"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Telefon Kullanma Kılavuzu

Telefon görüşmeleri bir danışman olarak gündelik hayatınızın vazgeçilmez bir parçasıdır. İlanlarınızı gören müşteriler size telefon ediyor, var olan müşterilerinizle telefon üzerinden konuşuyor ve belki de yeni müşteriler edinmek için aramalar yapıyorsunuz.

Peki, sürekli telefonla görüşmenizin yüz yüze görüştüğünüz müşterilerinizi rahatsız edebileceğinin farkında mısınız?

Yapılan bir ankete göre, insanların %67’si etraflarında telefonla görüşülmesinden rahatsız oluyor. Görüşmelerin gereğinden yüksek sesle yapılması en büyük rahatsızlık sebebi. İkinci sebep ise iletişim kurulan kişinin ilgisinin sadece kendilerinde olmaması.

Bu yazımızda telefonun birebir ilişkileriniz için engel oluşturmamasını sağlayacak 10 kuralı derledik. Artık yapmanız gereken telefon görüşmeleri yüzünden anın etkisini azaltamayacaksınız.

Hazırsanız başlayalım.

Başrolün Kim Olduğunu Unutmayın

Biriyle önemli bir konuşma içerisinde olduğunuzu hayal edin. Siz derdinizi anlatmaya çalışıyorsunuz ama karşınızdakinin sürekli telefonu çalıyor. Nasıl hissederdiniz?

Müşteriler işinizin söz sahibi tarafıdır. Bu yüzden de tüm ilginizi onlara vermenizi ve beraber geçirdiğiniz zamanın verimli olmasını beklerler. Sizin çalan bir telefon gibi dış faktörlerle anı bozmamanız ve tüm ilginizi onlara vermeniz gerekiyor.

Kulaklıklar Kalıcı Aksesuarlar Değildir

Bluetooth kulaklık tarzı aksesuarlar özellikle araba kullanırken ya da aynı anda birden çok iş yapmanız gerektiğinde size yardımcı olacak. Ama bu kulaklıkları 7/24 takmak zorunda değilsiniz.

Müşterinize listenizdeki bir evi gösterirken, toplantıya katılırken ya da bir müşterinizle yemek yiyorken bu kulaklıları kesinlikle takmayın. Aksi takdirde müşterileriniz ilginin kendilerinde olmadığını düşünecek.

Normal Ses Tonunuzu Kullanın

Yukarıda bahsettiğimiz ankete göre, yüksek sesle yapılan telefon görüşmeleri %72’lik bir oy birliğiyle en rahatsız edici sebep olarak seçilmiş. Bir görüşmeyi yapmak zorundaysanız bile müşteriniz tüm konuşmayı dinlemek istemiyor.

Telefon görüşmelerinizi müşterinizden en az 5 metre uzakta gerçekleştirmeli ve normal konuşma tonunuzu kullanmalısınız.

Telefonunuzu Sessize Alın

Ankette, yüksek sesle görüşme gerçekleştirmekten sonraki en büyük sebep sürekli çalan telefonlar çıkmış. Müşterinizle konuşurken çalan telefonunuzun sürekli dikkat dağıtmasına izin vermemelisiniz. Bir toplantıya ya da görüşmeye girerken telefonunuzu sessize almayı alışkanlık haline getirin.

Zil Sesinizi Dikkatli Seçin

Favori şarkınızı zil sesi olarak ayarlamak size sevimli gelebilir. Ama zaten telefonunuzun sürekli çalmasından rahatsız olan müşterileriniz bir de bu müziği sürekli dinlemek zorunda değil. Profesyonel bir görüntü çizmek ve müşterilerinizi rahatsız etmemek için cihazınızın kayıtlı zil seslerine sadık kalın.

Araba Sürerken Mesaj Atmayın

Araba kullanırken başka sürücülerin sürekli telefonla ilgilendiklerine şahit oluyorsunuzdur. Lütfen siz bu insanlardan olmayın ve yanınızda yapan birisi olursa uyarın. Kazaların birçoğu insanlar telefonlarıyla ilgilendiği için oluyor. Acil bir mesaj atmanız lazımsa bile bunu arabanızı sağa çekip yapın.

Cevapsız Aramalara Mesajla Dönmeyin

Cevapsız aramalara mesajla dönmeyin. Evet, müşterilerinizin yanında acil olmadıkça telefona cevap vermeyeceksiniz. Ama arayan kişiye mesajla ne istediğini sormak da arayan müşterinizi rahatsız edecek. En fazla şu an müsait olmadığınız ama yakın zamanda geri dönüş sağlayacağınız ile ilgili bir mesaj atabilirsiniz.

Telefonla Görüşülmeyecek Yerlerin Farkında Olun

Bazı ortamlarda gerçekten telefon görüşmemesi yapılmamalıdır. Sinemalar, asansörler, banka sıraları bu ortamların öncelikli örnekleri. Ama bir gayrimenkul danışmanı olarak toplantılar ve müşteri görüşmeleri sizin yasak bölgeleriniz.

Çok Gerekli Olmadıkça Aynı Anda Birden Çok İş Yapmayın

Hem birebir görüştüğünüz insan, hem de telefonda konuştuğunuz kişi aynı anda iki işle ilgilendiğinizin farkında olacak. Bu yüzden iki tarafı da mutlu edebilmek için görüşmeleriniz esnasında telefon kullanmayın.

Telefonda Olduğunuzu Belirtin

Bazen çalan bir telefonu açmanız gerekir. Bu durumda önce yanınızdaki insana bu görüşmeyi yapmanız gerektiğini söylemeli, sonra da telefonda görüştüğünüz kişiye yanınızda birileri olduğunu belirtmelisiniz. Böylelikle karşınızdaki insan da özel olduğunu düşündüğü bilgileri paylaşıp paylaşmama konusunda karar verebilir. Eğer özel konuşmak istiyorlarsa, sonra arayacağınızı söyleyin.

DİĞER HABER
15 Aralık 2017