"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sitenizde Yerel Bilgilere Yer Verin Kalabalıktan Sıyrılın

Günümüzde her gün sayısız emlak sitesi ile karşılaşıyoruz. Hepsi birbirinden farklı görsel tasarımlara ve içeriklere(çok azı desek daha doğru olur.) sahip bu emlak siteleri arasından sıyrılarak, alıcı ve satıcıların dikkatini çekebilmek için sitenizin bazı özellikleri taşıması gerekiyor.

Bu özelliklerden en önemlisi şirketin elinde bulunan gayrimenkullerin yer aldığı bölgelere ait bilgileri içeren tanıtım sayfalarına sahip olmaları. Ev satın almak ya da kiralamak isteyenlerin ev kadar muhite ve çevreye de önem vermeleri gibi ev sahipleri de doğal olarak evlerinin bulunduğu muhitlerin ön plana  çıkarılmasını ve tanıtılmasını isterler.

Bu tarz bir sayfayı hazırlarken ilk önce kendinizi ev almak isteyen kişilerin yerine koymanız ve sayfada neler görmek isteyeceklerini düşünmeniz gerekir. Yeni bir bölgeye taşınacak olsanız o bölgeyi tanıtan bir sayfada neleri görmek istersiniz? O bölgeye ait güzel resimler koyabilir, çevredeki aktiviteler hakkında bilgi verebilir, evin yakınında bulunan okul, hastane gibi kamu kurum ve kuruluşları hakkında bilgi verebilirsiniz.

Ancak günümüzde bunlar alıcılar için yeterli olmuyor, yaşayacakları yerle ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşmayı istiyorlar.

Sayfanızı rakipleriniz arasında öne çıkarabilmeniz için elinizdeki gayrimenkulün bulunduğu bölge ile ilgili alıcıların satın alma kararını etkileyecek, yaşamak isteyecekleri yere dair her türlü bilginin sayfanızda yer alması gerekiyor.

Şimdi bu bilgilerin bazılarına kısaca değinelim;

Ev Fiyatları

Alıcılar sadece kendi almayı düşündükleri evin fiyatını bilmek istemezler. Aynı zamanda bölgedeki diğer ev fiyatları hakkında da bilgi sahibi olmak isterler. Bölgenin değerli bir bölge olup olmadığını da genellikle çevredeki ev fiyatları ile karşılaştırarak anlamaya çalışırlar. Bu nedenle internet sitenizde mutlaka evin satışını yaptığınız bölgeye ait ortalama ev fiyatlarına yer vermeniz gerekir. Ev fiyatlarının yanı sıra bölgede ne tip evler bulunduğu, bu ev tiplerine göre fiyatlarının ne şekilde farklılık gösterdiği ve yakın zamanda satılmış bazı evlerin fiyatlarını sunmak uygun olacaktır. Bu sayede alıcı yaşamak istediği muhit ve çevresi ile ilgili fiyat açısından bir mukayese yapma şansı bulur.

Emlak profesyoneli olarak alıcıların görmek isteyecekleri türden bilgiye sahip olmanız gerekir. Ziyaretçilerinize çizelge ve grafikler ile alıcıların görmek istedikleri bilgiyi verebilirsiniz.

Alıcıların görmek isteyecekleri bu bilgilerin bir kısmı;

 • Aydan aya fiyat ya da satış rakamı dalgalanmaları,
 • Çevre bölgelerle yapılan fiyat karşılaştırmaları,
 • Yerel ve ulusal ortalama ev fiyatları,
 • Yıllık ev fiyatı istatistikleri,
 • Mortgage faiz oranı hesaplayıcısıdır.

Topluluk Açıklamaları

Unutmayalım ki alıcılar aslında büyük bir topluluğun çeşitli üyeleridir. Her alıcının topluluk içerisinde kendileri için aradıkları özellikler farklıdır. Bazı genç alıcılar aktif gece hayatı ararken, orta yaşlı kimseler ise huzurlu, yürüyüş parkurları bulunan yeşil ve sessiz bir yer arıyor olabilirler.

Sitenizde o bölgede yaşamanın nasıl bir his yaratacağı ile ilgili somut bilgi vermeniz gerekir. Kimse aslında istemediği özelliklere sahip bir yerde yaşamak istemez. Genç birisi çok sessiz, aktivitelere katılamayacağı bir ortamda mutsuz olacağı gibi, orta yaşlı biri de çok fazla gürültüden ve karmaşadan rahatsız olacaktır.

Bazı insanlar yaşayacakları yerlerde kendi yaş grubunda insanların olmalarını tercih ederler. Örneğin yaşlı insanlar yakınlarında kendi yaşlarında sohbet edip sosyalleşmelerini sağlayacak insanları tercih ederler. Çocuk sahibi kimseler ise çocuklarının başka çocuklar ile oynayabilmesi için çevrelerinde çocuk sahibi başka insanlar olmasını isterler. Dış mekan aktivitelerinden hoşlanan kişiler ise çevrede parklar ve yürüyüş parkurları görmek isteyebilir.

Sitenizin, emlağın bulunduğu muhiti tanıtan sayfası bu nedenle son derece önemlidir. Çünkü insanlar yaşayacakları muhitte aradıkları özelliklerin olup olmadığını görmek isterler. Eğer aradıkları özellikleri rahatlıkla görebilirlerse o emlağa olan ilgileri de artacaktır.

Çevrenin Fotoğrafları ve Videoları

Bir fotoğraf bazen binlerce kelimeye bedeldir. Bölgeye ait fotoğraf ve videolar internet sayfanızın olmazsa olmazları olacaktır. Sayfanızın ziyaretçileri ev almak istedikleri bölgeyle ilgili mümkün olduğunca çok fotoğraf görmek hatta video izlemek isterler. Eğer bu muhitte gerçekleşen yerel olaylar varsa mesela fuar, kermes, panayır ya da pazar gibi yerel bir etkinlik düzenleniyor ise insanlar o etkinliğin fotoğraflarını görmek isterler. Bu tür fotoğraflar evlerin daha kolay satılmasını sağlar.

Evin yakınlarında yürüyüş mesafesinde bir açık sinema ya da park mı var? Bu park ile iligli linki de evinizin bulunduğu sayfaya mutlaka koyun. Ev ve park arasındaki mesafeyi de ayrıca belirtmek yerinde olacaktır.

Eve yakın bir bisiklet parkuru ya da havuz bulunması da özellikle çocuklu alıcıların dikkatini çekecek ve evin satımını hızlandıracak özelliklerdir. Havuz, bisiklet parkuru ve yürüyüş yolları gibi yerlerin de fotoğraflarını çekerek siteye koymak uygun olur.

Bölgesel İstatistikler

Alıcıların bölgeye ait fotoğraflar ve evle ilgili bilgilerden sonra görmeyi en çok talep ettikleri şey bölgesel istatistiklerdir. Bazı emlak siteleri yakın çevrenin sadece iyi yönlerini göstermekte, satışa odaklanarak dürüst davranmamakta ve alıcılara çevre ile ilgili gerçekçi olmayan bilgiler sunmamaktadır.

Bu tür davranışlar kısa sürede itibarınızın sonunu getirebilir. Bazı alıcılar evlere de çevresine de bambaşka bir gözle bakabilirler. Bu alıcı türündeki kişilere çevreye ait bir takım istatistikler sunmanız uygun olacaktır. Sitenizde yer verdiğiniz bu istatistik türleri onların satım alma kararları üzerinde etkili olur.

Bu istatistiklerin bazıları şunlardır;

 • Bölgenin nüfus yoğunluğu
 • Ortalama sıcaklık,
 • Nüfusun ortalama yaşı,
 • Nüfusun etnik dağılımı,
 • Ortalama Gelir Düzeyi,
 • İşsizlik Oranı.

Bölgedeki Okulların Eğitim Düzeyleri

Günümüz alıcılarının büyük bir kısmı 25 ile 50 yaş aralığındadır. Bu yaş aralığındaki insanların en önemli özelliği genellikle çocuklarının  bulunmasıdır. Ev tercihlerinde çocuklarının okulu çok büyük bir rol oynar. Bu nedenle internet sitenize çevredeki okullar ile ilgili bilgileri eklemeyi atlamamanız gerekir. Aklınızda bulundurmanız gereken şey; bölgedeki okulların sadece isimlerini vermenizin yeterli olmayacağı, onlar hakkında kısa bilgiler de vermeniz gerektiğidir.

Okulları; ilköğretim okulları, liseler ve üniversiteler olarak çeşitli kategorilerde ele alabilirsiniz. Okullarla ilgili sitenizde şu bilgilere yer vermeniz uygun olur;

 • Öğrenci sayıları,
 • Bölge, şehir ve ulusal çapta sıralamaları,
 • Bölgedeki okulların sayısı,
 • Okulların satışı istenen eve uzaklıkları,
 • Başarı ortalamaları,
 • Varsa aldıkları ödüller.

Yerel Organizasyonlar

Bir bölgeye yeni taşınan aileler çevreyle kaynaşmak ve sosyalleşmek isterler. Eğer katılmak istedikleri sosyal aktiviteler bu bölgede bulunmakta ise alıcılar daha çabuk harekete geçerler. Bu nedenle sosyal aktivitelere özellikle sitenizde yer vermeniz gerekir.

Örneğin, bir müşteri karmaşadan uzak bir hayat arıyor ise, sitenizde evin çevresinde sakin bir hayat olduğunu gösterecek bir takım alanlar arayacağı gibi, yürüyüş turları, gezi parkurları görmek isteyecektir. Park, bahçe, yürüyüş parkuru gibi alanlar bu gibi insanların daha çabuk alım kararı vermesinde etkili olabilir. Sitenizde park, bahçe, yürüyüyüş parkurları gibi yerlerin fotoğraflarına yer vermenin yanı sıra bölgedeki yürüyüş gruplarının ve gezi turlarının fotoğraflarına da yer vermeniz son derece etkili olacaktır.

Yerel aktivitelerin evin yakınında olması her zaman evin daha çok talep edilmesine neden olur. Bu nedenle yerel aktivitelere ve bunların eve uzaklıklarına mutlaka sitenizde yer vermeniz gerekir.

Mekanların uzaklıklarını alıcılara göstermek için Google haritalarını sitenizde kullanabilirsiniz. İnsanların evin çevresini anlaması ve çeşitli yerlerin uzaklıklarını hesaplayabilmesi için harita son derece faydalı olacaktır. Sosyal aktiviteler ile ilgili linklere de sitenizde yer vermeyi unutmayın.

Sosyal aktiviter listenize şunları ekleyebilirsiniz;

 • Yerel organizasyonlar,
 • Festivaller,
 • Piknikler,
 • Panayırlar,
 • Kermesler,
 • Gece kulüpleri,
 • Tiyatrolar,
 • Müzeler
 • Spor mekanları.

Unutmayın alıcıları etkileyen evin kendisi kadar çevresindeki sosyal alanlardır. Sitenizde evin çevresine de ev kadar yer verirseniz satış sürecinizi kısaltmış olursunuz.

DİĞER HABER
17 Şubat 2021