"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
SoloPro: Farklı Emlakçılar ile Farklı İşler

Geleneksel emlak ticaretinde, bir emlak acentesi emlak satış sürecini başından sonuna kadar yönetmektedir. Emlak satış süreci ayrıntılı incelendiği zaman satılık evin bulunması, ev sahibi ile iletişim, telefon trafiği, evin değerlemesi, mekanın gezilmesi, incelenmesi, eksi ve artılarının raporlanması vb. birçok adımdan oluştuğu görülebilir.

Emlak acentelerinin aldığı komisyonun karşılığı olan bu hizmetler farklı emlak süreç yöneticileri tarafından parça parça ilerletilebilir mi?

Büyük bir ev yapı malzeme toptancısı olan “Lowe’s” firmasının yaptığı yaklaşık 1 milyon$ lık yatırımla dikkat çeken SoloPro, emlak sektöründe süreç yönetimine iş bölümlemesi ile yeni bir bakış açısı kazandırmıştır.

Geleneksel emlak şirketlerinden farklı olarak, SoloPro verilen hizmetleri birbirinden ayırarak emlak pazarının daha etkili çalışmasını amaçlıyor. SoloPro aracılığıyla uygun bir fiyata, sadece ama sadece işin istediğiniz parçasını yapması için bir emlak temsilcisi ile anlaşabilirsiniz. Örneğin, sadece evin görülmesi için ücreti 0–30$ arasında değişen bir emlak profesyoneli bulabilirsiniz. Bunun haricinde süreç içerisinde dahil olan diğer adımlar içinde bir emlak profesyoneli tutabilirsiniz.

Müşteriyi etkileme ve ikna edici bir iletişim kurabilen emlak profesyonelleri tüm satışı koordine edebilir.

SoloPro üzerinde satılık bir eve teklif verebilmek için, site üzerinde kayıtlı emlak pazarlamacıları ile çalışma şartı mevcut. Satış işlemi gerçekleştiğinde ise, normal emlak ticaretinde emlak acentesinin aldığı %3 lük pay alıcıya iade edilmektedir.

Emlak pazarlama piyasasında, iş bölümü ve satış komisyonundan vazgeçme pek alışıldık bir durum değil. Ancak işini iyi yapan ve profesyonel düşünmeyi başarabilen bireysel ya da kurumsal aracıların, bu iş tipinden de karlı olarak çıkabileceklerdir.

Emlakçılık sektöründe bitmeyecek yeniliklerin göstergesi niteliğinde olan bu tür girişimler şimdilik ülkemizde uygulanması zor gibi gözükebilir. Fakat teknolojiyle doğup büyüyen yeni nesilin araştırmacı ve teknolojiyi üst seviyede kullanma avantajı her sektörde köklü değişikliğe gideceği kaçınılmaz bir gerçek. 

Emlakçılık sektöründe de durum böyle, bu tarz girişimler yakın bir zaman içerisinde şimdiki gençlerin, yarının emlak alıcı-satıcı pozisyonunda olacaklarını düşünürsek onlar için bu yenilikçi girişimler vazgeçilmezleri olacaktır.

DİĞER HABER
22 Nisan 2016