Mail listemize abone oldunuz mu?
Tapuda Üç Boyutlu Döneme Geçiliyor

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı, emlak alımı ve kiralama yapmak isteyen herkesin, ilgilendiği bir evin içini ve dışını 3 boyutlu görebileceğini  "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nde ilk adım olan pilot uygulamanın tamamladığını bildirdi.

'3 Boyutlu Sanal Tur'

Bu teknolojiyi yakında tüm binalar ve konutlar için hayata geçirileceğini belirten ve üç boyutlu sanal gerçekliğin emlak sektörü için önemini vurgulayan Adlı, şu anda grafik olarak haritalara bakıldığında sadece iki boyutlu görülebildiğini  yapılan bu teknoloji çalışmaları ile 3 boyutlu haritaların devreye gireceğini belirtti. Adlı, üzerinde çalıştıkları ve sona yaklaşılan bu çalışmada "Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi"nin hayata geçmesiyle vatandaşların, e-Devlet üzerinden Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne (TAKBİS) girerek, satın alacakları veya kiralayacakları konutların içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olabileceğini belirtti.

Projenin yayına alınması ile birlikte, emlak üzerinde yapılan olumsuz olayların da minimize edileceğini anlatan Adlı, "Eğer vatandaş bu teknolojiyi kullanabilir veya güvendiği kişiyle bunu kullanırsa yüzde yüz doğrulukları elde edebilecek." dedi. 

Projenin detayları hakkında bilgi veren Adlı 3 boyutlu haritaların hangi aşamalardan geçtiğini şu sözlerle açıkladı, "İlk olarak kameralı uçaklarla uçuşlar yapılıp, fotoğraflanıyor ve elde edilen bilgilerden haritalar üretiliyor. Sonra bunların entegrasyonuyla ilgili ofiste çalışmalar yapılıyor. Yani binanın cepheleri 3 boyutlu hale getiriliyor gibi. Daha sonra da bu binaların mimari projeleri sayısallaştırılıp, binayla entegre ediliyor. 'Tapu ve kadastro bilgileri, maliki kimdir, alanı ne kadardır, üzerinde bir tahkikat var mıdır' gibi bütün tapu ve kadastro bilgileri de entegre olduktan sonra proje tamamlanmış oluyor."

Projenin tamamlanma süresi hakkında da bilgi paylaşan Adlı "Bütün tapu verilerimizi güncel bir şekilde, gerçek veriye dayalı elektronik ortamda saklamayla ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim de hedefimiz, önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu çalışmaların hepsini bitirmek ve sonra da Türkiye'nin genelinde bu işi yaygınlaştırmak." konuştu.

DİĞER HABER
11 Haziran 2018