"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkulde Girişim Pazarlaması (Bölüm 2/3)

Ticari gayrimenkulde girişim pazarlamasına dair yazı dizimizin ilk bölümünde, stratejik konumlandırma, marka geliştirme ve online varlık oluşturma konularına değinmiştik. Bu konuların içerisinde sunduğumuz örnekler, ReThink, Buildout ve Digsy oldu. Yazı dizimizin ikinci bölümü olan bu makalemizde ise Bloglama, Halklar İlişkiler, Video ve SEO konularına değinerek her biri konuya özel örnekler vereceğiz.

Bloglama

İşletmenizi ve yeni pazarlayacağınız girişim projesini etkili ve avantajlı bir şekilde anlatmanın neredeyse en önemli yolu bloglamaktır. Bir dizi özgün makalenin yer aldığı bloğunuz, pazarlama stratejinizin temelini oluşturur. Hizmetinizi veya ürününüzü gayrimenkul topluluğunuza tanıtmanıza yardımcı olur, kim olduğunuzu anlatır, mesajınızı net şekilde iletir ve avantajları müşteriler için vurgulamanızı sağlar. Aynı zamanda başarılı bir düşünce liderliği oluşturmanıza da yardımcı olur.

Web siteniz ile bağlantılı olarak kuracağınız blog sayfasında dikkatleri üstünüze çektiğinizden emin olun. Müşterileri teşvik edici ve besleyici bilgiler ile donatın. Editör stratejileri geliştirerek yaratıcı yazarlar ve konuk yazarlar edinin. Tüm içeriğin dikkatle planlandığından ve üretildiğinden emin olun.

Bu konuda iyi örneklerden birisi RealMassive olarak verilebilir. RealMassive blog sayfası, vitrin için hazırlanmış kaliteli içerikler ile doludur. Liderlik, pazarlama, pazar analizi ve ticari gayrimenkule dair daha pek çok içerik ile zenginleştirilmiştir.

Halkla İlişkiler ve Ortaklık

İşletmenin web varlığı ve sosyal medya pazarlama faaliyetlerini desteklemek ve yönlendirmek için bir dijital halkla ilişkiler ve ortaklık programı; sadece iletişim, trafik, ağ ve ortaklık oluşturmak için değil, aynı zamanda görüşmeleri takip etme, kulaktan kulağa yayılan bilgileri izleme ve online itibarı kontrol etme anlamında da son derece önemlidir.

Bu anlamda Twitter sizin ana aracınız olmalıdır. Ancak etkili bir halkla ilişkiler ve ortaklık programı, LinkedIn, Instagram ve Facebook gibi tüm sosyal medya platformlarını içinde barındırmalıdır. Ticari gayrimenkul alanında en etkili sonuçları veren diğer sosyal medya platformları ise; Snapchat, Youtube, Tumblr ve Reddit olarak sayılabilir.

Bunların yanı sıra viral, kitle kaynaklı, topluluğa yönelik ve kulaktan kulağa gibi çeşitli günlük halkla ilişkiler tekniklerini dijital PR’ınızı geliştirmek için kullanmalısınız. Dijital alanda geliştireceğiniz PR, müşteri ve iş geliştirme iletişimlerini güçlendirecek tarzda olmalıdır.

İşte bir örnek: Ten-X, Ten-X Ticari, Ten-X Konut

Burada kabul etmemiz gereken bir şey var. Ten-X, her işin dijital olan tarafını mükemmel yapıyor. Blog yazarlarının sosyal yardımı mükemmel ve Twitter’ı ana araçları olarak kullanıyorlar.

Videolar ve Gerilla Pazarlaması

Doğru şekilde yapılan video ve gerilla pazarlama programları, bilinirliği arttırmak ve kulaktan kulağa yayılma oranını arttırmak için yardımcı olabilir. Ancak bu alandaki üretimi dikkatli bir şekilde yapmalısınız. Çünkü yanlış en küçük hareketiniz, çok hızlı bir şekilde geri tepmeye neden olabilir.

Videolar ve gerilla pazarlama faaliyetleri, büyük, özgün ve yaratıcı fikirler ile ortaya çıkar. Sadece yaratıcı olun ve eğer gerçekten özgün bir fikir ortaya koyarsanız size sonuç getireceğinden emin olun. Mizah ve ticari gayrimenkul… Bu, şimdi viral hale geliyor.

İşte örnekler: New York sokaklarında sörf yapan CEO Nick Romito, VTS Buz Kovası Yarışması’nda.

Cushman Wakefield, Avustralya’nın güzel görselleri ile birlikte ticari gayrimenkul içeriği hakkında bilgilendirici içerikler paylaşıyor.

SEO ve Bağlantı Kurma

Web varlığınız, bloğunuz, PR ve sosyal medya pazarlama etkinliklerinin sağlam bir tekniğe dayanmasını ve internetin sunabileceği ağ dinamiklerini etkili bir şekilde çoğaltmanızı sağlayan şey, SEO’dur.

Bir bağlantı yayma stratejisi, dijital PR ve sosyal medya pazarlama programı ile sıkı bir şekilde koordine edilmelidir. Bu noktada anahtar kelimeler rol oynar. Onları araştırabilir, geliştirebilir ve içeriğinizi yaymalarını sağlayabilirsiniz.

Bu alanda örneğimiz Loopnet olacak. Amerika Birleşik Devletlerindeki hemen hemen her adres ve ticari alanda arama yaptığınızda, en sık gösterilen sitenin Loopnet olduğunu görürsünüz.

Serimizin son bölümünde neler olacak: Reklam

Takipte kalın…

DİĞER HABER
31 Mart 2017