“Herkes aynı şeyi düşünüyorsa hiç kimse yeterince düşünmüyor demektir.” Walter Lippmann
Teknolojinin Emlak Sektörü Üzerindeki Etkileri

İlk defa ev alacaklar veya henüz yeni ev almış ilk alıcılar için kavramsallaştırması biraz zor olabilir, ama 15 yıl önce gayrimenkul pazarı, çok farklı bir canavar halindeydi. Tüm kayıtlar klasörlerdeki dosyalara gömülü vaziyette iken alıcılar günümüze kıyasla çok daha fazla mekân gezmek zorunda kalıyordu. Şimdi ise mülk kayıtlarına akıllı telefonları üzerinden dakikalar içerisinde ulaşma imkânına sahipler.

Önceden bilgi toplama, tahsilat yapma ve karşılık verme süreçleri için çok fazla vakit harcanıyordu. İnternet, bu anlamda insanlara tüm kapıları açtı. Firmalar, anlaşmaların tamamlanmasını hızlandırmak ve daha sağlıklı bir biçimde gerçekleştirmek için daha fazla yardım edebilir hale geldiler. Gelinen son noktada ise firmalar, bir firma olmalarının yanı sıra artık aynı zamanda bir müzakereci, fiyat ayarlayıcı ve bir topluluk kaynağı haline geldiler.

Bu teknoloji değişiminin gayrimenkul sektöründeki en önemli rolü, bir yerel pazar uzmanı ve hizmet sağlayıcısı için bilgi membaı anlamında büyük katkı sağlamak oldu. Emlak brokerları, daha güçlü bir teknoloji ile ekiplerinin birbirlerine karşı daha duyarlı olmalarına ve müşterilerine karşı daha aktif uzmanlık sergilemelerine neden oldu. Belirli firmalar artan rekabet içerisinde hüsrana uğrarken, talepler ise daha belirgin hale geldi. Teknoloji, herkese kendi araştırmasını yapma imkânı tanımaya başladı.

Sektörün büyük bir bölümü ise, teknolojiyi kullanarak müşteri tahminlerini ve alıcı-firma ilişkilerini geliştirmek için bir tepki oluşma anlamında başarılı oldu. Müşteriler, günümüzde çok daha bilgi sahibiler. Onlar, online araştırma yapabiliyor, çevrelerini tanıyabiliyor ve neyi aradıklarını çok iyi biliyorlar. Bu durumda, kendini bu değişime uyduramayan firmalar ile anlaştıktan sonra düş kırıklığı yaşayan insanların sayısında bir artış oldu. Dolayısıyla gayrimenkul firmaları, böyle bir duruma düşmemek için daha duyarlı ve müşterileri daha fazla anlamaya yönelik bir iş anlayışına yöneldiler.

Yıllardır kurulu olan pazar normlarında verinin hazır olması, firmaların en iyi oyunlarını sergilemelerine olanak tanıdı. Tüketicinin kendini geliştirme yeteneği elbette ki çok olumlu bir durum, ancak finanse etme zamanı geldiğinde gayrimenkul firmaları için onları zorlayıcı bir önem arz ediyor. Tüketiciler, online ortamın içine girerek daha meraklı bir kişilik kazandılar ve finansman seçeneklerine daha fazla kafa yormaya başladılar. İnsanlar, önce teknolojinin alfabesini öğrendiler, sonrasında ise teknolojinin dilini söktüler. Ancak ülkemizde, hala tamamen düzenli bir akış sağlanabilmiş değil.

Teknoloji, sayısız endüstride bir çalkantı yaratırken, gayrimenkul sektöründe artık aracı firmalara daha az başvurulması gibi son derece temelden sarsıcı sonuçlar doğurmaya başladı. Bu bir öngörüdür ve yeni değişimler olmazsa gidişat gayrimenkul firmalarına artık ihtiyacın iyice azalacağını göstermektedir. Elbette bu uzun bir zaman alacaktır, ama teknoloji iş ilişkilerini değiştirmeye devam edeceğe benziyor.

Teknolojinin daha fazla bilgiye ulaşma anlamında kapıları ardına kadar açacağı kesin. Gayrimenkul firmaları, emlak broker ve danışmanları ise bu hıza ayak uydurarak daimi olarak müşteriler ile daha duyarlı bir ilişki kurmak zorundalar. Arama motorları ve botlara karşı emlak broker/danışmanlarının vereceği bu savaş çok çetin geçecek.

2000 yılı ile şimdiki zamanı kıyasladığımızda, gayrimenkul firmalarına başvuran insanların yüzdesi artmıştır. Peki, 2020’li yıllara yaklaşırken artık gayrimenkul firmalarına değil robotlara başvurma yüzdesinin artacağını söylesek, ne dersiniz?

Teknoloji, pek çok endüstride pek çok şeyi değiştirmeye devam ediyor. Ancak gayrimenkul firmaları, bunlardan biri olmak zorunda değil! Teknolojiye uyum sağlayarak, teknolojinin sizi tamamen alt etmesine ve sizin önünüze geçmesine engel olabilirsiniz.

Bu konuda daha detaylı bilgi için “Nesnelerin İnterneti Emlak Sektörünü Derinden Sarsıyor” makalemizi inceleyebilirsiniz.

DİĞER HABER
24 Şubat 2020