"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Sunumunuz Müşterilerinizi Etkilemeli

Emlak sektöründe yapılan reklam çalışmaları ve tanıtımlar yeni müşteri adayları yaratmak amacı ile hazırlanır. Gerçek müşteriler ile buluşmanın çok kolay olmadığı bu sektörde yaptığınız yatırımın karşılığını almak için başarılı ve etkin bir sunum ile müşterilerinizi etkilemelisiniz.

 • Öncelikle sunumda sıralama yöntemini kullanın.
 • Yapacağınız her sunum alıcı/satıcı türüne göre farklı bir hazırlık gerektirir.
 • Sunum sırasında ara ara sorular sorun.
 • Başlangıç ve bitiş kısmı etkileyici olmalı.
 • Görselliğe önem verin, teknolojik imkanları en üst seviyede kullanın (VR sanal gerçeklik, 3B, Video).
 • Hikayeciliğin etkin gücünü kullanın.
 • Sunum sırasında sadece müşterilerinize odaklanın.
 • Sunumunuzu bölecek telefon, misafir  vb. gibi durumlar için önleminizi alın.
 • Gergin olmayın, belirli bir tonda heyecanlanmadan sunumunuzu aktarın.
 • Konu bütünlüğünüzü bozmadan konu dışına fazla çıkmayın.
 • Önce sunumunuzu gerçekleştirin sonra sohbet edin.

Yapacağınız sunum sadece portföyünüzü değil, sizin de nasıl biri olduğunuzu insanlara tanıtma fırsatıdır. Peki güçlü bir sunum  yapmak için dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Giyiminize Dikkat Edin

Sunuma gittiğinizde potansiyel müşterileriniz ile aranızda güven ilişkisini oluşturmanız gerekmektedir. Özellikle emlak sektöründe yatırım yapan insanlar size mülklerini ya da paralarını güvenle emanet edebilmeli. Alıcıya ya da satıcıya karşı kendilerini temsil edebileceğinizi görmeliler. Bunun için kişisel imajınız çok önemli bir etki bırakır.

Giyim konusunda profesyonel ama rahat ve modern bir tarz belirlemeli, kendinizden emin bir profil çizmelisiniz.

Bölgedeki Fiyatların ve Pozisyonların Bilgisine Sahip Olun

Önerilerinizi yapmadan önce müşterilerinizin beklentilerini göz önüne almalısınız. Gerçekçi olmayan fiyatlandırmalardan kaçının, onların yapmasına da fırsat vermeyin. Bunun için gayrimenkulün bulunduğu bölgedeki kiralık/satılık gayrimenkul türüne göre m2 fiyatları, stoklar, bölgenizde en son gerçekleşen dikkat çekici satışlar, emlak pazarının fiyat yönelimlerini ve bunu etkileyen değişkenleri bilmeniz  sunum sırasında gelecek soruları emin ve doğru bir şekilde cevaplandırmanızı sağlayacaktır.

Tanıtıcı Materyaller Getirin

Emlak tanıtım ve/veya satış sunumlarında, müşterilerin ilgilendikleri gayrimenkul ve çevresi ile ilgili her çeşit tanıtıcı ve bilgilendirici görseli görmesi bir çok fayda sağlayacaktır. Lokasyon hakkında tanıtıcı haritalar ve fotoğraflar, emlak fiyatlarındaki trendleri gösteren grafikler, bölgenin demografik yapısına ait veriler, bölgenin lokasyon tabanlı satış ve fiyat ilişkisini gösterir tematik haritalar müşteriyi ikna etmek konusunda size yardımcı olacaktır.

Emlak sunumlarınızda sadece karton görseller haricinde, günümüz teknolojisinin getirdiği gösterim imkânlarınıda kullanmak akıllıca olacaktır. Video gösterimler, 3B tanıtım, sanal gerçeklik ve animasyonlar zengin bir sunum imkanı verecektir.

Sunumda Hikayelendirme Yapın

Sunumunuzu hikayeler ile zenginleştirmelisiniz. Emlak sunumlarında insanlara harcayacakları meblağlara sadece bir arsa ya da bir ev değil, yeni bir hayat satın aldıklarını anlatmalısınız. Uzmanlık bölgenizin tarihsel gelişimini anlatacak bilgilere mutlaka sahip olmalısınız. 

Dinleyiciler yapacakları yatırımın miktarı konusunda çekincelere sahip olarak görüşmeye gelecektir. Sayısal bilgilerin yanında ruhlarına dokunmak bu duvarların kırılmasını ve yapacakları yatırım için daha olumlu düşünmelerini sağlayacaktır.

Hiçbir Soruyu Cevapsız Bırakmayın

Sunum yapmaya başlamadan önce emlak üzerine yapacağınız çalışmaların yanında sunuma katılacak kişileride önceden inceleyip gelebilecek soruları tahmin etmeye çalışın. Sorulacak hiçbir soruyu ucu açık ya da olumsuz cevap vermeyin.

Karşınızdakine dinlediğinizi gösterin ve soruları yöneltenler ile empati kurun. Bazı soruların cevapları vakit alsada konuyu dağıtmadan kısa ve öz açıklamaya çalışın.

Bir önceki sunum konulu yazımızda belirttiğimiz gibi sunum yaparken dikkat etmeniz gereken sadece tek bir şey var:

Her şeyden önce portföyünüzdeki gayrimenkullere ait tüm bilgileri tam ve eksiksiz bilmeniz gerekir.

DİĞER HABER
11 Kasım 2022