"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tek Hedef: Başarı!

Daha önce Og Mandino’nun “Dünya’nın En İyi Satıcısı” kitabınu okudunuz mu? Bu küçük kitap sayısız insanın yaşamına ve kariyerine ilham oldu. Kitabın bir bölümünde şu cümleler yazıyordu: “Başarılı olana kadar pes etmeyeceğim. Bu dünyaya yenilmek için gönderilmedim. Damarlarımdaki kan başarı için akıyor.” Bu cümlelerin insana güç verdiğini inkar edemezsiniz.

Profesyonel yaşam iniş ve çıkışlarla doludur. Çok fazla “Hayır.” cevabına maruz kalır, çeşitli engellerle karşılaşırsınız. Üstelik bazen hepsi aynı anda olur. Ancak bunların nihayetinde birer tecrübe olduğunu unutmamalısınız. Bazen daha ileri sıçramak için biraz geriye gitmeniz gerekebilir!  İş dünyasında başarılı olan profesyoneller bunun üstesinden işte bu düşünceyle geliyorlar! Başarılı olana kadar devam ederek, küçük engellerin büyük hedefleri etkilemesine izin vermeyerek!

İşinizde daha iyi olmak ve başarısızlığa direnmek istiyorsanız şu beş adımı uygulayın:

1) Kendi yaşamlarına yön verebilen insanları gözlemleyin. Çevrenizde diğer insanların umutsuz vaka olarak gördüğü ancak başarıyı er ya da geç yakalamış insanlar olabilir. Bu insanların çeşitli zorlukların üstesinden nasıl geldiklerine bakın. Onları diğerlerinden farklı kılan noktaları not edin ve özümseyin.

2) Nedenlerinizi sıralayın. Amacınız ne? Ne için çalışmak zorunda hissediyorsunuz? Başarılı olursanız kendinize ve ailenize ne katacaksınız? Bu soruların cevaplarını not edin ve sık sık okuyun. Savaşmaktan yorulduğunuz zamanlarda size motivasyon sağlayacaktır.

3) Yüksek enerji ve minimum düzeyde beklenti! Kendinizi hayal kırıklığından uzak tutmanın birinci yolu budur. Unutmayın, ne kadar yüksekten düşerseniz canınız o denli acır.

4) En iyisini planlayın ancak en kötüsüne de hazırlıklı olun. Profesyoneller önlerine çıkan engeller için endişelenmezler çünkü bu engellere karşı nasıl aksiyon alacaklarını önceden hesaplamışlardır. Bir sonraki satışın ne zaman olacağı konusunda endişe duymazlar çünkü aksiyon planlarını iyi oturtmuşlardır.

5) Bir grubun parçası olmaktan çekinmeyin! Hiçbir profesyonel olduğu yere tek başına gelmemiş, mutlaka çevresinden destek almıştır. Profesyonel bir gruba ait olmanın yanı sıra sosyal yaşamınızda da iyi ilişkiler kurun. Umutsuzluğun en büyük kaynağı yalnızlıktır.

Başarı yolunda Og Mandino gibi yazarların kitaplarından faydalanabilirsiniz. Kitabın bir sayfasını okuyun ve hemen işe koyulun! Ardından ikinci, üçüncü ve bir bakmışsınız tepetaklak olan hayatınız yoluna girmiş :) Doğru stratejilerle istediğiniz her şeyi elde edebilirsiniz. Yeter ki pes etmeyin! Sıkı çalışın!

DİĞER HABER
17 Haziran 2020