"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sizi Başarıdan Alıkoyan 5 Kariyer Korkusu

Emlak piyasasında rekabet oldukça fazla. Sürekli yeni müşteriler edinmeniz ve bu müşterilerinizin gözünde bir saygınlık yaratmanız gerekiyor. Ve her başarınız biraz tatsız, çünkü başarılı bir satıştan sonra hemen yeni bir müşteri bulmanız gerekiyor

Gayrimenkul danışmanlarının kariyer hayatlarında hissettikleri 5 çeşit korku var ve bu korkular bazen başarının önüne dahi geçebiliyor. Rakiplerinizden sıyrılabilmeniz için bu korkuları yenmeniz çok önemli.

Şimdi gelin gayrimenkul danışmanlarının sahip olduğu en büyük kariyer korkularına ve bu korkuları nasıl yenebileceğinize bir göz atalım:

1# Başarıdan Korkmak

İnsanları başarıdan alıkoyan en büyük şey elde edecekleri başarıya karşı duydukları korku. Bu bilgi size ilginç gelebilir, ama birçok insan aslında gerçekten başarmaktan korkuyor.

Başarıdan korkmanın temelini ise değişimden korkmak oluşturuyor. Her ne kadar gelişim iyi hissettirse de, bu başarıyı tekrarlamak ve başarıyı muhafaza etmek beklentisi insanları korkutuyor.

Bu korkunun üstesinden gelebilmenin en kolay yolu ise başarılı insanların hayat hikâyelerine göz atmak. Eğer ki büyük başarılara ulaşmış insanların bu yolda attıkları büyük adımlara göz atarsanız, başarı omuzlarınıza yeni bir yük getirmez, aksine dahası için motive eder. Gerçekten de büyük başarılar için küçük başarılar edinmeniz ve bu başarılarınızla gurur duymanız gerekiyor.

2# Başarısızlıktan Korkmak

Korkunun daha kabul edilebilir bir başka versiyonu ise başarısızlıktan korkmak. İnsanlar konfor alanlarından çıkmaktan o kadar çok korkuyor ki, başarısız olma ihtimalindense hep yerlerinde saymayı kabul ediyorlar.

Hâlbuki “ya kötü olursa” düşüncesinden kurtulmanız ve yerine “ya iyi olursa” diye düşünmeye başlamanız gerekiyor.

Ya da şöyle düşünebilirsiniz: “Ya başarısız olursanız ve bu başarısızlıktan sizi başarıya götürecek çok önemli bir bilgi öğrenirseniz?”

3# Belirsizlikten Korkmak

Belirsizlikten korkmak; beklenmedik her şeye karşı endişe içermek anlamına geliyor.

Gece yatağına yatıp bir sonraki gün yapacağı telefon konuşmasını düşünürken ya en önemli anda hıçkırık tutarsa ya da arkadaki araba korna çalarsa diye düşünüp endişelenen bir danışman tanıyoruz.

Her zaman ama her zaman pozitif bilinmezlikler hakkında düşünmeniz gerekiyor. Örneğin; eğer doğru bir niş bölge seçerseniz hızlıca birkaç ev satabilir ve bu süreçte çok faydalı insanlarla tanışabilirsiniz.

4# Reddedilmekten Korkmak

Reddedilme korkusu danışmanların yaptıkları işi fazla kişiselleştirmelerinden kaynaklanıyor. Diyelim ki bir müşteriniz evi almak istemediğini söyledi. Bu durum neredeyse hiçbir zaman sizden nefret ettikleri anlamına gelmez. Aksine sadece şu an hazır olmadıklarını ya da kafalarında soru işareti kaldığını gösterir.

Durumları kişisel düzeyde gereğinden fazla irdelemek yerine müşterinizin soru işaretlerini gidermeye yoğunlaşmanız gerekiyor. Bakış açınızı profesyonel tutmanız hem sizi daha rahat hissettirecek, hem de yapıcı adımlar atmanızı sağlayarak reddedilme oranınızı düşürecek.

5# Bunalmaktan Korkmak

Bu konu tipi şunu ifade ediyor: Tüm korkularınızı tek bir yerde toplayıp sonra ortalarına atlıyorsunuz. Hâl böyle olunca da aşırı korku bunalma hissi yaratıyor. Sonra da bu bunalma hissinden korkuyorsunuz. Tamamıyla bir kısır döngü.

Hâlbuki yaptığınız her emlak işinde insanların hayatlarına nasıl dokunduğunuzu kendinize hatırlatsanız, korkmanız için bir sebep kalmayacak. İyi hissetmeyi öğrenmelisiniz. Başka bir deyişle, bu işi yaparken kimin için yaptığınıza odaklanmalısınız. Bu iş sadece sizinle ilgili değil, bu iş hayatlarına dokunduğunuz müşterilerinizle de ilgili. Bu yüzden  işin insan ilişkileri boyutuna odaklanmanız ve bu kısmı geliştirmeniz gerekiyor.

Sonuç

Korkular negatif şartların hâkim olduğu ortamlarda gelişir. Yetersiz uyku, dehidrasyon, yeme bozukluğu ya da boş zamanlarınızın verimliliği gibi küçük şeyler tüm işinizi etkileyebilir. Beyniniz sizin en değerli hazineniz. Bu hazineye saygı göstermek için de kendinize dikkat etmelisiniz. Eğer yeteri kadar denemezseniz, kendinize saygısızlık ediyor olacaksınız.

- Bilinmezlik her zaman korkutucu değildir. Bilinmezlik aynı zamanda düşünmek için kendinize ayırabileceğiniz bir zaman ve kazançlar için bir fırsattır.

- Eğer reddedilmekten de korkuyorsanız, aslında zaten çözüme yönelmeyerek kendinizi reddettiğinizin de bilincinde olmalısınız.

- Başarısızlıkla sonuçlanan aksiyonlar hiç aksiyon almamaktan her zaman daha iyidir.

DİĞER HABER
01 Aralık 2022