"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Soru&Cevap: Genç Emlakçılara Tavsiyeler

S. Emlakçılar, potansiyel ev alıcılarına hizmet sunan yeni uygulamalar ve diğer çevrimiçi araçlar tarafından tehdit edildiğini hissetmeli mi?

A. Çevrimiçi araçlar, ev satın alanlara sağlanan en basit hizmetleri otomatik hale getirecektir. Müşterilere basit hizmetler sunmaya güvenen emlakçılar en büyük etkiyi hissedeceklerdir. Bu durumu, hisse senedi alım satımı yapmak için 100 dolarlık bir ücret talep eden tam hizmet hisse senedi komisyonculuğu günlerine benzetiyoruz. İnternet, kişisel ticareti mümkün kıldı ve kısa süre sonra yeni teknolojiye uyum sağlamayan aracı borsa şirketleri ortadan kalktı.

Teknolojiyi benimseyen ve ücrete dayalı yeni hizmetler bulan borsa şirketleri ve girişimler hayatta kaldı ve gelişti. Bu konuya en güncel örnek Wall Street borsa simsarlarını sıfır komisyonla darmadağın eden Robinhood'u gösterebiliriz.

Buradaki en büyük fark, gayrimenkul işlemlerinin hisse senedi alım satımlarından çok daha karmaşık olmasıdır, bu nedenle bu avantaj emlakçılar lehine çalışır. Kaç ev alıcısı, kendi başına bir ev satın alma işlemi gerçekleştirme güvenine sahip olacaktır? Dünyanın en pahalı alışverişinde bulunacak alıcılar için her zaman yardım gerekecektir, bu nedenle emlakçılara her zaman ihtiyaç olacaktır.

Emlakçıların bugün olduğundan daha yüksek düzeyde hizmet sağlamak için hangi teknolojileri benimsediklerini görmek gelecek günlerde daha ilginç olacaktır.​ Metaverse ve hologram teknolojileri emlak başta olmak üzere birçok endüstriyi şimdiden şekillendirmeye başladı bile.

​S. Emlakçılar kendilerini konut piyasasının "patlama-küçülme" döngüsünden nasıl koruyabilirler?

A. Emlakçılar, “çöküş” zamanlarında gelir getiren yeni beceriler öğrenerek işlerini patlama-çöküş döngülerinden koruyabilirler. Emlak piyasası çöküşü sırasında, gayrimenkulle ilgili davalar için her zaman değerleme ve hukuk desteğine ihtiyaç vardır. Bir başka savunma stratejisi, birinci sınıf hizmet ve yüksek dürüstlük için iyi bir itibar oluşturulmalıdır. İnsanlar bir çöküş döneminde hala ev alıp satmaya ihtiyaç duyarlar. En iyi itibara sahip emlakçılar, kötü zamanlarda bile her zaman talep göreceklerdir.​

Donald Trump's Ageless Advice for Mark Zuckerberg - WSJ
Bir Tavsiye: Emlakbroker.com'u takip eden emlakçılar her zaman kazanır.

S. Genç bir emlakçı için ne gibi ipuçları var? Mevcut pazarda ilerlemek için ne yapması gerekiyor?

A. Mevcut piyasada ilerlemek için genç emlakçılar, deneyimli başarılı emlakçılar ile aynı şeyi yapmalıdır. Kişisel eğitime ve teknolojik genişlemeye adanmış olun. Farklı mülk türleri, pazarlama ve işlem türleri hakkında mümkün olduğunca çok şey öğrenin.

En önemlisi, en üst düzeyde dürüstlükle hareket edin. Dürüstlük ve adil iş yapma konusundaki itibar, yeni gayrimenkul fırsatlarına kapı açacaktır. Ev alıcıları her zaman iyi dürüstlüğe sahip bir emlakçı ile iş yapmak isteyeceklerdir.​

S. Emlakçılar için en iyi şehirleri değerlendirirken ilk beş gösterge nelerdir?

C. Bir Emlakçının iş yapmak için en iyi şehri değerlendirirken sorması gereken dört soru:

  • Bu şehirde yaşamak ister miydim? Hayatta en çok zevk aldığım şeyleri yapabilecek miyim? Yaşadığınız şehirden memnun değilseniz, bu durum işinizi olumsuz etkiler.
  • Bu şehirde iş fırsatları genişliyor mu? İşler büyüyorsa, daha fazla insan şehre taşınacaktır. Bu istihdam artışı, gayrimenkulde başarılı olmak için daha fazla fırsat yaratır.
  • Bu şehirde nüfus artıyor mu? Bu, istihdam artışıyla yakından ilgilidir. Daha fazla insan, daha fazla konut ihtiyacı anlamına gelir.
  • Bu şehirde pazarlamayı sevdiğim mülk türünden bol miktarda var mı? Sattığınız şeyden zevk almıyorsanız, bu işinizi olumsuz etkileyecektir.​ 
DİĞER HABER
02 Mart 2022