"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Tersine Emlakçılık: Nasıl Başarısız Olabilirsiniz?

Aslında satış konusunda çok başarısız olmak, bu konuda çok iyi olmak kadar zor. Hatta bir gayrimenkul danışmanı olarak satışta çok başarısız olmanız için gerçekten de fazlaca çaba göstermeniz gerekiyor.

Satışta çok başarısız olmak için birçok şeyde çok başarısız olmalısınız: zaman yönetimi, iletişim, müşteri ilişkileri, gayrimenkul hakkında bilgi, iş etiği, hizmet, ilişki kurma ve organizasyon.

Buna rağmen, bazı danışmanlar satış konusunda çok kötü performans sergileyerek sanki bu kadar başarısız olmak kolaymış gibi bir algı oluşturuyor.

Bugün konuya esprili bir şekilde yaklaşacak ve size satış konusunda çok başarısız olan danışmanların sırlarından bahsedeceğiz. Aşağıdaki 12 maddeyi iyice özümserseniz siz de başarısız olabilirsiniz:

Bonus :)

1. Kartvizitinizi evde bırakın

Yanınızda kartvizit taşımamak satış yapamamanın ana kuralıdır. Hatta aşırı kirlenmiş ve yıpranmış kartvizitler taşıyarak konuyu bir adım öteye götürebilirsiniz. Sizinle iletişim kurmak isteyen müşteri Google’dan sizi bulsun, siz neden kartvizit bastırmak gibi bir uğraşa ve masrafa giresiniz ki?

2. Teşekkür Etmeyin

Başarısız danışmanların diğer sırrı da müşterilerine teşekkür notu yollamamaktır. Biz elle yazılan bir notun müşteri üzerindeki pozitif etkisinin farkındayız, ama siz kalem kağıt işine girmenin eski moda olduğunu düşünmelisiniz. Sır şurada, çok zorunda kaldıysanız da müşterinizle görüşmeniz bittikten sonra akşam özensiz bir teşekkür e-maili gönderiverin. Böylelikle kötü etki bırakır ve satış yapmamayı garantilersiniz.

3. Müşterilerinizle Sadece İhtiyacınız Olduğunda İletişim Kurun

Satışta çok başarısız olmak için müşterilerinizin insan olduğunu unutmanız gerekiyor. Müşterinizin hayatında olanlar, iş değişiklikleri, evliliği, sağlığı ya da hayat tarzı sizi neden ilgilendirsin ki? Sonuçta bu bilgiler işinize yaramıyor. Bu adımı uygulayarak müşterinizin başka bir danışmanla çalışmasını garantileyebilirsiniz.

4. Potansiyel Müşterilerinizi Aramayın

Neden sizinle konuşmak istemeyen bir insanı arayasınız ki? Bu madde, başarısız danışmanların en önemli sırrı olabilir. Birilerini aramanız gerekiyorsa sürekli ertelemelisiniz. Evet, etrafınızda potansiyel müşterileri ile ilişki içinde kalarak satış yapan ya da referans kazanan birçok danışman var. Siz buna aldanmayın, şans o şans.

5. Plan Yapmayın

Başarısız olabilmek için plan yapmamaya özen göstermeniz gerekiyor. Sonuçta hayat tüm planlarınızdan saparsanız daha eğlenceli olacak. Yapılacaklar listesi oluşturmak, pazarlama planı yapmak ya da işinizi kurgulamak yerine daha eğlenceli şeyler yapabilir, bu aktivitelere müşterisiz kaldığınız zamanlarda da devam edebilirsiniz.

6. Telefonlara Geri Dönmeyin

Başarısız olmak için telefon mevzusunu da elden geçirmeniz gerekiyor. Sizi sürekli birilerinin araması çok rahatsız edici değil mi? Bir de üzerine sizden müşteri hizmetleri gibi bir şey bekliyorlar. Siz iyisi mi, hiçbir telefona geri dönmeyin. Önemliyse tekrar ararlar, aramazlarsa da problem kendiliğinden çözülmüş olur.

7. Referans İstemeyin

Başarılı danışmanlar referanslarından bolca yararlanıyor ve bu sayede birçok satış gerçekleştiriyor. Bu yüzden siz tam tersini yapmalısınız. Müşterilere yalvarıp kendini küçük düşürmenin âlemi yok. Zaten başarısız olduğunuzdan referans için gerçekten de yalvarmanız gerekecek, bu yüzden müşterilerinizi rahatsız etme zahmetine girmeyin. Onlar sizin için daha sormadan negatif referans olacak zaten, bu size yeter.

8. Gelişmeyin

Okulu okudunuz, sertifika için eğitim de aldınız. Bu bilgiler size yeter de artar bile. Gerçekten başarısız olmak için bu bilginin üzerine hiçbir katkı yapmamanız gerekiyor. Sonuçta sizden daha bilgili insanlar var, kişisel gelişim kitaplarını ya da TED Konferanslarını bu işsiz insanlara bırakın. Sakın size yol gösterecek tecrübeli bir danışman da bulmayın, size zaten her şeyi okulda öğrettiler.

9. Fırsatların Peşini Bırakın

Potansiyel müşterileriniz ya da referanslarınız sizinle çalışmak isterse iletişim kurarlar. Gerçekten başarısız olmak istiyorsanız kendinize fırsat yaratmamanız gerekiyor. Kesinlikle birileriyle iletişim kurup onlara ilgi gösterdiğinizi belli etmeyin, hele ki problemlerini asla çözmeyin. Aksi takdirde yanlışlıkla satış yapabilirsiniz.

10. Kimseye Referans Olmayın

Gayrimenkul piyasası insan ilişkilerine dayandığı için referanslar işin işleyişinde önem taşıyor. Satış konusunda başarısız olmak için hiçbir müşterinize referans olmamalısınız. Diyelim ki bir müşteriniz iyi bir avukat ve başka bir müşteriniz iyi bir avukat arıyor. Bu durumda ne yapacaksınız? Hiçbir şey. Aksi takdirde yanlışlıkla müşteriniz de size referans olabilir ve satış yapmak durumunda kalabilirsiniz.

11. Müşterinizin İhtiyaçlarını Siz Belirleyin

Satışta başarısız olmanın en büyük sırrı müşterinizin ne istediğini dinlememektir. Müşterinizin beklentileri ve satın almak istediği ev hakkındaki hayalleri önemsizdir. Bırakın bu bilgileri öğrenmeye çalışmayı, anlatırlarsa da başka şeyler düşünerek dinlememeli ve tüm tahminleri kendiniz yapmalısınız.

12. Kendinizi Pazarlayın

Herkes potansiyel müşteridir. Bu yüzden bulunduğunuz ortam neresi olursa olsun danışman olduğunuzu söylemeniz gerekiyor. Cenazeler, mahkeme salonları ve hastaneler ise sizinle çalışmayacak müşterileri bulmak için en güzel yerler. Özellikle insanların büyük sıkıntıları olduğunda onları dinlemek yerine hemen bir kartvizit verip kendinizi anlatmalısınız.

Yukarıdaki adımların uygulaması zor olduğunun farkındayız. Ama başarısız olmak için planlamanızı bu adımlarla yapabilirsiniz. Ah pardon bizim hatamız, planlama yapmak da yasak. Siz sadece bu bilgileri okuyup geçin, üzerine de düşünmeyin. Bu bile başarısız olmak için iyi bir başlangıç.

DİĞER HABER
01 Mart 2024