"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknoloji, Kötü Ev Sahiplerini ve Geliştiricileri Nasıl Sorumlu Tutabilir?

Gayrimenkulun sorunsuz bir yapıya bürünmesini isteyen risk sermayesi proptech'e yöneliyor. Proptech girişimleri, proje geliştiricilere ve mülk sahiplerine, kira ödemelerini toplamaktan projeleri koordine etmeye kadar her şeyin verimliliğini artırmak için yeni çözümler üretiyor.

Teknolojinin şimdiye kadar tek taraflı düşündüğünü açıklayan proptech girişimleri kiracıları koruma altına alan bir takım yeni dijital araçlar geliştirdi. Kiracılar şimdi, özellikle gecekondu mahallelerine karşı savaşmak için kendi araçlarını geliştiriyorlar.

Bloomberg CityLab'a göre, ülke genelinde kötü ev sahiplerini ve geliştiricileri daha sorumlu tutmayı amaçlayan teknoloji grupları ortaya çıkıyor. Çalışmalar, çürümeye bırakılan imar alanları hakkında şeffaflığın artırılmasını ve tahliyeler için baskı yapan ev sahiplerinin ortaya çıkarılmasını içeriyor.

Baltimore'da, 17.000 boş mülke taranabilir QR kodları ekleniyor ve akıllı telefon kullanıcılarını mülk sahibi ve projede neler olduğu hakkında bilgilere yönlendiriyor.

Schreiber Brothers Development başkanı Brendan Schreiber proje hakkında CityLab'a “Bilgiye erişimin demokratikleştirilmesinden bahsediyoruz” dedi.

Artık Regrid olarak bilinen yerel bir yazılım şirketinin şehirdeki boş parseller hakkında veri toplamaya başlamasından sonra, 2013 yılında Detroit'te artan şikayetler ve olumsuz mesajlar çok gelmeye başladı. Şehir Haritalama projesi bu çalışmadan yola çıkarak, şehrin dört bir yanına gönüllüler göndererek fotoğraf çekmek ve mülklerin koşullarını kaydetmek için kamuya açık bir veri tabanına girdi.

Motor City Mapping projesinin çözmeye yardımcı olduğu bir diğer sorun da emlak vergisi hacizleri. Neighbor to Neighbor adlı bir girişim, haciz tehlikesi altındaki mülkleri belirlemek için Regrid ve Motor City Mapping'den yararlanıyor. Geçen yıl, işbirliği, kiracıları uyarmak ve onları yerinden edilmeyi önlemenin yolları hakkında eğitmek için vergi mükellefi 60.000 mülke anketör gönderdi.

Tahliye Karşıtı Haritalama Projesi de benzer bir ücrete sahip. 2013 yılında San Francisco'da kurulan proje, kullanıcılara tahliye davalarının nerede gerçekleştiğini ve bunlardan hangi ev sahiplerinin sorumlu olduğunu görmeleri için dijital araçlar sunuyor. Uygulama ayrıca, kiracıların kendi başlarına araştırma yapması zor olabilecek GYO'lara ait kiralık evleri de tanımlıyor.

Teknolojik gelişmeler ev sahiplerine ve vatandaşlara yardımcı olmaya devam ederken, bu konuda CityLab dezavantajların olduğunu bildiriyor. Yeni başlayanlar için, bilgi daha erişilebilir hale geliyor, ancak çözümlerden elde edilen içgörüler her zaman hedeflenen alıcıların eline geçmiyor. Ek olarak, bilgiler, sıkıntılı mülklerden yararlanmayı düşünen ve kullananan ev sahipleri ve geliştiriciler için olduğu kadar ev sahipleri için de erişilebilirlik sağlıyor.

DİĞER HABER
11 Ekim 2021