"Değerli olan her şey ölçülemez, ölçülebilen her şey değerli değildir." Albert Einstein
Ticari Gayrimenkulde Girişim Pazarlaması (Bölüm 1/3)

Ticari gayrimenkulde pazarlama çok daha fazla önemlidir. Özellikle de bir girişimde bulunuyorsanız bu daha da önem kazanır. Bir yapı projesi, bir kitlesel fonlama sitesi projesi veya bir yatırım projesi… Bunların hepsinde iyi bir pazarlama stratejisine ihtiyacınız olacaktır. Emlak profesyonellerinin bu konudaki bilgi taleplerinin farkında olduğumuz için üç bölümlük bir yazı dizisi hazırlamaya karar verdik.

Serimizin ilk bölümü olan bu makalede, girişim pazarlaması ve gayrimenkul/ticari gayrimenkul sektörüne özel girişim pazarlaması hakkında bir başlangıç yapacağız. Temel bilgiler nelerdir? Ne yapmalısınız? Bu işi doğru yapmak için ne gerekiyor? Bu sorulara cevap bulacaksınız.

Hadi başlayalım: Stratejik konumlandırma, Marka geliştirme ve Online varlık

Stratejik Konumlandırma

Öncelikle müşterinizin kim olduğunu düşünün ve onlara sunduğunuz hizmeti neden almak isteyeceklerini ortaya koyun. Girişim fikrinizin orijinal olduğunu veya tüm önemli sorunları çözeceğini mi düşünüyorsunuz? Buna nasıl emin olabilirsiniz? Müşterinizin odaklandığı kategoriyi kesin olarak tanımladınız mı?

Gayrimenkulde ve özellikle ticari gayrimenkulde, çok fazla niş alanı vardır ve bu alanların her biri kendine ait benzersiz uygulamalara, yöntemlere ve konuşma diline sahiptir. İşte bu yüzden müşteriye yönelik çekirdek mesajlar, stratejiler, planlar ve hedefler oluşturmak çok önemlidir.

Örneğin emlak brokerlarını hedefleyen bir CRM sisteminin pazarlamasını düşünelim. Mesela ReThink CRM’ninkine bir göz atalım.

Modern Ticari Brokerlar İçin Özelleştirilmiş Bir CRM ve Fırsat Yönetimi

Az Zamanda Daha Fazla Fırsat Yönetimi

Bu örnek; net, spesifik, karmaşık olmayan ve hedefe ulaşan bir mesajdır. Ticari gayrimenkul ile uğraşanların daha fazla müşteri fırsatı yakalamasını sağlayacak bir CRM sisteminden bahsettiği çok açıktır ve kesinlikle hedefe ulaşır.

Marka Geliştirme

Soyut ve sonsuz rekabetin olduğu dünyamızda, markalaşma her şey demektir. Google, Uber ve Amazon, bir markanın, daha doğrusu bir teknoloji markasının ne olabileceğini yeniden tanımlayan isimler oldu.

Markanız için edinebileceğiniz milyonlarca URL kombinasyonu var. Bu durumda hedef gayrimenkul piyasasına odaklanmaya devam edebilecek misiniz? Hiç yoktan bir markayı oluşturabilecek zamana ve paraya sahip misiniz? Sadece müşterileri değil, meslektaşları ve potansiyel partnerleri de etkileyecek bir isim, logo ve renk bütünlüğünü ortaya koyabilecek misiniz?

Buildout, bu konuda verilebilecek iyi örneklerden biridir. Tamamen hedefe yönelik bir logo, isim ve renklere sahiptir. Web sitesinde kullandıkları sloganları ve açıklamaları ise şöyle:

Ticari Gayrimenkul İçin Müthiş Pazarlama

Özel pazarlama malzemeleri üretin ve tüm mülk listeleme sürecinizi merkezi bir noktadan yönetin.

Online Varlık

Sosyal medya ve dijital pazarlama çağında, online varlığınız her zamankinden daha önemlidir ve karmaşıktır. Artık sadece işlevsel bir siteye sahip olmanız yetmiyor. Birden fazla amaca yönelik daha sofistike web sitelerine ihtiyacınız var. Size tavsiyemiz, web sitenizi müşterilerin bilgi alabileceği bir yer olarak düşünmektense, onu komple bir “uygulama” olarak düşünün. Ayrıca zengin bir blog sayfasına, dinamik bir Facebook fan sayfasına ve aktif bir Twitter hesabına da ihtiyacınız olacak. Peki, yeni başlayan girişimler rekabet edebilir mi? Kesinlikle evet.

İşte bu konuda başarılı bir örnek: Digsy, Digsy Blog, Digsy Twitter, Digsy Facebook.

Web varlığınız, sizin dünyaya açılan pencerenizdir. Bu, işletmenizin ve girişiminizin sahip olacağı ilk izlenimdir. Hepsi tasarım ile sağlanır ama içerik ve yapı da çok önemlidir. Tabii ki mobil uyumluluk da günümüzdeki en önemli unsurlardan biridir.

Serimizin ikinci bölümünde neler olacak: Bloglama, Halkla İlişkiler, Video ve SEO.

Takipte kalın…

DİĞER HABER
30 Mart 2017