"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Teknoloji - Sosyal Medya - Gayrimenkul Üçlüsüne Dair Ünlü Emlakçıların Sözleri

Gayrimenkul dünyasındaki ünlü, başarılı ve deneyimli isimler, sektörde ilerlemeyi hedefleyen başlangıç seviyesindeki emlak çalışanları için çok önemlidir. Onların her sözü, bu işte başarıya ulaşmak için bize bir sır verir. Elde ettikleri başarıya nasıl ulaştıkları hakkında oldukça meraklıyızdır.

Emlakbroker.com olarak bu merakları gidermek adına her hafta cuma günü başarılı emlakçı makalesi hazırlamanın yanı sıra zaman zaman deneyimli isimlerin alıntı sözlerinden hazırladığımız makaleleri de sizlere sunuyoruz.

Bu makalemizde gayrimenkul sektöründe teknolojinin ve sosyal medyanın etkileri ile ilgili emlak dünyasının başarılı isimlerinden alıntılar yaparak bunları yorumlayacağız. Alıntıları, kolay anlaşılması için iki bölüme ayırdık:

  • Teknolojinin gayrimenkul endüstrisindeki artan rolü
  • Sosyal medyanın gayrimenkul sektöründe etkili kullanımı

Hadi, başlayalım…

Teknoloji ve Gayrimenkul

“Emlak danışmanımın süreç boyunca bana cevap vermesi çok uzun sürdü. Sanki yaşlı annem bana metin mesajı atmaya çalışıyormuş gibi hissettim. Elindeki Nokia telefonu gördüğümde bunun böyle olacağını anlamalıydım.” – Bir Ev Alıcısı

İlk alıntımız, aslında bir emlak profesyonelinden değil, bir ev alıcısından. Fakat söylediği söz, emlak sektöründe hizmet verenler için büyük bir önem taşıyor. Ev alıcılarının genel olarak en büyük yakınmaları, birlikte çalıştıkları emlak danışmanlarının iletişim kurma anlamında eksik olmaları. Hatta sadece iletişim kurma değil, iletişim kurma yöntemi açısından da sorun yaşadıklarını belirtiyorlar.

Müşterileriniz ile iletişime geçmek için zaman ayırın ve onlara hangi yöntem ile iletişime geçmek istediklerini sorun. Çünkü müşteriler, gelişen teknolojik koşullar içerisinde sizinle iletişime geçerken bazı isteklerde bulunabilirler. Ek olarak kullandığınız teknoloji araçlarına da artık bir kat daha fazla önem göstermelisiniz. Yukarıdaki sözü söyleyen ev alıcısında gördüğünüz gibi, müşteriler sizin hangi cihazı kullanıyor olduğunuza bakarak sizi değerlendirebiliyor.

“Web ve mobil cihazlar, emlak firmalarının ve emlak danışmanlarının rekabet etmesi gereken sınır bölgesidir.” – Glenn Kelman, CEO, Redfin

Akıllı telefon çağındayız ve istediğiniz herhangi bir bilgiye parmak uçlarınız ile ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla ev satın alma sürecinde tüketicilerin gerçek zamanlı bilgi talep etmeleri şaşırtıcı değil. Eğer emlak firmanız online bir deneyime sahip değilse, günümüzde tüketiciye herhangi bir değer vermiyorsunuz demektir.

Emlak profesyonellerinin çoğu artık online varlık sahibiler. Ancak mobil gayrimenkul hakkında geleceğe dair öngörülen gelişmeler, şimdiden bu alana da yatırım yapmanız gerektiğini gösteriyor. Redfin’in CEO’su Glenn Kelman’ın da dediği gibi, web ortamının yanı sıra mobil cihazlara yönelik uygulamalar, önümüzdeki etkin teknolojiyi oluşturacak.

“Zamanınızı değerlendirmek ve müşterilerin sizi sevmesini sağlamak için teknolojik araçlar kullanın. Şeffaf olun ve müşterilere yardımcı olmak için ne yaptığınızı onlara bildirin.” – Ben Kinney, İşletme Müdürü, Keller Williams

Ben Kinney ve ekibi, çok sayıda müşteri ile görüşürler ve çok sayıda satış kaparlar. Çünkü onları daha hızlı ve daha iyi yapacak araçları kullanmasını biliyorlar. Mesela 11 rakamlı bir numarayı elle çevirmek size çok zor gelmeyebilir, ama günde yüzlerce kez bu işlemi yapacaksanız iş değişir. Bu durumda teknolojiden yararlanarak, birden fazla telefon numarasını otomatik olarak çevirebilen bir telefon çeviricisi kullanmak en akıllıca yöntem olur.

Ben Kinney ve ekibinin kullandığı bu yöntem, onlara zamandan tasarruf etmeleri konusunda fayda sağlamanın yanı sıra daha fazla müşteriye ulaşmalarına neden olarak rakipleri ile rekabet etme durumlarını güçlendiriyor.

Sosyal Medya ve Gayrimenkul

“Sosyal medya, sosyal işletmedir. Sosyal medya, artık sadece bir pazarlama stratejisi olarak görülmemelidir. Hizmetleriniz içerisine entegre edilmiş olarak sosyal medya, işinizi nasıl yaptığınızı gösterir.” – Tamara Mendelshon, Pazarlama Müdürü, EventBrite

Para, sevginizi satın alamaz. Hitap ettiğiniz topluluğa değer vermiyorsanız, pazarlama çabalarınıza ne kadar masraf ettiğiniz önemli değildir. Tamara Mendelshon bu sözünde, tüketicilerinize sosyal dünyadan nasıl bağlanabileceğiniz konusunda bir tüyo veriyor.

İlk olarak markanızın neden var olduğunu düşünerek kim olduğunuzu belirleyin ve hedef topluluğunuzu oluşturun. İkinci adımda, sosyal medya aracılığı ile topluluğunuzla iletişime geçin ve insancıl ilişkiler kurun.

“Sosyal medya aracılığı ile pazarlamanın amacı, yabancıları arkadaşlara, arkadaşları müşterilere ve müşterileri çılgın hayranlara çevirmektir.” – Conor McCluskey, Kurucu ve CEO, BombBomb

Emlak müşterileri, sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar onlara heyecan vermediğinde, bu durumdan olumsuz etkileniyorlar. Yani sadece pazarlama içeriklerinin paylaşıldığı bir emlak profili ile ilgilenmiyorlar. Eğer sosyal medyada insanlarla kişisel seviyede bağlantı kurmayı denerseniz, kaliteli takipçilerinizin ne kadar hızlı bir şekilde arttığına inanamazsınız.

Bunun için kendinize şu soruların cevaplarını verin: Sosyal medya ile ne yapmak istiyorsunuz? Marka bilinci oluşturmak mı yoksa işe alacağınız kişileri belirlemek mi? Yoksa satış yapacak müşterilere ulaşmak mı? Hepsini birden yapmaya çalışmayın. Amaç ve politikalar belirleyin.

“Bisiklet sürerken bisiklet yapmaya çalışmayın. Düşersiniz.” – Laurie Weston Davis, Danışman/ Ekip Lideri, Keller Williams

Sosyal medyayı işinize entegre biçimde kullanırken, başvurabileceğiniz çok sayıda yöntem vardır. Ancak bunların hangilerinin sizin için işe yarayıp yaramayacağını bilmeniz çok önemlidir. Eğer bunu anlamak için önceden bir vakit ayırmazsanız ve direkt olarak uygulamaya geçerseniz, mutlaka bir yerde toslarsınız. Uygulayacağınız yöntemi önce bir deneme süresinden geçirmeli ve ondan sonra işinizin bir parçası haline getirmelisiniz. Çünkü online ortamda yapılan hatalar, geri dönüşü olmayan lekelere neden olabilir.

DİĞER HABER
16 Ocak 2020