilir.

DİĞER HABER
07 Mayıs 2018