"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkulde Girişim Pazarlaması (Bölüm 3/3)

Ticari gayrimenkulde girişim pazarlamasına dair yazı dizimizin ilk bölümünde, stratejik konumlandırma, marka geliştirme ve online varlık oluşturma, ikinci bölümünde ise bloglama, halklar ilişkiler, video ve SEO konularına değinmiştik. Yazı dizimizin son bölümü olan bu makalemizde, çoğu emlak profesyonelinin az çok fikre sahip olduğu ama uygulama aşamasında bir uzmanın yardımına ihtiyaç duyduğu reklam konusuna yer vereceğiz.

Reklamcılık

Geleneksel reklamcılığın bozulmasına dair yakın zaman çok fazla şey söylendi. Baskı, gazete, televizyon ve diğer geleneksel reklam biçimleri, bazı noktalarda neredeyse hiç ilgi gösterilmeyecek duruma geldi. Bu tarz reklam biçimlerine sarılanlar, nostalji fikrinden daha farklı bir ümit bekleyerek bu reklam türlerine yönelirler. Ancak o günler artık geçti. Artık gücün bireysel ve demokratik hale geldiği bir online reklamcılık dünyasında yaşıyoruz. Milisaniyelerin etkisi ile tanımlanan bir reklamcılık anlayışı ile karşı karşıyayız.

Online Reklamcılık

Yazı dizimizin birinci ve ikinci bölümünde sağlam ve uygun maliyetli bir plan hazırlamıştık. Bu plan kabul edildikten ve etkin bir şekilde çalıştırıldıktan sonra daha da genişletilmeye ihtiyacı var. Üçüncü aşamada, online reklamcılık sayesinde bu genişletmeyi sağlayabiliriz.

Artık markanız, ürününüz, hizmetiniz, pazarınız ve müşterileriniz hakkında daha çok şey biliyorsunuz. Peki, bunlar için hazırlayacağınız online reklam, sadece web sitenize yerleştireceğiniz bir bannerdan mı ibaret? Kesinlikle hayır. Online reklamcılık, bundan çok daha fazlasını ve bir dijital stratejiyi içerir.

Şirketinizin ve markanızın online hikâyesini nasıl destekliyorsunuz? Düşünen ve iyi yürütülen bir çapraz tanıtım kampanyası, hedeflediğiniz müşteriler ile iletişim kurmanızın en uygun maliyetli yoludur.

İşte örneğimiz: CBRE. Bir nedenden ötürü “Büyük Yeşil” olarak adlandırılıyorlar. (Siteye girince nedenini anlayabilirsiniz.) Ancak bu her zaman yürüyor ve onlara akılda kalıcı bir profil çiziyor. CBRE Vantage’te, teknoloji ile nasıl bütünleşileceğini gösteriyorlar. CBRE Blueprint’te ise medyanın en iyi şekilde demokratikleştirilmesine bir örnektir. CBRE, kendi özünde bir medya şirketi işletir. Müşterilerinin kim olduğunu ve bu müşterileri ile ilgili platformlarda nasıl varlık göstereceklerini iyi biliyorlar.

Stratejik Halkla İlişkiler

Dijital PR faaliyetleri, günümüzün halkla ilişkileri anlamına gelir. Stratejik olarak olayları yönlendiren PR inisiyatifleri, büyük medya ile yüksek profilli farkındalık kampanyaları ve yüksek etkili etkinlikler, markanızı ve hizmetlerinizi tanıtmanın en muhteşem yoludur. Bu şekilde, yanıt alma ve tanınma olasılığınız yüksektir.

Ticari gayrimenkul söz konusu olduğunda bugün hala yüksek etkiye sahip bir etki kurulması için eski ve yeni okul taktiklerinin bir karışımı uygulanıyor. Ancak bunların hiçbiri dünyanın önde gelen emlak teknoloji ağı olan MetaProp NYC kadar iyi olamaz.

Metatrop NYC, hazırladıkları bültene abone olmayı zorunlu tutar. Ticari gayrimenkul için en güncel içeriklere sahiptir. Metatrop NYC Etkinlikler bölümü ise planlama, katılma ve ortaklık konularına ayrılmıştır. Burada markalar ve destek verdikleri şirketler sıralanır.

Sunum ve Konuşma

Ününüzü oluşturduktan ve farkındalık geliştirdikten sonra markanızın en üst düzeyde kalmasını sağlamak için bir medya brifing programı geliştirmeniz gerekir. Artık kanaat liderliğini ve pazardaki konumunuzu yönlendiren içerikler üretmeli ve girişimlerde bulunmalısınız. Bunun için ilk adımınız konferanslara katılmaya başlamak olabilir. Bu konferanslara konuşmacı olarak katılmanız, markanızın bilinirliğini sürekli en tepede tutmanız için gerekli olan şeydir.

Pek çok disiplin ile ustalaşmak, artık profesyonel ticari gayrimenkul için bir başlangıçtır. Üç bölümlük bu yazı dizimizde ana disiplinleri ele elmaya çalıştık ve ticari gayrimenkulde girişim pazarlamasına dair gerçek uygulamaları örneklendirdik. Faydalı olması dileğiyle…

DİĞER HABER
05 Nisan 2017