"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkul Piyasasını Bozmanın 4 Yolu

Ticari gayrimenkulün geçen yıl boyunca önemli ölçüde bozulmaya uğradığını söylemek, en hafif tabirle, yetersiz bir ifade gibi geliyor. Covid-19 pandemisini ofislerini küçültmek ve daha uzak bir iş gücüne geçmek için bir fırsat olarak kullanan birçok şirketle birlikte, bazı emlak şirketleri inkar edilemez bir şekilde pandemi piyasasıyla mücadele etti.

Yelpazenin diğer ucunda, apartman konutlarına yönelik sürekli artan talep, son aylarda rekor kıran gayrimenkul yatırım hacmini artırmaya yardımcı oldu.

Tüm bunlar, 2022'in hem zorluklar hem de fırsatlarla dolu olduğunu ve ticari gayrimenkulün pandemi sürecinde daha fazla kayba hazır olduğunu gösteriyor.

Ticari gayrimenkul piyasasında bu kayıptan kurtulmanın dört yolunu yatırımcılar için araştırdık ve derledik.

1. Ortak çalışma alanlarına yatırım yapın

İnsanların çalışma şekli son birkaç yılda önemli ölçüde değişti. Serbest çalışma ve gig ekonomisi pandemi öncesinde zaten yükselişteyken, pandeminin tetiklediği izinler ve işten çıkarmalar bu tür işleri yapan insan sayısını önemli ölçüde artırdı. 

Ancak aynı zamanda, birçok kişi evden çalışmanın her zaman ideal olmadığını ilk elden deneyimledi. Eşiniz, çocuklarınız ve evcil hayvanlarınızla küçük bir apartman dairesini paylaştığınız zaman işleri halletmeye çalışmak, işinizin kesintiye uğramasını çok kolaylaştırır.

Bunu hafifletmek için, gig (freelancer çalışanların oluşturduğu yeni bir ekonomi kavramı) ekonomisindeki ve hatta geleneksel iş alanlarındaki birçok kişi ortak çalışma düzenlemelerine yöneliyor. Yetenekli iş gücüne sahip olanlar kendi hesabına çalışıyor veya farklı şirketler için çalışıyor olsalar da, aynı ortak ofis alanını, kaynakları ve giderlerini kullanıyor.

Artan sayıda serbest çalışan ve küçülmek isteyen daha fazla şirket ile bu tür alanlara olan talebin artmasıyla birlikte, ticari gayrimenkul yatırımcıları için, mülklerini kiracılarla doldurmak için ortak çalışma seçeneklerini ve çalışma alanlarını yeniden tasarlamak ve kolaylaştırmak akıllıca olacaktır.

2. Veri analitiğinden yararlanın

Yapay zeka ve makine öğrenimi birçok sektörde yaygın hale geldi, ancak ticari gayrimenkul bu alanlarda gecikme eğilimi gösteriyor. Bu gecikme teknoloji seçeneklerinin eksikliğinden kaynaklanmıyor. Aksine, endüstri bir bütün olarak değişime genellikle dirençli bir biçimde ilerlemesini sürdürüyor.

Bu, giderek artan teknoloji odaklı dünyamızda geleneksel emlak yatırımcılarının geride kalmasına neden olabilirken, bu potansiyel bozucular için önemli bir fırsat sunuyor. Verileri, güçlü içgörüler elde etmenize ve doğru raporlar oluşturmanıza olanak sağlayacak şekilde yönetmek, bir bütün olarak işletmenize yönelik fırsatları ve tehditleri belirlemenin anahtarıdır.

Ticari gayrimenkul nişi için özel olarak sunulan artan sayıdaki yazılım çözümlerinden yararlanarak, işin çoğunu otomatikleştirebilir ve önemli bilgileri belirleyip bunlara göre hareket etmek için daha iyi konumlanmış olabilirsiniz.

Veri analizi araçlarının ve diğer teknolojilerin mülk yönetimi operasyonlarınızı kolaylaştırmasına izin verdiğinizde, çalışmalarınızın çoğunu yüksek kazançlı yatırım fırsatlarını kapatmaya odaklayabilirsiniz.

3. Hem kentsel hem de kırsal alanlarının potansiyelini anlayın

Covid-19 salgını sırasındaki genel algı, insanların büyük ölçüde kentsel alanları terk ettiği yönündeyken, rakamlar farklı bir tablo çiziyor. İstanbul, büyük ölçüde şehir ortamlarının sunduğu aktif ve çeşitli yaşam tarzını arzulayan genç iş gücü tarafından körüklenen 2019 yılına göre kabaca iki kat daha fazla yeni iş gücünü barındırıyor.

Bu büyüme trendleri tamamen tek taraflı değil, birçok büyük şehrin kırsal kesimleri daha uygun fiyatlı konutlar ve uzaktan çalışma yeteneği sayesinde muazzam bir büyüme gösteriyor. Tabii ki, kırsal bölgelerin büyümesiyle birlikte, bu bölgelerde yaşayanlar için gerekli hizmetleri sağlamak için daha fazla işletmeye ihtiyaç duyuluyor. Bu gelişmeyi takip edilmesi gereken fırsatlarla dolu bir yatırım konusu olarak ele alabilirsiniz.

Bu kendi başına yıkıcı görünmese de, 2021'deki ticari gayrimenkul yatırımcıları için, portföylerini kentsel ve kırsal bölgelerden oluşan bir karışımla çeşitlendirmek akıllıca olacaktır. Her iki bölge de büyük umut vaat ediyor, ancak ileride ne gibi değişikliklerin olabileceğine dair hiçbir belirti yok. 

Yatırımlarınızı coğrafi olarak çeşitlendirmek, riski en aza indirmenin anahtarı olabilir. Bu yılki sel baskınları, orman yangınları ve iklim felaketlerinin gösterdiği gibi, mülklerinize ne zaman bir şey olabileceğini asla bilemezsiniz. 

4. Sanayi ve dağıtım tesislerine giriş yapın

Küresel e-ticaret, pandemi sırasında perakende satış payında çarpıcı bir artış gördü ve etkileyici bir 26,7 trilyon dolara ulaştı. Karantinalar ve diğer önlemlerin kaldırılmasıyla yüz yüze alışveriş iyi bir şekilde toparlanırken, e-ticaret yılın son günlerini yaşadığımız 2021'de daha yüksek talep görmeye devam ediyor.

Geleneksel fiziki mağazalarda artık daha az iş yapıldığından, ticari gayrimenkul yatırımcıları, sanayi ve dağıtım tesislerini yatırım portföylerinde kilit bir öncelik haline getirmelidir. Geleneksel olarak fiziksel satışlarla ilişkilendirilen büyük markalar bile giderek daha fazla e-ticarete geçiyor. 

Geleneksel tuğla ve harç perakendeciliğinden e-ticaret dağıtım depolarına geçiş, birçokları için ticari operasyonları önemli ölçüde yükseltecek. Bu mülkleri bir öncelik haline getirmeye başlayan ticari gayrimenkul yatırımcıları için, işletmelerin müşterilerine mal teslim etme şekillerinde şüphesiz sürekli gelişen bir değişim için çok daha iyi konumlanmış olacaklar.

Bir yıkıcı mı olacaksın yoksa yıkılacak mısın?

Ticari emlak piyasası her zamankinden daha büyük bir dönüşüme hazır görünüyor. Bilgili girişimciler, bu yıkıcı güçleri ileriye bakacak ve portföylerinin toplam değerini artırmak için bunlardan yararlanacak.

Şimdi bu değerli bilgileri mevcut konumunuza göre bir sentezini yaparak ve de proaktif davranarak hem 2022'de hem de önümüzdeki yıllarda finansal başarıyı sağlayabilirsiniz.

DİĞER HABER
29 Aralık 2021