"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sizin Emlak Ofisi ve Pazarlama Karakteriniz Hangisi?

Emlak pazarlamasında zaman ve para yönetiminin çok önemli bir yeri olduğunu biliriz. Ancak daha önemli bir şey var ki o da emlak firmalarının kişilikleridir. Kimisi telefonla görüşme yapmayı tercih ederken kimisi e-posta atarak, video pazarlama yaparak veya Facebook gibi sosyal medya platformları üzerinden müşterisine ulaşmayı seçer.

Bizim araştırmalarımıza göre emlak firmalarının kişiliklerine dair genel olarak dört farklı karakterin ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Bu karakterlerin her biri tercih ettikleri pazarlama tekniklerine göre çok daha başarılı olabilirler. Peki, sizin ve ofisinizin kişiliği hangi pazarlama seçeneğine daha uygun?

Yüz Yüze Ofisler

Bu ofis tipleri, cold calling denilen müşterileri telefonla arayarak görüşme yapma tekniğinden pek hoşlanmazlar. Çünkü onlar mevcut ve potansiyel müşterilerinin yapacakları görüşme için kendilerine zaman ayırmasını beklerler.

Yüz yüze ofisler için pazarlama, düzenli aralıklarla müşterilerine küçük hediyeler göndermek anlamına gelir. Birinci sınıf liste pazarlama materyalleri kullanarak müşterilerin onlarla gurur duymasını isterler.

Eğitim materyalleri ile müşterilerinin ev alma veya ev satma sürecine hazırlıklı olmalarını sağlamayı önemserler. Her yeni müşterilerine derinlemesine bir danışma paketi hizmeti sunarlar. Sosyal medya üzerinde de daha kişisel bir çizgi izlerler. Asla spam tarzı içerikler paylaşmaz ve kişiler ile birebir ilişkiler kurmaya çalışırlar.

Girişken Ofisler

Bu ofisler, yeni müşterileri kovalamaktan haz alırlar ve çok sayıda kişi ile görüşürler. Yeni insanlarla tanışma anlamında büyük enerjileri vardır ve hayır sözcüğünü duymalarını engellemek üzere büyüleyici bir yeteneğe sahiptirler.

Dolayısıyla bu emlak ofisleri pazarlama yaparken, kullandıkları donanımdan daha çok kendi çabalarına önem verirler. Ancak ilan siteleri, sosyal medya mecraları ve benzeri yönetim kaynakları ise onların en iyi arkadaşları olur. Bu ofislerin en etkili yöntemi ise birden fazla profesyonel danışmanı ekibine dahil etmeleridir. Böylece müşterilerini nitelendirme konusunda süreci daha hızlandırmış olurlar.

Semt Ofisleri

Bu emlak ofisleri, belirli bir alanda büyümeyi hedefleyen ve kendi bölgelerinde isim edinmeyi amaçlayan ofislerdir. Pazarlama alanları dardır, ancak bir listeyi yakaladıkları anda çok iyi vuruş yapmış olurlar. Onların pazarlama stratejileri arasında düzenli olarak müşterilere e-posta göndermek çok sıklıkla görülür.

Ayrıca bölgelerindeki topluluk etkinliklerine de katılmaya çalışırlar. İnsanlarla yüz yüze gelmeyi ve onlarla direkt olarak iletişime geçmeyi severler. Spesifik ve sınırlı bir alana hitap ettikleri için gerektiğinde kapı kapı gezerek de pazarlama yapabilirler.

Uzman Ofisler

Gayrimenkul uzmanları, emlak süreçlerinin belirli tiplerine odaklanırlar. Bunu çok odaklı müşteri profili çizmek amacıyla yaparlar. Uzmanlaşmanın bir yolu olan bu yöntem, ilerlemek için zor bir seçenektir. Ancak bu yöntem, onların odaklandığı müşteri profilleri içerisinde lider konumuna gelmelerini sağlar.

İçerik pazarlaması, bu tip ofislerin başvurduğu en yoğun pazarlama yöntemlerindendir. Uzmanlık alanlarını geliştirmek ve alanlarındaki bilgi düzeylerini müşterilere kanıtlamak için blog, web site ve benzeri ortamlarda içerik hazırlayarak paylaşırlar. Bunun yanı sıra workshoplara katılarak potansiyel müşterileri nasıl daha iyi etkileyebileceklerine dair kendilerini geliştirmeye çalışırlar. Veya kendileri müşterilerine özel olarak bir workshop düzenleyebilirler.

Kısa bir özet

Şimdi bu dört emlak ofisi karakterinin, pazarlamanın hangi noktalarında sivrildiğini bir kez daha kısaca tekrar edelim:

  • Yüz yüze ofisler: Müşterilerine keyifli bir deneyim yaşatmanın peşindedirler.
  • Girişken ofisler: İstekli müşterileri bulmaya çalışırlar ve onları disipline etme yaklaşımı içindedirler.
  • Semt ofisleri: Kendi çiftliklerinde bir isim yapmaya ve hedef pazarı vurmaya çalışırlar.
  • Uzman ofisler: Kimsenin yapamayacağı alanlarda uzmanlaşır ve orada lider olurlar.

Geri tek bir soru kalıyor: Siz hangisisiniz?

DİĞER HABER
24 Ocak 2023