"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkul: Yeni CRE Brokerlerinin Kendilerine Sorması Gereken Beş Soru

Ticari gayrimenkul (CRE) komisyonculuğunda bir kariyer inanılmaz derecede ödüllendirici olabilir, ancak her zaman değil. Bu potansiyel birçok genç ve hırslı profesyoneli sektöre çekiyor, ancak çok geçmeden gerçek ortaya çıkıyor. Kârlı finansal ödüllerin gerçekleştirilmesi zaman alır ve o zaman bile başarı garanti edilmez. Yeni CRE brokerlerinin yüzde 80'i, şirketlerini veya aracılık mesleğini ilk iki yıl içinde tamamen terk ediyor.

Kendi işinizin patronu olmaya ve ticari bir emlak danışmanı olarak kendi işinizi kurmaya karar verdiniz. Lisans sınavına girdiniz ve geçtiniz. Şimdi bir şirket seçmeniz gerekiyor. Bir şirkette ne aramalısın? Kariyerinizin yükselmesine imkan tanıyan bir şirket yapısı her zaman önemli bir faktördür, ancak göz önünde bulundurmanız gereken başka birçok faktör vardır. Bu makaledeki soruların doğru ya da yanlış yanıtı yoktur - yalnızca sizin için en uygun olanıdır.

Burada, belirli bir sıra olmaksızın göz önünde bulundurmanız gereken iki önemli hazine var: Strateji ve Odaklanma.

Yeni bir CRE brokerı olarak başarı şansınızı en üst düzeye çıkarmak ve bu iki temel unsuru korumanıza yardımcı olmak için hazırladığımız beş soruyu paylaşıyoruz.

Shia LaBeouf y Michael Douglas en Wall Street: Money Never Sleeps | MovieHaku

1) Doğru insanlarla doğru firmada mıyım?

Buna hem birlikte çalışmayı seçtiğiniz firma hem de potansiyel mentorlar dahildir. Firmanızın, gelişiminizi desteklemek için destekleyici bir kültürü ve eğitimi var mı? Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemek ve profesyonel olarak büyümenize yardımcı olmak için zaman ayıracak bir akıl hocası buldunuz mu? Size yalnızca öğretmekle kalmayıp, çabalarınız için adil bir şekilde telafi eden (komisyon payları) bir akıl hocası, işe başlarken çok değerli olabilir.

 • Misyon Beyanı/Temel Değerler: Şirketin değerleri sizinkilerle uyumlu mu? Şirket için çalışacağınız veya şirketin sizin için çalışacağı hissine kapılıyor musunuz?
 • Uzmanlık: Şirket bir şey için mi biliniyor yoksa her şeyi yapan bir iş mi? Yeni bir broker olarak, ticari gayrimenkul için çok yönlü bir yaklaşım mı yoksa lazer odaklı bir niş yaklaşımı mı istediğinizi düşünmelisiniz. Her iki alanda da saygın şirketler var. Uzmanlaşma tipik olarak daha derin pazara nüfuz etmeye ve rakiplerden farklılaşmaya yol açar. Bu, muhtemelen yoğun, kentsel, yüksek rekabetin olduğu pazarlarda daha küçük, üçüncül pazarlardan daha önemlidir.
 • Pazarlama : Bir firmanın web sitesine potansiyel bir aday olarak bakmanın yanı sıra, ona bir müşterinin bakış açısından da bakın. Bir ticari emlak şirketi arayan ticari bir gayrimenkul profesyoneli için mesaj açık ve net mi? Şirket, işi kazanmak ve elde tutmak için anlamlı bir dijital varlığa sahip mi? Listelerden, hizmetlerin tanımından, personel biyografilerinden, haber odasından ve diğer içeriklerden, firma bugün iş için gerekli arama motoru optimizasyonuna, sosyal medyaya ve diğer araçlara yatırım yapıyor mu?

 • Kaynaklar: Şirket, danışmanlarına hangi pazarlama araçlarını, hizmetleri, araştırma araçlarını ve teknolojiyi sunuyor? Teklifler, analizler, e-posta pazarlaması oluşturmanıza ve kendi markanızı oluşturmanıza yardımcı olacak araçları var mı? Bu hizmetleri cebinizden mi ödüyorsunuz yoksa sözleşmenize dahil mi?

 • Kültür: Bir görüşme sırasında şirketin nasıl çalıştığını anlayın. Brokerlerin bölgeleri veya "kendi" bireysel müşterileri var mı? Şirket içindeki danışmanlar işbirlikçi ve destekleyici mi, yoksa birbirleriyle rekabet etmeye mi teşvik ediliyorlar? Mevcut bir takımda mı yoksa alt düzey bir rolde mi başlamanız gerekir, yoksa ilk günden itibaren kendi aracılık uygulamanızı oluşturmaya başlayabilir misiniz?

 • Eğitim/İş Planı: Resmi veya gayri resmi işe alım ve eğitim var mı? Şirketin yeni danışmanlara şirketi, endüstriyi ve müşteri kazanımını öğretmek için bir sistemi var mı, yoksa size bir masa ve telefon verip işe başlamanız mı söylendi? Mülakatınız sırasında bir işe alım ve eğitim programı ve ilk yıl yol haritası hakkında soru sorduğunuzdan emin olun - hatta bir önizleme gösterilmesini isteyin. Şirketin bir iş planı geliştirmede size yardımcı olup olmadığını veya danışmanların sadece çok çalışarak ve ilerledikçe öğrenerek işe başlayıp başlamadığını öğrenin.
 • Teknoloji: Şirketin güncel teknolojisi var mı? Brokerler kayıtları nasıl tutuyor? Her danışman bağımsız veritabanları mı tutuyor yoksa çalışacağınız bir şirket veri tabanı var mı? Takip edebileceğiniz ve uyarlayabileceğiniz teknik sistemler var mı yoksa başladığınızda tekerleği icat etmeniz gerekecek mi? Şirkette kullanacağınız CRM ve diğer araçlar hakkında daha fazla bilgi edinin. Dahil edilen en son teknolojiyi sorun - şirketin kendi yolunda ilerlediğini veya ileriye dönük düşündüğünü ve sınırları zorladığını hissediyor musunuz?
 • Personel: Şirket, yeni işinizi destekleyecek personele sahip görünüyor mu? Ofis yönetimi, operasyonlar, pazarlama, BT ve ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz diğer pozisyonlara atanmış personeli var mı?
 • Mülkiyet/Yönetim: Şirketin sahibi ve yönetimi nasıldır: bireysel kişi veya kişiler, büyük bir şirket, bir yönetim kurulu? Mülkiyet ve yönetim, şirketin günlük işlerinde aktif olarak yer alıyor mu veya hala sektörde aktif mi?
 • Politikalar: Şirketin bir politika kılavuzu var mı ve görüşme sırasında size gösterecekler mi? Bir danışman olarak ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar ayrıntılı görünüyor mu? Neye ihtiyacınız olduğunu henüz bilmiyorsanız, iyi düşünülmüş ve ayrıntılı bir şirkete özel mi, yoksa internetten kesilip yapıştırılmış bir şey gibi mi görünüyor?
 • Büyüme Alanı: Şirket, kendi geleceğinize yatırım yapmanız ve şirketle birlikte büyümeniz için, örneğin üretim ve görev süresine dayalı kâr paylaşımı veya şirkette öz sermayeye giden bir yol sağlıyor mu? Şirketin, başarıyı sürdürmek veya diğer pazarlara açılmak için gelecek için bir planı var mı? Şirket aktif olarak işe alım ve istihdam sağlıyor mu veya sadece birkaç ek işe alımla şu anda sürdürmekte olduğu büyüklükten memnun mu?

Shia LaBeouf in a classic business suit slightly colored with a pop of pink • Menswear Corner

2) İş Geliştirme yeteneğim ne kadar güçlü?

İş geliştirme, yararlı bir beceriden daha fazlasıdır. İş geliştirme için birincil kaynağınız olarak bunu taahhüt edin. Çeşitli taktikler ve stratejiler geliştirin. Coğrafyaya, ürün türüne veya müşteri türüne (kiracı, ev sahibi, yatırımcı vb.) göre odaklanabilirsiniz. Sadece tutarlı ve hedefli kalın.

3) Portföy havuzum yeterli mi?

Önümüzdeki 12 ay için hedef gelirinize ulaşmak için şu anda yolda olsanız bile, müşteri portföyünüz yeterli olmayabilir. Bilinmeyenleri hesaba katmak için hedeflerinizin aslında üç ila beş kat daha büyük olması gerekir (örneğin, başarısız olan projeler, iptal edilen veya kaybedilen anlaşmalar veya zaman çizelgelerinin ertelenmesi). 

Shia LaBeouf in GQ: Carey Mulligan Is The Most Talented Actress I've Met In My Life | HuffPost Entertainment

4) Kime yardım edebilirim ve kim bana yardım edebilir?

Bu sorunun her iki kısmı da eşit derecede önemlidir. Birlikte daha uzağa gidin! Ekip olarak, öğrenmenizi ve pazara girişinizi hızlandıracak ve müşterilerinize daha iyi hizmetler sunmak için daha geniş bir birleşik program/takvim ve becerilere sahip olacaksınız. Ayrıca, daha büyük bir proje havuzuna katılarak müşteri kaybı ve gelir riskinden korunmuş olursunuz. 

5) Bir ağ kuruyor muyum?

Hedef müşterilerinizin olduğu yere gitmelisiniz. Bunlar ticaret veya endüstri dernekleri, yerel ticaret odaları veya potansiyel müşterilerin hizmet verdiği kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve emlakbroker.com olabilir. Hem hedef müşterilerinizin topluluklarını hem de kendinizinkini iyi tanıyın ve araştırın.

Money Never Sleeps Neon Tabela - Money Neon Yazı Tabela

Bonus: Bu müşteri, hedeflerime ulaşmama nasıl yardımcı olacak?

Bu ekstra soru bir uyarı ile birlikte geliyor: Müşterilerinizi akıllıca seçin.

En yüksek olasılıklı işlemler, zamana duyarlı ihtiyaçları olan taahhütlü müşterilerden (yani münhasır temsilcilik anlaşmaları imzalayacak olanlardan) gelir. Açık uçlu arzuları olan "zombi müşterilerden" sakının. Size özel danışmanları olarak taahhütte bulunmadan, zamanınızı ve yakıtınızı boş yere yakma konusunda genellikle son derece rahattırlar. Size danışmanımız olacaksınız diyerek taahhüt etseler bile, zamanında karar vermeyecekler veya kale direklerini sürekli hareket ettirecekler.

Başta da söylediğimiz gibi bu başlıklarda sorulan soruların doğru ya da yanlış cevabı yoktur. Bunlar, yalnızca hangi şirketin uygun olabileceğini değil, aynı zamanda kişisel olarak ne aradığınızı keşfederken aklınızda bulundurmanız gereken yönergelerdir. Bu heyecan verici, zorlu, ödüllendirici kariyere girmeyi seçtiğiniz için tebrikler. Kariyerinizde en iyi olabileceğiniz bir şirket bulmakta iyi şanslar.

DİĞER HABER
10 Aralık 2021