“Filozoflar dünyayı yalnızca yorumlamışlardır, oysa sorun onu değiştirmektir.” Karl Marx 
Sosyal Medya Pazarlamasında Öne Çıkmak İçin Bunları Yapmalısınız

Sosyal medya, şekil ve işlev açısından gelişmeye devam etmekle birlikte, aynı zamanda bir satış ve reklam aracı olarak da kullanılmaya başlandı. Buna bağlı olarak sosyal medyadaki insanların sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu rakamların içerisinde gayrimenkul profesyonelleri de dahil.

Emlak işinde faaliyet gösteren profesyonellerin pazarlama amacı ile çok sıklıkla kullanmaya başladığı sosyal medyada öne çıkabilmek imkânsız değil belki, ama oldukça zorlaştı. Haliyle sosyal pazarlama stratejilerini arttırmak için herkes daha fazla ipucu yakalamanın peşinde koşuyor. Aşağıda bu ipuçlarından bazılarını sizler için hazırladık.

Sanal Bir Open House Etkinliği İçin Facebook Live Kullanın

Özellikle sosyal ağ oluşturma anlamında son derece görsel bir toplumda yaşıyoruz. Siz de toplumdaki bu değişime katılın ve Facebook Live dönemine katılın. Bildiğiniz üzere normalde ev gösterimleri birebir müşteriler ile buluşarak veya toplu şekilde bir Open House etkinliği aracılığı ile yapılır. Facebook Live özelliği ise, sizi ev gösterimi sırasındaki tüm ayrıntı işlerden sıyırır ve çok daha avantajlı duruma getirir.

Facebook Live’ı kullanarak satış listelerinizi müşterilere çok daha etkileyici bir şekilde sunabilir ve hatta ev gösterimlerini canlı olarak yapabilirsiniz. Bu sayede takipçileriniz, nerede olursanız olun, gösterimini yaptığınız evin sanal turunu izleyerek sizinle birlikte yolculuk edebilir ve üstelik sorularına gerçek zamanlı olarak anında cevap bulabilirler. Hepsinden iyisi ise, daha kısa sürede daha fazla insana ulaşma şansı bulursunuz ve müşterilerin halıdaki bıraktığı ayak izlerini en aza indirebilirsiniz.

Sadece Satışlar Hakkında Konuşmayın

Kendilerini sosyal medyada tanıtmaya çalışan profesyonellerin sayısı arttıkça, kendinizi öne çıkarmanız da o kadar zorlaşıyor. Reklamcılık gürültüsünün üstesinden gelmenin en iyi yolu, kendi satış alanınızın hacmini azaltmaktan geçer. Takipçilerinize sürekli olarak satış girişimlerinizden bahsetmeniz, potansiyel müşterilerin sizi diğerleri ile karşılaştırmasına olanak tanır.

Bunun yerine, takipçilerinize gerçekten faydalı olacak bilgiler vermeniz daha akıllıca bir yöntem olur. Onların ihtiyaçlarına yönelik ve ilgilerini çekecek bilgileri sunduğunuz zaman, size daha fazla bağlılık göstereceklerdir. Bunun için 80/20 kuralını uygulayabilirsiniz. Sosyal içeriğinizin yüzde 80’i için bu tarz içerikleri seçerken, yüzde 20’si için ise pazarlama ve satış amaçlı içerikleri seçebilirsiniz.

Yorum, Değerlendirme veya Referans İsteyin

Sosyal medya üzerinde yapılan değerlendirmeler, takipçilerinizin sizinle iş yapıp yapmama kararını vermelerine yardımcı olur. Araştırmalar, insanların yüzde 88’inin bir iş hakkında fikir edinmek için online değerlendirmeleri okuduğunu gösteriyor. Yani, insanlar sosyal medyada sizin hakkınızda yapılan değerlendirmelere, kişisel bir öneriymiş gibi güveniyorlar.

Sosyal medyayı bir referans ortamı olarak kullanabilirsiniz. Sizden memnun olan ve güvendiğiniz müşterilerin, sosyal medyada sizin hakkınızda değerlendirmede bulunmalarını rica edebilirsiniz. Bu değerlendirmelerin altına cevap yazmayı da ihmal etmeyin.

Ücretli Reklamlar ve Yayın Destekleri İçin Bütçe Ayırın

Belli kaynakların, sosyal medya hesaplarınıza nasıl yöneldiğini hiç merak ettiniz mi? Bu her zaman şansa bırakılmamalıdır. Kendi pazarınızdaki uygun kişileri hedefleyen reklamlar satın alabilirsiniz. Yaş, yer, cinsiyet ve gelir aralığı gibi faktörlere bağlı olarak belirli demografik alanlardaki kullanıcılara ulaşmanız mümkündür.

Bu şekilde bir hedef kitle planlaması ile sayfanızın reklamını ücretli olarak yapabilirsiniz. Ek olarak paylaşımda bulunduğunuz önemli içeriklere de para ödeyerek daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni Ev Sahiplerinin Hikayelerini Paylaşın

Her ev satın alma deneyimi benzersizdir. Müşterileriniz yeni evlerinin anahtarını teslim aldıklarında, onların mutluluklarını ve sizin başarınızı diğerleri ile paylaşmalısınız. Örneğin, yeni evinin anahtarını teslim alırken müşterinizle bir fotoğraf çekinerek, bunu kısa bir öyküleştirme ile sosyal medya hesabınızda paylaşabilirsiniz.

Evin yeni sahipleri ile satış sonrası kısa bir röportaj yaparak, onların hikayelerini direkt olarak birinci ağızdan sunma imkanına da sahipsiniz. Ev satın alırken karşılaştıkları zorlukları, bunsan sonra ev alacak olanlara tavsiye edebilecekleri, taşınma aşamasında yaşadıkları şeyler üzerine alıcı ile yapacağınız samimi bir kayıt, sosyal medyada diğer herkes için bir örnek teşkil edecektir.

DİĞER HABER
02 Aralık 2016