"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tahmini Analizler Ticari Gayrimenkul Dünyasını Değiştirebilir

Emlak sektöründeki yeni kullanım alanlarını irdeleyen ve merak eden bir ekibiz. Verilerin ve elde edilen bilgilerin de bu işin önemli bir parçası olduğunun farkındayız. Bu konuda şunu net şekilde belirtebiliriz ki veriler müşterilerin sesidir; veri bilimi ise onları yorumlama eylemidir.

Özellikle tahmini analizler yolu ile müşterilerin sesine ev sahipliği yapmak, birçok emlak şirketinin karar verme biçimini değiştiriyor. Yine de ticari gayrimenkul endüstrisi, bir sebepten dolayı kendisini bir veri ticareti olarak görmüyor. Ama gerçekler önümüzde... Tahmini analiz bilgilerinin emlak danışmanlarının ve emlak şirketlerinin daha iyi kararlar vermesine nasıl yardımcı olduğunu inkâr etmenin pek bir yararı olmaz.

Ticari gayrimenkulün ağırlıklı olarak veri güdümlü bir yapıya sahip olduğu artık bir sır değil. Çünkü emlak danışmanlarının ve emlak şirketlerinin piyasada yaptıkları işler birkaç kilit noktaya odaklanıyor. Nedir bunlar? Yeni alanların keşfedilmesi, yeni istihdam eğilimleri, elverişlilik seviyeleri ve liste böyle uzuyor.

Her ticari gayrimenkul uzmanı, bu unsurların etrafında sürekli bilgi topluyor. Perakende, finans ve hatta konut gayrimenkul üzerine faaliyet gösteren şirketler bile, geleceğin neye benzeyeceğini resmeden büyük verileri ve bilgileri analizleri etmek için veri bilimcileri ekiplerine katarak çalışmaya başladılar.

Bu konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak olan "Barcelona Big Bang Veri" sergisinde ticari gayrimenkul geleceğinin ayak izlerini bulabilirsiniz. Sergide, günlük hayatımızda yaşadığımız veri paradigmasının en son teknolojisini, hayatımızın bundan dolayı nasıl değiştiğini çok iyi yansıtıyor. Verilerle ilgileniyorsanız ve ticari gayrimenkul dünyasının geleceği hakkında bir fikir edinmek istiyorsanız ziyaret etmeye değer!

Günümüzde çoğu emlak danışmanı, etkili ve uzun vadeli bir strateji hazırlamak için büyük bir resme bakmak yerine bireysel araştırmalar yaparak mevcut verilerin küçük ve yerelleştirilmiş parçalarını kullanıyor. Ancak endüstri, tahmini analizleri benimsediği için bu durum kısa süre içerisinde değişebilir. Daha fazla veri çeken ve danışmanların daha proaktif olmasını sağlayan etkili bir analiz yazılımı bulunmadan önce biraz zaman geçebilir. Ama şimdiden bu duruma hazır olmalıyız.

Danışmanların Daha İyi Yatırım Kararı Almalarına Yardımcı Olma

Şimdi biraz da tahmini analizlerin emlak profesyonellerinin çalışma biçimlerini değiştirme yöntemlerinden bahsedelim. Tahmini analizler, emlak danışmanlarına bir sonraki yatırımlarının nereye olması gerektiği konusunda bir fikir verebilir ve anlaşma yapmak için şartları kendilerinin belirlemelerine yardımcı olur.

Sermaye maliyeti, demografik değişim, işgücü eğilimleri ve diğer sayısız veri noktalarını bir araya getirebilen danışmanlar, deneysel olarak bir evin değerini nasıl arttıracaklarını ve onları yatırımcıların yatırım niyetlerine nasıl adapte edeceklerini bilebilirler. Tahmini analizler, emlak danışmanlarının bir şehirden daha büyük düşünmesini sağlar ve yatırımcı müşterilere daha geniş bir yelpazede hizmet etmelerine yardımcı olur.

Şu anda çoğu emlak danışman, yerel bir piyasa etrafında derin bir uzmanlık geliştiriyor ve müşterilerine o pazardaki yatırımları bildiriyor. Bu danışmanlar, daha güçlü veri analizleri ile hareket ettiklerinde ise müşterilerini hedeflerine ulaştırmak için onlara diğer piyasa fırsatlarını da sunabilecek hale geliyorlar. Örneğin İstanbul Mecidiyeköy’de bir ofis kiralama niyeti ile gelen müşterinize ikincil bir piyasa olarak Maslak’taki ev fiyatlarının yakında düşeceğini söyleyerek tavsiyede bulunmanız gibi…

Tahmini analizler, emlak danışmanlarının yapabileceklerinin sınırlarını genişletir ve daha fazla fırsat bulmalarına yardımcı olur. Her iki taraf da kazanır ve böylece tüm ticari gayrimenkul piyasasındaki verim artar.

Daha Proaktif Kiralama Temsili

Tahmini analizlerin en belirgin uygulaması konut yatırım alanında görülürken kiralama uygulamalarını da göz ardı etmemeliyiz. Eğer emlak brokerlar, kiracıların davranışlarını öngörebilme yeteneğine sahip olurlarsa, boş alan kiralamaları konusunda da daha proaktif olabilirler.

Emlak danışmanları, sahip oldukları ticari mülkleri kiraya vermek isteyen kişilere ulaşmak için 30-40 arama yapmak yerine, listelerini endüstriye, personel artış sayısına ve benzer firmaların mevcut piyasa koşullarındaki davranışlarına göre hareket etmek isteyen şirket sahiplerine daraltabilirler.

Aynı şey kiracı bulma noktasında da geçerlidir. Bir şirketin taşınmayı söylemelerini beklemek yerine daha erken davranıp onlarla bir sonraki adımlarını tartışmaya başlamak daha kazandırıcıdır. Emlak danışmanları, kiracı müşterilerinin mümkün olan en iyi alanı kiralamalarını sağlamak için tahmine dayalı analizlerden faydalanabilirler. Bu, özellikle uzun vadeli kiralamalar için değerli olacaktır.

Eğer bir şirket 10 yıllığına bir ofisi kiralamak istiyorsa, ihtiyaç duyduğu iş gücünün 10 yıl boyunca orada olmasını ister. İşte akıllı ve tahmini analizler, danışmanlara bunu güvenle söyleme yeteneği kazandırır.

Sonraki Adım Nedir?

Ticari gayrimenkul endüstrisinin, tahmini veri analizi çağına taşınması gerekiyor. Anlaşma faaliyetleri, mal varlıkları, nüfus ve iş gücü bilgileri gibi çok sayıda bilgiye ulaşmak artık oldukça kolay. Bununla birlikte danışmanlar, tüm bu verileri bir araya getirerek ve büyük ölçekte onları analiz ederek müşterilere sunacakları bilgiler anlamında büyük bir yol kat edebilirler.

Henüz emlak danışmanlarının bu alanda yeterli deneyime sahip olmadığının farkındayız. Ancak yeni gelişmekte olan bu veri biliminde bir uzman olmak sizin elinizdedir. Elbette ki sizin çabalarınızın yanı sıra girişimcilerin de bu alanda yeni uygulamalar geliştirmesi çok önemli. Gelişmiş algoritmalar ile bu verilerin kolayca analiz edilebilmesini sağlayan yazılımların yakın zamanda geliştirileceğine eminiz.

DİĞER HABER
06 Eylül 2018