"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknoloji, Gayrimenkul Profesyonellerine Olan İhtiyacı Ortadan Kaldıracak mı?

Bilim ve teknoloji, gelişimini sürekli olarak devam ettirirken bir yandan da dünyada köklü değişimler oluşturuyor. En önemlisi de bu gelişim sürecinde miras özelliği gösteren sistemler bir bir eskide kalıyor. Yerine gelen yeni teknolojiler ile birlikte sistemde meydana gelen değişimler, bir avantajlar ve dezavantajlar zinciri oluşturarak örgütsel yapılarla birlikte yaşamsal özellikler üzerinde kapsamlı bir optimizasyon oluşturuyor.

Biz buna “en iyisi için değişmek” diyoruz. Küresel gayrimenkul endüstrisi, bunun için parlak bir örnek olabilir. Başlangıçta, yeni teknolojinin oluşumu ile birlikte iyimser bir bakış açısı kazandık. Gayrimenkul listeleri internet ortamına taşındı ve emlak danışmanları kolayca aradığı evleri bulabildiler. Ancak gayrimenkul firmaları, teknoloji ile birlikte endüstride değişimler ve yenilikler oluşmaya başladıktan sonra kendilerinde inanılmaz bir sorumluluk duygusunun ağırlığını hissetmeye başladılar.

Gelin endüstrideki yaşanan bu değişimlere daha yakından göz atalım ve işleri zorlaşan emlak danışmanlarının gelecekte başarılı olmak için yapması gerekenleri birlikte irdeleyelim.

Eski Günlerde Gayrimenkul Sektörü Nasıldı?

Emlak broker ve danışmanlarının veya firmalarının konsepti çok daha kolay değildi belki ama çok daha basitti. İnternet yoktu. Akıllı telefonlar gibi teknolojik cihazlar yoktu. Sosyal medya yoktu. Bu durumda emlak danışmanları, tüm endüstri verisine hâkim oluyor ve tüm bilgiyi kontrol ediyordu. Her muhit ve bölge, bu firmalar tarafından yönetiliyor ve mülkler bu firmalar tarafından insanlara servis ediliyordu.

Dolayısıyla alıcı ve satıcılara bilgi akışı sağlamak adına emlak danışmanları, çok sayıda kodaman ve yetkili kişilerle güçlü iletişim kuruyordu. Bu da büyük bir saygınlık kazanmalarını sağlıyordu. Buna ek olarak alıcı ve satıcıların bilgisi kıttı ve emlak danışmanlarının endüstrideki geniş bilgisine ihtiyaçları vardı.

Ancak beklenmedik şekilde teknolojik çıkışlar meydana gelmeye başladı ve gayrimenkul sektöründe emlak danışmanlarının edinmiş olduğu bu misyon küçük tehditler almaya başladı.

Geleceğin danışmanları teknoloji kullanımını "en iyi" olabilmek için kullanacak.

Büyük Resmin İçerisine Teknoloji Girince Neler Oldu?

Artık görüşmeler ve toplantılar gibi önemli gayrimenkul faaliyetleri otomatikleşti ve bilgisayar destekli hale geldi. Örneğin, günümüzün fiyat teklifleri artık yasal bağlayıcılığı olan çift taraflı ve avukat destekli, e-imzalı dokümanların içinde bulunduğu otomatik sistemler ile el değiştirdi.

Trend haline gelen online gayrimenkul faaliyetleri, bir zamanlar sonuca ulaşmanızı sağlayan geleneksel yaklaşımlara büsbütün karşı gelmeye başladı. İnsanlar, eskiden güven duydukları emlak danışmanlarını yeni edindikleri bilgiler ışığında sorgulamaya ve onlardan şüphe duymaya başladılar.

İlgili: NESNELERİN İNTERNETİ, EMLAK SEKTÖRÜNÜ DERİNDEN SARSIYOR

Emlak danışmanlarına olan ihtiyacın bir nebze de olsa azalmasına neden olan teknolojik gelişmelerin getirdiği değişiklikler oldukça fazla. Bunların en önemlilerinden olan online teklif verme ve ödeme sistemlerinin gayrimenkul sektöründe alıcı ve satıcılara nasıl bir fayda sağladığına kısaca göz atmak bu durumu anlamak için yeterlidir:

- Alıcılar ve satıcılar arasında bir köprü görevi görüyor.

- Alım satım işlerinde aracı pozisyonundaki kişileri süreçten çıkararak iki tarafa daha tasarruflu bir alışveriş imkânı sunuyor.

- Alıcılar, ilgilendikleri evleri gidip yerinde görmeden bir “tık”la satın alabiliyorlar. 

Devlet Takibi veya Yabancı Yatırımcı Etkisi ile Sektörün Dizaynı

Geldiğimiz bu noktada şöyle bir soru doğuyor: Eğer teknoloji yenilmez bir güç ise, emlak danışmanlarının hayatta kalmalarını sağlayacak şey nedir? Bunun bir cevabı, devlet tarafından tasarlanan düzenleyici politikalardır. Bir diğer cevap ise yabancı yatırımcılara yönelerek teknolojinin getirdiği yeniliği olumlu bir avantaja çevirmektir.

Kitle fonlamaları, sosyal ağlar, bot teknolojisi ve yenilikçi uygulamalar sayesinde artık emlak danışmanları sadece kendi bölgelerinde değil tüm dünyadan herkes ile iş yapabilme kapasitesine sahip olabiliyor. Bir şehirde gayrimenkul sektörü, kendine yabancı yatırımcılar bularak hem finans hem yabancı sermaye hem de gayrimenkul firmaları alanlarına hâkim olabilir.

Global gayrimenkul ticaretinde ülkeler arasında yapılan gayrimenkul anlaşmaları buna bir örnek olarak gösterilebilir. Gelişmiş ülkelerdeki birçok gayrimenkul firmalarının Çin’e giderek buradaki yabancı yatırımcılara portföy listelerini sunması ve hatta iki ülke arasında ücretsiz yatırımcı turları düzenlemeleri, güçlü yatırımcıların ülkeler arasında akışına sebep oluyor.

Dolayısıyla gelişen teknoloji ile birlikte ne kadar sektördeki dengeler değişiyor da olsa, açılan ve gelişen yeniliklerden faydalanmanın da bir yolu mutlaka var.

Yapay zekanın emlak sektörüne tam entegre olması danışmanlar için bir tehdit olur mu?

Teknoloji İle Kucaklaşmanın Zamanı

Teknolojinin geleneksel yaklaşımların üzerinde büyük bir baskı oluşturduğu ve kazanan olduğu ortadadır. Bu durumun gayrimenkul sektöründe meydana getirdiği değişimleri kabullenmek zorundayız. Elbette ki hala gayrimenkul firmalarının yönetim anlayışı hâkimdir, ancak rakamlar her geçen yıl bu oranın düştüğünü bizlere gösteriyor.

Özellikle online teklifler ve ödeme sistemleri, pazardaki genişlemeyi büyük oranda etkiliyor. Eğer emlak danışmanları uyum sağlama yolunu seçmezlerse, teknolojinin getirmiş olduğu iş dünyası içerisinde silinip gidebilirler.

Emlak broker ve danışmanları, artık bilgilerini bir kenarda istiflemek yerine onları paylaşmaları gerektiğini anlamak zorundalar. Müşteriler ve yatırımcılar ile anlaşma süresince artık buna son derece ihtiyacınız var. Teknoloji ile kucaklaşın ve onu işinizin bir parçası haline getirin.

Zaman genişlemeye devam ediyor ve emlak danışmanlarının dünyadaki bu teknolojik gelişme içerisindeki var olma savaşı olanca çekişmesi ile sürüyor. Bu savaşın içinden kazanan olarak çıkmak için ise sizi zorlayan rakibinizle tokalaşmanız ve bir anlaşma yapmanız gerekiyor.

Bir gün emlak sektöründe profesyonellerin hiç bulunmadığını hayal edebiliyor musunuz? Bunun olmaması için teknolojinin alıcı ve satıcılara getirdiği faydaları görerek, bu durumu kendi lehinize çevirmeyi bilmelisiniz.

Teknoloji ile kucaklaşın!

DİĞER HABER
11 Eylül 2023