“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Teknoloji Emlakçıların Hizmet Şeklini Değiştirdi

Ortalama bir gelire sahip ve muhtemelen bir ev satmak ya da almak isteyen gayrimenkul piyasasının alıcı ve satıcı oyuncuları büyük bir finansal hareketlilik içerisinde olduklarını düşünürler. Bu nedenle de alacağı veya satacağı gayrimenkulün bütün özelliklerini araştırmak ve piyasa bilgilerini öğrenmek isterler.

Dünya genelinde de durum farklı değil. Bu nedenle insanlar artık ev alırken hem rahat ulaşabilecekleri, hem de ayrıntılı bir inceleme sağlayabilecekleri teknolojiyi seçiyor. Emlak pazarında olan herkes teknolojinin gelişmesiyle birlikte gayrimenkul piyasasındaki işleyişin de değiştiğini söylüyor. 

  • İstatistiklere göre, bugün ev alan kişilerin yüzde 93’ü ev aramak için internete başvuruyor.
  • Araştırmalara göre, potansiyel  alıcılar alacakları evin konumu ve mahallesine göre araştırma yapmak için mobil uygulamalar ya da arama motorları kullanıyorlar.
  • Alıcılar piyasadaki evleri bir emlak ofisine başvurmadan önce görüyor, inceliyor ve diğer evlerle karşılaştırmasını yapıyor. 
  • İstatistikler, potansiyel alıcıların yüzde 83’ünün, mülklerin fotoğraflarını görmek istediğini ve evlerle ilgili ayrıntıları okumak istediğini gösteriyor. 
  • Yüksek fotoğraf kalitesi ve evlerin sanal turları, alıcıların daha çok ilgisini çekiyor. Bu nedenle emlak ofislerinin alıcıları yakalamak için bu tarz yenilikleri yapmaları gerekiyor.
  • Bir ev eğer internette en iyi şekilde sunulmazsa, ilgilenen kişinin dikkatini çekmiyor. Eğer ki emlak şirketinin web  sitesi eski ve güncel değilse, potansiyel alıcı yakınından bile geçmiyor.

Gayrimenkul   firmaları, artık alıcılara  hava manzarası sağlamak için drone kullanmaya bile başladı. Üstelik bu oldukça popüler bir hal aldı. Böylece potansiyel alıcı bu görüntüleri izleyerek evin havadan görünüşünü, gerçek büyüklüğünü, konumu ve semtin büyüklüğünü ve özelliklerini görebiliyor.

Bazı emlak ofislerinde profesyonel olarak hizmet veren bir sosyal medya uzmanının yanı sıra tam zamanlı bir fotoğrafçısı ve video editörü de görev yapıyor. Alıcının belirlediği fiyat aralıklarına göre semtlerin 360 derecelik etkileşimli görsel turları ve sanal turlar alıcıların odaklanmasını çok daha kolaylaştırıyor. 

Yeni teknolojiler ve güncel kalmak bugün emlak firmaları için çok önemli 

Emlakçıların yüzde 90’ı Facebook, mobil uygulama ya da web sitesini bir pazarlama aracı olarak görüyor. Bugün gayrimenkul şirketlerinin yüzde 90’ı, gayrimenkul listelerini içeren web sitelerine sahip. Emlak şirketleri, broker ve danışmanları online pazarlama stratejilerini destekleyen teknoloji ve araçlara yatırım yapıyor. Çünkü bu tür teknolojiler verimliliği artırıyor. Müşterilere uzaktan hizmet verebilme olanağı sağlıyor. Bazı büyük emlak şirketleri listelerini kendi sayfalarının yanı sıra bilinen ulusal emlak sitelerine göndererek kitlelerini artırmayı hedefliyor.

Tüm bunlara rağmen şu gerçekle de yüzleşmek gerekiyor; müşterilerin büyük çoğu mülkü almadan önce içine girip gezmek istiyor. Geçen yıl yapılan bir araştırmaya göre alıcılar ilk araştırmasını internetten yapıyor. Daha sonra yüzde 88’i bir emlak ofisi ile çalışıyor.

Bu nedenle emlak danışmanının müşterilere mülkleri göstermesinin, onlara neyin önemli olduğunu anlatmasının, seçenekler arasındaki farkları sunmasının, müşteriyi eğitmesinin ve güven vermesinin önemi (en azından şimdilik) hiç bir zaman yok olmayacak. 

DİĞER HABER
08 Ağustos 2017